Bisiklet Markaları

Bisiklet Markaları

 

Bisiklet Markaları; Burada değineceğimiz konuyu. Ülkemizde satışı yapılan bisiklet markaları ile sınırlı tutacağız. Nasıl çalıştıklarını satış sonrasını, ürettikleri bisikletlerin kalitesi.uyguladığı fiyat politikaları ne kadar bisiklet ürettikleri ve yan markaları hepsine değineceğiz.

Bisiklet ülkemizde bir çok markanın olmasına karşın.Bu markaların ürettiği bisikletler aslında,üretim değil montajdır. Ana markalardan bahsediyorum. Bütün parçalar Asya çoğunlukla Çin den gelir. Bu fabrikalarda montajı yapılıp hazır hale getirilir. Sonrasında kendi logosunu yapıştırdıktan sonra piyasaya satışa çıkar.

     Bisiklet Markaları

Bisiklet Markaları; Şöyle bir dışarıdan gelen bisiklet parçalarını sayalım. Tüm vites sistemi. (Dişli zincir otomatikler  ve vites kolları.) Çin,Malezya,Singapur ve Kore üretilerek gelir. Fren sistemi disk,V-fren ve BMX fren ise (kollar fren ayakları teller,disk ve mekanizmaları) Çin,Hindistan,Pakistan,Bangladeş,Vietnam. Kaliteli olan mekanizmalar Singapur,Malezya ve Tayvan dan gelir. İç dış lastik ve jantlar ise yine aynı bu ülkelerden temin edilir. Bisikletin kadrosu ise tamamına  yakını Çin de üretilir. Ülkemize gelen bu parçalar birleştirilerek bisiklet haline getirilir. Bu tüm bisiklet üreten fabrikalar için geçerli .

Bisiklet Markaları; Yerli olarak ürettiğimiz bisiklet parçaları ise. Küçük ölçekteki iki lastik fabrikası bir kaç jant çember imalathanesi. Merdiven altı bisikletlerde kullanılan en ucuz ve kalitesiz, pedal,sele ve borusu,kadro,fren kolu, ön arka sepet çamurluk üretiliyor. Başkada bir üretim yok. Bu bizde bu teknoloji olmadığı anlamına gelmiyor. Bizde bir ürünü 10 liraya maliyeti varken. Asya ülkelerinden 4 liraya  ülkemize kadar nakliye dahil geliyor. Haliyle bu eşitsiz rekabette bisiklet parçası üretmek mantıklı olmuyor. Üretmeye çalışan ise yüksek maliyeti parçaya yansıttığından fiyat pahalı oluyor. Piyasada çok kısa barınıp işletmesini kapatıyor. Bisiklet sektörüne daha çok yatırım yapılmalı ve sektör büyümeli. Bunun içinde teşvik ve yatırım yapılmalı.

         Ümit Bisiklet

Bisiklet markası olarak,dört köklü marka var. Bunlar 1. Ümit bisiklet  2.Bianchi 3.Salcano 4. ise Kron  Birde  bu markaların bünyesinde yan markalar var. Bazıları kendi başına kendi ana markasını geçecek düzeye gelmiş. Mesela  Mosso  Ümit  bisikletin bir markası veya Carraro  Bianchi bisikletin markası. Bu bisiklet üreticilerinin imal ettiği bisikletler her daim sorunsuz kullanılabilir. Yurt içi bisiklet sektörünün lokomotifi sayılırlar. Satış sonrası da gelişmiş servis ağları ile yaygındır. Bisiklette arıza veya bir sorun karşısında garanti içi veya dışı ürettikleri bisiklete sahip çıkarlar ve sorunu çözerler.

Bu konuda bu dört marka harici diğer bisiklet üretici firmalar gerekli özeni göstermiyor anlamında değil .O firmalarda malının arkasındadır. Ama, Ümit,Bianchi,Salcano ve Kron bisikletlerinin yılların verdiği birikimle bu işte artık profesyonelce satış ve satış sonrasında en iyiler. Diğer bisiklet üretici firmalar. İzmir de bir kaç tane İstanbul da irili ufaklı onlarca birde Anadolu da yine bir kaç tane var. Bunlar arasından İstanbul da  Orbis bisiklet,İzmir de Transval bisiklet bu sektörde gelişim gösteren markalar. Servis ağlarını biraz daha güçlenirse yarışa onlarda dahil olur.

              Dağ  bisikletleri

Şimdi bu bisiklet markalarının altındaki yan markalara biraz daha detaylı bakalım. Ümit bisiklet Mosso, KTM  ve Coranna  markaları da bünyesinde barındırıyor. Mosso ve KTM  marka bisikletler daha çok üst segment  bisikletler.  daha çok profesyonel bisiklet sürücülerine hitap ediyor. Artı diğer markaların yanından en çok bisiklet üretimini gerçekleştiren firma. Yılda toplam da  ortalama 300 bin adet ile 360 bin adet arası bisiklet üretimi yapıyor. Adet miktarı çok olunca haliyle daha fazla parça adedi ile bisiklet maliyet düşüyor. Piyasadan daha ucuza kaliteli ürünleriyle satış yapabilen. Ümit bisiklet sektörün lideri durumunda .Yaklaşık fabrikasında 400 çalışanıyla İstanbul Hadımköy de faaliyet gösteriyor.

Gelelim Bianchi markasına.  Tüm modelleri orta sınıf ve üstü düşük model kalitesiz bir bir bisikleti yok.  Bir İtalyan markası köklü bir firma, Manisa da faaliyet gösteren üretim merkezi oldukça kapsamlı çalışıyor. Bisikletlerin kadroları fabrika içinde boya atölyelerinde en az üç kat boyandıktan sonra bekletilerek hazır hale getiriliyor. Bianchi marka bisiklet aldınız. Aradan 5 sene geçse de gövde boyaları ne soluyor nede paslanıyor. Bu konuda çok iyiler.  Satış sonrasında bir numara diyebilirim. Markanın bünyesindeki diğer markalar ise Carraro,Ghost, Whistle gibi kaliteli alüminyum bisikletleri bu markalar adında da  satışı yapılmakta.

              Kron  Bisiklet

Kron bisiklete geldiğimizde. Kadro ölçüsünü ilk uygulayan firma hep yenilikçi ve daha yüksek kaliteyi ilk uygulayanlardan bunu da üretikleri bisikletlerde hep görüyoruz. Yüksek teknoloji sistemleriyle dünyada yeni üretilen modelleri hep ilk olarak sunan firmadır. Kron marka bisiklet alan bir tüketici yıllarca sorunsuz bu ürünü kullanmakta. Kadro ve jant dizaynları bir yıl önceden aylarca üzerinde çalışılıp. (Renkler sticker  kadro yapısı.) Göze hoş gelen modelleriyle kaliteden de taviz vermeden. Profesyonel, yarı profesyonel ve ortanın üstü uygun bisiklet modelleriyle her cebe hitap etmekte. Fabrikası İstanbul Tuzlada olup değer markaları ise Scott, Tern, Marin  ve Geroni dir.

               Şehir Bisikleti

Bir diğer marka ise Salcano  dur. İç piyasada önemli markalardan biridir. Kaliteli ve orta sınıf bisikletleriyle kendinden söz ettiren bir markadır. Reklama iyi yatırım yapmasının meyvesini almıştır. Bisiklet üretim adedi olarak iyi durumdadır. Profesyonel ve yarı profesyonel modelleri  oldukça rağbet görmektedir. Fabrikası İstanbul dadır.

Şimdi arkadaşlar Avrupa ve Amerika dan gelen ithal  edilen bisiklet markaları var. Onun üzerinde, onları niye yazmadın diyebilirsiniz.  Hemen buna açıklık getirelim. Bu markalar Ülkemize  1000 adet ile en fazla 5000 adet arası satılıyor. Servis ağları çok zayıf  Bisikletler kaliteli üst sınıf bisiklet olabilir. Burada yılda  100 bin bisiklet üzeri satış yapan firmaları yazdım. Yalnız yılda bir milyon bisiklet satıldığını  düşünürsek  geneli  yansıtan bir yazı olmasını istediğim için bu markalara yer vermedim.

by Editor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code