Kocaeli de Bisiklet satın alırken niye alüminyum olması gerekir

Bisiklet satın alırken niye alüminyum olması gerekir

Kocaeli de Bisiklet satın alırken niye alüminyum olması gerekir; Alüminyum güzel bir metal,hem kaliteli,hem sağlam hemde hafif,demir gövde ve diğer mekanizmalar da metal olması;aynı gümüş ile altın arasında fark gibidir.gümüş ne kadar değerli olursa olsun. Altın gibi olabilir mi bu da böyle bir şey eski teknoloji demir aksamlar; Yeni teknoloji alüminyum,titanyum,karbon şimdi teknolojiyi dahada ileriye taşımışlar,buz dolabı alıyorsun içinde köpük çıkıyor ya beyaz ondan bile bisiklet yapmışlar. Ağırlığı 3 kilo ama bir darbede paramparça.

Karbon ise yine çok hafif onunla da bir düşme veya çarpmada yine diğer metaller gibi dayanıklı değil. Ne yapmalı sağlam bir metal olmalı bisiklet. Birde hafif fazlada çukur veya zorlamalarda önü başı çok esnemeyen dimi bize. Yola çıktığımızda güven vermeli ve rahat bir kafayla turumuzu tamamlayalım,

Kocaeli de Bisiklet satın alırken niye alüminyum olması gerekir

Demir kadro firmalar her zamanki gibi çelik kadro diyorlar hiç bir alakası yok. Bildiğimiz teneke gövde,bazıları ise hurda demirden yapılmış.  Kalın demir bu ne ya bu kadar ağır bir bisiklet olur mu şaşırmış bu üreticiler. 13 kiloyu aşan hiç bir bisiklet. Onlara göre çelik. bana göre demir veya teneke alınmaz. üstündeki sistem ne olursa olsun yazık olur paranıza. Tabi alacağınız üründe performans ve yorulmadan bir sürüş yapmak istiyorsanız. En önemlisi bana göre demir gövde ve diğer aksamlar arasındaki. Alüminyum gövde ve diğer aksamlar arasındaki fark estetik. Biri su borusu gibi,diğeri ise göze hitap eden yeni nesil bir bisiklet. Kim ister eski bir teknoloji. Alüminyum gövdenin bize olan yaralarından biraz bahsetmek isterim.

Karbon bisikletin, diğer bisikletlerden farkı

Bisiklet satın alırken niye alüminyum olması gerekir ;Alüminyum kadroların hemen hemen tamamı disk uyumlu yapılmıştır.Hem V-fren hem disk fren olarak kullanılabilir. Kadrodan vites değiştirici bağlantı sayesinde arka ruble 34 diş bile takılabilir sadece kadro kulağını biraz büyük takmanız yeterlidir. Yeni tip direksiyon furç takımı ve kilitlenebilir ön maşa sadece alüminyum kadrolara uyum sağlar,alüminyum gövdelerde sele borusu kadroya rahat  girerken. Demir kadrolarda kaynak çapakları ve kalitesiz ölçüsüz kalıp nedeniyle hem sele borusu rahat yukarı,aşağı rahat oynamaz. Hem sele borusunu çizer. Orta pedal göbeğinde ki içindeki kadro dişleri, demir kadroda paftayla diş açılırken. (Göbek bilyelerin değiştirilmesi zor olur.)Alüminyum gövdelerde ise CNC makinesiyle sıfır hatayla işlenir. Alüminyum gövdelerde paslanma olmadığından. Üzerindeki boya 5 kat daha uzun ömürlüdür. Bu tip gövdelerde alüminyum arka bagaj takılabilir. Öyle yüksek bir teknoloji ile üretilirler ki gövdede yamukluk ,kayıklık. Fren vites diş tellerinin sabitleyen parçalarda her hangi bir kayma kopma olmaz. Bu tip alüminyum gövdelerde ölçülerinde ve imalatında tam otomasyon olduğundan daha net ve hata yoktur. (ümit Taşpınar)

by Editor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code