Kocaeli de Bisiklet satın alırken doğru marka ve model seçimi ve ucuz bisikletin dezavantajı

Bisiklet satın alırken doğru marka ve model seçimi ve ucuz bisikletin dezavantajı

Kocaeli de Bisiklet satın alırken doğru marka ve model seçimi ve ucuz bisikletin dezavantajı; Öncelikle tekrar merhaba, burada ki maksat  bisiklet kullanıcılarını biraz olsun bilinçlendirmek.  Bisiklet satın akmak isteyen arkadaşları da daha mantıklı bir seçim yapmasını sağlamaktır. Herkesin kendisine göre bir bütçesi var. Buna göre hareket etmeliyiz. Ama burada ki bisikleti ne amaçla kullandığınızdır.

Şöyle başlayalım yeni bir bisiklet satın almayı düşünüyorsunuz. İnternet üzerinden araştırma yapıyorsunuz.Yüzlerce fiyat , model jant ve kadro ölçüleri görünce kafanız iyice karışıyor ne yapacağınızı bilemeyip hiç. Size fiyat ve ölçü olarak uygun olmayan bir bisikleti almışsınız. Daha önceki yazılarımda boy ve kilo ağırlıklarına göre bisiklet ölçülerini yazmıştım. Burada da biraz daha detaya inerek anlatmaya çalışacağım.

Kocaeli de Bisiklet satın alırken doğru marka ve model seçimi ve ucuz bisikletin dezavantajı

Kocaeli de Bisiklet satın alırken doğru marka ve model seçimi ve ucuz bisikletin dezavantajı; Bisiklet satışı için özel günler vardır. Bu özel günlerde her kez bisiklet satar, marketler,mobilyacılar,oyuncakçılar bisiklet ile bilgisi olmayan her kez bisiklet satar. Bu 23 nisan,19 mayıs ve okulların kapanması olan karne haftası ,büyük indirim yapılır. Bisikletlere ,%80 ‘i merdiven altı garantisiz ,kısa süreler içinde satışı yapıldığından  denetimsiz,emniyetsiz,kullanıcının sağlığını da tehlikeye atabilecek en ucuz malzemeden yapılmıştır. Bu tip bisikletler %40 kadar piyasadan ucuz alındığında tüketici kar elde ettiğini zannederken aslında yanılıyor. Normal orta kalite bir bisikleti ortalama (kullanıma göre)3-5 yıl kullanılır. Bu tip merdiven altı bisikletleri bir kaç ay içinde ömrünü tamamlayıp kullanılmaz  hale geliyor ve çöpe gidiyor. Tüketici aslında zarar etmiş oluyor.

         Kocaeli de Bisiklet satın alırken doğru marka ve model seçimi ve ucuz bisikletin dezavantajı

Bisiklet satın alırken doğru marka ve model seçimi ve ucuz bisikletin dezavantajı; Tercihi edeceğiniz ürünün markası çok önemli. Bazı markalar var. Bisiklet %40-50 hatta %100 daha pahalı üzerindeki  komponent aynı olmasına rağmen sadece markasını fiyata yansıtıyor. Burada en kapsamlı,uygun,kalite yüzlerce modeli olan ve her cebe itap eden markalar  Ümit bisiklet ,Mosso ve Kron dur. Bu firmalarda ek olarak fazladan marka parası yoktur.Markanın modelinin donanımı neyse ona göre ücretlendiriliyor. Mesela Ümit bisikletin ön arka amortisörlü modeli 700 tl iken ,daha düşük donanımda olan başka bir marka.(İsmini vermeyeceğim).Bir bisiklet 750 tl fiyat biçiyor.Normalde 400 tl lik bir ürün daha fazla etmez. Bu fark marka dan kaynaklanıyor. Daha fazla tanınmış olması ve bunu ranta çevirmesi burada tüketici biraz daha bilinçlenmesi gerekir.

Kocaeli de Bisiklet satın alırken doğru marka ve model seçimi ve ucuz bisikletin dezavantajı; Markayı belirlediğimizi var sayalım. Sıra geldi bize model seçimine ve fazlada cebimizi yakmasın tabi. Model olarak ta piyasada en çok tutulan hem de en dayanıklı  masrafı az, satın alınması daha kolay dağ bisikletleri seçebilirsiniz. Uzun mesafelerde kullanacaksanız, ince yol lastiği ile lastikleri değiştirmeniz yeterli olacaktır. Çoğu parçaları ucuz ve bütçeye uygundur.

Kocaeli de Bisiklet satın alırken doğru marka ve model seçimi ve ucuz bisikletin dezavantajı

Ben bisiklet alacak olsam. Yeni kullanıcı da olsam, 1400 tl gibi bir miktarda şehir bisikleti alırdım. Mağazamızda bisiklet almak isteyen arkadaşlar ,İnternet üzerinden araştırmalarını yapıp öyle gelirler eğer bisikleti kendilerine alacaklarsa; fakat edindikleri bu bilgiler %70 gereksiz ve aslında boş bilgidir. her kez bilgili olanda, olmayan da bir şeyler yazar. Kapitalizm işte,sonuç bu İnternet de bulunan boş bilgiler. Kısa bir yaşanmış bilgi anlatayım.

Kocaeli de Bisiklet satın alırken doğru marka ve model seçimi ve ucuz bisikletin dezavantajı

İki müşteri geldi karı koca. Birer bisiklet satın almak için aylardır bisiklet ile ilgili bilgi edinmişler. Fakat kafaları çok karışmış, bay 190 cm boyunda yaklaşık 95 kg 28 jant şehir bisikleti düşündüğünü söyledi. 22 inç veya 20 inç kadro boylu, ben direkt kadro boyunun yüksek geleceğini söyledim. İnanmadı ,bizzat bisikletleri çıkartarak test etti ve yüksek geldiğini oda gördü ve şaşırdı neden sizce? Hemen anlatayım .Hafiften kilolu ve ayak boyu kısa,belden yukarısı  daha uzun hiç böyle bir şey duydunuz mu? Kilo ve ayak boyu kadro ölçülerini tamamen değiştirir. 18 inç 28 jant bisikleti denedi ve tam onun ölçülerinde olduğunu gördü. Kararını verdi.  ”Gerçekten dedi boşuna o kadar araştırma yapmışız”. Hanımı bayan 167 boyunda biraz zayıf yapılı ve oda 16 inç kadro boylu yine şehir bisikleti düşündüğünü söyledi. Ben yine 18 inç alacağını söyleyince, kocası nasıl olur ben 190 hanım 167 deyince iki bisikleti de çıkarttım. Yine 28 jant 18 inç kadro yüksekliğinde ki bisiklet ona daha uygun olduğunu gördü. Bunun anlamı şu kadro ölçüleri öncelikle kullanıcının kilosuna, bacak ,gövde, kol hatta omuz yapısına göre değişir. Ondan dolayı bizzat bisikleti uygunluğunu test etmeden bisiklet almayın.

Kocaeli de Bisiklet satın alırken doğru marka ve model seçimi ve ucuz bisikletin dezavantajı

Yüz kilonun üzerinde iseniz mandallı teker milli bisiklet almayın. Darbelere göre daha hassas olduğundan hem teker sola doğru kayar. Mil yamulur veya kırılır ,size hep masraf çıkarır.Tercihi edeceğiniz ,sistem hangi tip bisiklet olursa olsun rulmanlı somun teker sistemidir.

Kocaeli de Bisiklet satın alırken doğru marka ve model seçimi ve ucuz bisikletin dezavantajı

Burada ana tema; Bisiklet biraz ucuz ise kar yapıldığını düşünmeyin.Tabi çok pahalı bir bisiklet almaya da bence gerek yok. Hem parçaları daha pahalı hemde biraz narın olurlar. Merdiven altı bisikletlerden uzak durmak gerekir. Ne parçaları bulunur ne bir sevisi olmadığından garantiden yararlanılmaz. Çocuğunuza bisiklet almak istediğinizde. (diğer yazılarımda detaylıca yazdım) bence yüzlerce ürünüyle en uygun ve kaliteli ,markasıyla,Ümit bisiklet benin bir numaralı tercihimdir. Ümit Taşpınar

by Editor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code