Bisiklet satın alırken terci edebilecek fren sistemleri

Bisiklet satın alırken terci edebilecek fren sistemleri

Bisiklet satın alırken terci edebilecek fren sistemleri; Bu fren sistemleri,çok detaylı bir konu olduğundan sizi okurken yormamak adına,özet olarak anlatacağım. Her bisikletin fren sistemi bisikletin yapısına göre değişebilir,aynıda olabilir. Önemli olan firmalar tarafından bisikletin yapısına uyumsuz fren sistemi. Örnek vermek gerekirse. Yol bisikletinde 50 yıldır aynı fren kullanılırken. Son zamanlarda üreticiler,daha fazla model bisiklet olsun. Anlayışıyla yol bisikletine disk fren kullanmaya başladılar. Bu tamamen yanlış. Bisiklet ince teker olduğundan. Disk fren ise ani kitleme yaptığından. Düşme,ön freni sıkmaktan takla atma oranı 10 kat artar. Düşünün yüksek hızla mesela rampa iniyorsunuz.

Hızınız 60 km freni sıktınız ve teker kilitlendi.  Ne olur? Ön veya arka teker kitlendi düşersiniz, ve yaralanabilirsiniz. Kalın tekerli bir MTB bisikletiniz var.  Yine aynı fren sistemiyle frene bastınız. Teker yolu 4 kat daha iyi kavradığından bir şekilde düşmeden dengeyi sağlayabilirsiniz. Yani İnce teker bisiklette disk fren uygun değildir. Buna sadece yol bisikleti değil şehir bisikleti de dahildir. Yani ince teker bir bisikletiniz varsa disk fren değil-V tipi fren terci etmelisiniz.

Bisiklette disk fren

Disk fren uzun mesafelerde sürekli rampa inişlerde ısınır,mesela Kocaeli Kartepe ye bisikletinizle çıktınız. Çıkarken sorun yok freni kullanmıyorsunuz. Zirveye geldiniz bir süre sonra 12 km lik dik bir inişe başladınız. Yapmanız gereken ön ve arka freni %60 arka %40 ön frenle kullanmanız. ,Artı fren kolunu hep yarım basılı değil. Fren koluna 5 saniye basıp 5 saniye bırakmanız gerekiyor.

Bisiklette mekanik disk hidrolik disk

Neden,çünkü balata ve disk ısındığından,her fren kolunu bıraktığınızda balata ve disk soğumaya geçer. Belli bir ısıyı geçtiğinde hem fren tutmaz. Hem disk yüksek ısıdan deformasyona uğrar ve yanar.  Sadece 12 km rampa aşağı indiniz.  Frenleri yanlış kullandınız iki disk de yandı.  Balatalar kullanılmaz halde, 170 TL masraf oluştu bisiklette. İşin özeti dağlık bölge,sürekli uzun mesafe yol katetmek.Sürekli yüksek hız,sürekli rampa aşağı iniş ve ince teker bir bisikletiniz varsa. Disk fren uygun değildir.(Bisiklet satın alırken terci edebilecek fren sistemleri) Şehir içi,çok fazla rampa iniş yok. Çok uzun mesafede gitmiyorsunuz. Ve ince teker bir bisikletiniz yoksa”sadece o zaman size disk fren sistemini öneririm. Birde mekanik disk,hidrolik disk sistem aynı biri telle balatayı hareket ettiriyor. Diğeri yağ burada önemli olan faktör parçanın kalitesi

. Hidrolik olan daha kaliteli imal edildiğinden daha iyi, ama mekanik diskin,hidrolik diskten daha kaliteli olanları da var. Toplumda hidrolik fren iyidir anlayışı bana göre yanlış.  Mekanikleri ucuz ve kalitesiz çoğu, ama hidrolik frende daha kaliteli ve uzun ömürlü mekanik disk frenler var. Sadece  doğru marka ve doğru kaliteyi bulmak mesele.  Benim bisikletim MARİN marka mekanik disk hiç bir hidrolik disk sistemi yanına bile yanaşamaz.

Bisiklette V-fren sistemi

Gelelim V–tipi fren sistemine,her koşulda kullanabilirsiniz,hep terci edilen sistemdir. Bu fren sisteminde size tavsiyem. Fren kolları alüminyum olmalı. (Plastik olursa fren kolu sıktığınız da esner.  Fren telini 3 cm çekecekken 2 cm çeker.  Fren ayaklarına yeterli sıkıştırma mesafesi vermez.) fren ayaklar yine alüminyum olmalı. Esnemeyi düşürmek için artı fren pabuçlarını belli aralıklarla değiştirilmelidir.(pabuç aşına aşına içindeki demiri çıkar ve bisikletin jantını yanağını 5 km bir mesafede jantın yanağını aşındırır ve patlatır.) Çocuk bisikletlerinin ise hiç bir zaman eski BMX tipi fren sistemi olmamalıdır. Bu fren sistemine; V- fren sistemine göre 3 kat daha güç gerektiğinden fren tutmaz. Çocuk fren koluna yeterli gücü veremez. Çocuk bisikletlerinde daima V-tipi fren sistemi terci ediniz ki, fren tutsun bisiklet dursun. Bisiklet satın alırken terci edebilecek fren sistemleri (Ümit Taşpınar)

by Editor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code