Kocaeli de Bisiklet kullanımında Kask ve Eldivenin Önemi

Bisiklet kullanımında Kask ve Eldivenin önemi

 Kocaeli de Bisiklet kullanımında Kask ve Eldivenin Önemi; Şimdi arkadaşlar bisiklet kullanırken bazı, güvenliğiniz için gerekli olan bazı.Gereksiz gibi görünen ama hayatı konumda olan. Her hangi bir kaza veya düşme esnasında sizi koruyacak aksamların en önemlilerin başında kask geliyor.  Vücudun en hassas en kritik bölgesi başınız. (Beş duyu organınızında bulunduğu bölge.) Kask her hangi bir düşmede darbede kazada kafanızı korur.  Kafanıza gelebilecek darbeleri %50 kadar azaltır. Bisiklet ile hızınız var ve kaza anında  düştünüz.  Yerde o hızla sürükleniyorsunuz.  Haliyle kask yoksa zemin ile sürtünme kafanızın dış kısmına  büyük hasar vermekte. Birde zeminde kesici ve delici cisime denk gelirse, hasar daha da artmakta. Arkadaşlar. Bisiklet kullanırken, aynı araç kullanırken nasıl emniyet kemeri kullanmak emniyetiniz için önemli ise, bisiklet içinde aynı.

Kocaeli de Bisiklet kullanımında Kask ve Eldivenin Önemi

Siz yaşanmış kısa bir hikaye anlatayım bir. Bir müşterim sürekli uzun mesafeler de trafiğin hızlı aktığı yollarda daima  spor amaçlı bisikletin kullanıyor. Ama hep kaskı kafasında ,hiç ben  kasksız bisiklet kullandığını görmedim. İzmit Gölcük yolunda bir minibüsün arkasından, rüzgarından yararlanmak için yakın mesafe gidiyor. Minibüs trafik nedeniyle ani fren yapınca ,bizim müşteri araca arkadan duramayıp bisikletle giriyor. Kafasındaki kaskı aracın arka camını patlatıp param parça ediyor .Bisiklet pert arabanın arkası kamyon çarpmış gibi hasar var. Bizzat telefonla çektiği resimleri gördüm .”Ucuz atlatmışın dedim.” Kendisinde bisikletini ve kaskını bir daha kullanamayacağının ruhsal çöküntüsü haricinde.bedensel hiç hasar oluşmamıştı.Tabi kaskta büyük hasar oluştu.Kullanılır gibi değildi. Birde bu kazayı kask olmadan düşünün? Hafif bir mehil var yolda ve bisiklet ile 50 KM hızla gidiyorsunuz. Bir anda aniden duran bir araca arkadan çarpıyorsunuz. Bu çok ciddi yaralanmaya  neden olur. Bir daha bisiklet kullanmanız zor olur,diye düşünüyorum. Yani kask aynı emniyet kemeri gibi hayat kurtarır.

 Kocaeli de Bisiklet kullanımında Kask ve Eldivenin Önemi

Kocaeli de Bisiklet kullanımında Kask ve Eldivenin Önemi ; Yine kaza yapan arkadaştan devam edelim. Sadece kask değil,düştükten sonra bir 10-15 metre yuvarlanmış ve sürüklenmiş.Haliyle hızı da biraz seviyor. Burada devreye eldiven giriyor. Bisikletten düştükten sonra hangi hızla gidiyorsanız,hız azalsa da yine bir süre yuvarlanmaya veya sürüklenmeye devam edersiniz. Refleks olarak ellerinizle durmaya çalışırsınız. Avuç içi ve ellerinizin dış kısmı bu durumda, zemin ile sürtünme kesilmeden dolayı büyük zarar görür. Bu zararı %50 kadar indirmek için jelli korumalı bisiklet eldiveni almanızı tavsiye ederim. Artı bir yararı daha bisikletin elcik kısmı hep sert olur. Ellerinizin içi bu kısma haliyle direksiyon dengesi, vites değişimi,fren kullanırken ve pedala uyguladığınız  gücü de buradan alırsınız. Yani eller bisiklette direksiyon elciklerde, sürekli hareket halinde. Bu da ellerin iç kesimini tahriş ve nasır oluşturmakta. Fiyatı uygun olan bisiklet eldiveni mümkünse jelli almanız yararınıza olacaktır.

by Editor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code