Kocaeli Bisiklet Fiyatları

Bisiklet Fiyatları

Kocaeli Bisiklet Fiyatları ; Bu yazımızın konusu başlıkta olduğu gibi bisiklet fiyatları. Yine konumuzu yurt içi ile sınırlı tutacağız. Bir çok bisiklet üretici firma var. Her birininde  bünyesinde onlarca model var. Bu modeller tüketicinin boyu kilosu yaşı ve kullanım durumuna göre farklı farklı özelliklere sahip.

 Kocaeli Bisiklet Fiyatları;  Fiyatı etkileyen faktörleri  tek tek bakalım.  Burada bisikletin hidrolik disk fren ile V tipi arası ortalama 400 lira  disk olmasının farkı. Kilitlenebilir ön maşa ile amortisörlü maşa arasındaki fark 200 ile 400 lira arası fiyatı arttırıyor. Eğer kilitlenir ön maşa gidondan ayarlanabilir ise fiyatı 400 ile 600 lira arası arttırır. Bisiklet alüminyum gövde ise çelik kadroya göre fiyatı iki kadına çıkmaktadır. Ön Arka jantlar çift kat ise 80 lira yine fiyatı etkilemekte. Sele borusunun alüminyum olması ,pedalların alüminyum olması, gidon ve gidon boğazının alüminyum olması, Diş lastiklerin zıhlı olması fiyatı etkileyen faktörler. Devam edelim. 

              Fren kollarının plastik yerine alüminyum olması. Vites kollarının koldan vites yerine alttan üsten attırmalı olması. Bilyeli göbek sitemi yerine rulmanlı  sistemin olması ve normal sıradan vites sistemi yerine. Shımano vites sistemi olması bisiklette fiyatı artıran etkenler.

             Kocaeli Bisiklet Fiyatları

Kocaeli Bisiklet Fiyatları;  Çocuk bisikletinde devam edelim. Jantların demir yerine alüminyum  olması. Eski BMX  fren sistemi yerine V tipi fren olması. Zincir muhafazasının dişli üzerinde olmayıp ta tam korumalı olması. Gövdenin çelik yerine alüminyum  olması,ek olarak takviye tekerlerinin bulunması. Sele yükseltme kelepçesinin cıvata yerine mandallı olması, pedallarının bilyesiz yerine bilyeli olaması fiyatı arttıran faktörler. Aksesuardan devam edelim. Fazladan Çamurluk, ön sepet,zil,püskül, arka bagaj,jant kapakları,lastiklerin siyah yerine beyaz ve başka renk olması. Bisiklette her bir fazla parça fiyatı artıran etkenlerden biri.

             Kocaeli Bisiklet Fiyatları 

Kocaeli Bisiklet Fiyatları;  Şimdi bisiklette fiyatı etkileyen diğer faktörlere bakalım. İki bisiklet düşünün biri oturmuş bir marka,diğeri merdiven altı ikisininde aynı model bisikleti aynı kalitede yaptığını düşünün. (Bu sadece varsayım. Arada en az yarı yarıya kalite farkı vardır.)  Biri bisikleti imal ediyor. piyasaya sürüyor ne bisikletin montajı nede garantisiyle ilgileniyor. Satış sonrası yok. Köklü marka ise bisikleti üretiyor. Piyasaya sürüyor. Servisinde  tüketicinin bisikleti  ücretsiz kuruluyor. Bu maliyeti firma karşılıyor. Her hangi bir garanti içi arızada yine servis tarafından arıza giderilip fatura imalatçı firmaya kesiliyor. Garantisiz  ve garantili bisiklet arasındaki fark en fazla bisiklet başına 80 lirayı geçmez.

Bir bisiklet alacaksınız ve fiyat çok ucuz ise önce bu bisikletin garanti  belgesini sonrada servisini öğrenin. Bunlardan biri bile yoksa o bisikleti hiç bir şekilde almayın. Garantisiz bir ürün bana göre kusurlu bir ürün olarak ikinci el sınıfına girer. Sonrası yoktur. Nasıl ikinci el bisiklet alıyorsunuz. Bisikletin tüm arıza ve diğer sorumluluğu size ait ise bu alacağınız bisiklette aynı sayılır. Birde standart dışı parça kullanılmış ise bir arıza esnasında o parçayı bulmanız çok zor.

               Kocaeli Bisiklet Fiyatları

Kocaeli Bisiklet Fiyatları;  Her hangi bir marka vitesli, bisiklet  bisiklet alacaksınız. Yol,şehir,dağ fark etmez 21 vites ile 24 vites arası ortalama 250 ile 400 lira fiyat artıyor. Önce bunun nedeni daha sonra daha yüksek viteslerin fiyat artışında ki nedenlerine bakalım. 21 vites bisiklet normal 7 li arka dişli Shımano ve başka marka sırada yine o şekilde. Vites attırıcı zincir ve ön dişli vites kolları da  aynı basit koldan değiştirmeli oluyor. Bu sistem %90 bisiklette kullanılıyor. Tüm dünyada en çok imalata ve satışı yapılan sürümü bol bir sistem ve seri imalata çok olunca. Haliyle rekabet ve çok üretimden kaynaklanan parça fiyatı düşüyor. Bisiklet 24 vites olursa  arka göbek kaset ve mandallı oluyor. 8 li arka dişli geçmeli kaset ,zincir daha ince index bunun yanında vites değiştiricileri de daha üst model olmak zorunda. Sistem tam olarak uyum sağlasın diye. Birde vites kolları alttan üsten değişmeli sistem yani   sistem 21 vitese göre biraz değişiyor kalite artıyor.

Bu parçaları da üreten firma sayısı adet az olduğundan fiyat katlanıyor. 27 vites olduğunda bisiklet sadece arka dişli değişmiyor. Zincir dişliler inceliyor. Baskıya aşınmaya karşı metal kalitesi daha da arttırılıyor.  Yine vites kolları ve otomatik ler bir üst teknoloji ile üretiliyor.  Viteste tek bir uyumsuz parça sistemin çok kısa sürede aşınmasına neden olabilir. Mesela uyumsuz bir zincir ön arka dişliyi çok kısa sürede aşınmasına neden olur birde sürtünme sesi de gelir. Vites geçişleri uyumsuz daha sesli ise biliniz ki vites sisteminin parçalarının biri veya daha fazlası daha düşük vitesler için üretilmiş.

Tabi önce iyi bir ustaya vites ayarı yaptırdıktan sonra. 24 vites den 27 vitese çıktığınızda ortalama satın alacağınız bisikletin fiyatı 400 ile 600 lira bu nedenlerden dolayı artar. 27 vites den 30 vitese gelirseniz.Bir üst sisteme geçildiğinden 500 ile 1000 arası bisikletin satın alma değeri artar.

              Kocaeli Bisiklet Fiyatları

Kocaeli Bisiklet Fiyatları;  Bisiklet satın almak için araştırma yapıyorsunuz . Öncelikle yapılması gereken hangi tip  bisiklet alacağınızı bilmektir. Sonrasında bu bisikletin tüm özelliklere öğrenin. Aynı model bir çok markanın ürettiği bisikletlerle bu özellikleri kıyaslayın. Aynı veya yakın özelliklerde bisikletlerin arasındaki markadan kaynaklanan %50 varan fiyat farkı olduğunu göreceksiniz. Bu  durum üretici firmaların fiyat politikasından  çok  yıllık ürettikleri bisiklet adediyle ilgili. Bir firma aynı bisikleti yılda 100 bin adet üretiyor. Diğer firma ise 300 bin adet bisiklet üretiyor. Yüksek üretim yapan firma en az bisiklet üretim maliyetini %20 düşürür. Bu da o marka bisikletin piyasaya diğer markalardan  %20 ucuz bisiklet olarak sürüldüğünü gösterir. Kalite aynı ama fiyat  %20 ucuz.Bisiklet satın alırken araştırma  yapıyorsanız bunu da  dikkate alırsanız. Daha düşük miktara aynı özellikteki bisikleti alabilirsiniz.

               Kocaeli Bisiklet Fiyatları

Kocaeli Bisiklet Fiyatları; Yazımızı bitirirken aklıma takılan bir konudan da bahsetmek istiyorum. Şimdi katlanır bisiklet ile yol bisikletlerinin fiyatları çok yüksek. Bende bu sektörün 30 yıla yakın içindeyim. Biraz açalım konuyu yol bisikleti en basit olandan anlatıyım. Her kez anlaması için normal bir alüminyum gövdeli şehir bisikleti düşünün. 21 vites V fren fiyatı 1200 lira ortalama.Şehir bisikletini yol bisikletine çevirelim aralarındaki fiyat farkına bakalım.  Şuan bu  bisikletin daha ince jant lastik fiyat farkı 90 lira bunu şehir bisikletinin ön amortisörü farkı karşılıyor. Eğimli yarış gidonu ve üzerindeki sargı fark 50 lira vites fren kolu. Aynı anda fark 350 lira 80 lirada kadrodan kaynaklanan fark olsa. (Bana göre Şehir kadrosu ile yol kadrosu arasında fiyat farkı yok.)  Toplamda en fazla, en düşük model yol bisikletleri, 1400 lira olması gerekirken tüm üretici firmalar  ortalama  2300 lira satılıyor.

Katlanır bisiklet aynı bir gövdeden katlanıyor. Birde uzatmalı gidon boğazından. Katlanır pedal zaten 50-90 lira her yerde var. En düşük modelleri bile katlanır bisikletin 1300 ile 2200 arası bu miktarlar çok yüksek normalde daha düşük olmalı. Bana göre. Bence bunun nedeni üretim adedi. Üretici firmalar dağ bisikletini 100 adet üretiyorsa bu tip bisikletleri 2 adet üretiyor. Bu durumda ise otomatik olarak  fiyata yansıyor.  Yani diğerlerine göre az talep olan bisikletin fiyatı artıyor.

by Editor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code