Kocaeli Profesyonel Bisikletler

Profesyonel Bisikletler

     Kocaeli Profesyonel Bisikletler; Bu tip bisiklet normal sıradan bir orta halli her kezin kullandığı. Kolay satın alınabilen bir bisikletten en az 15 ile 50 kat daha pahalıdır. Peki neden bu kadar pahalı sonuçta ikisi de iki teker, ikisinin de zinciri freni vitesi var aradaki fark nereden kaynaklanıyor. Burada çok fazla detaya girmeden yüzeysel bir anlatımla sizlere bunu anlatmaya çalışacağım. Çünkü yüzlerce farklı markalı bisiklet ve bu bisikletlerin üzerindeki binlerce donanım parçası var. Biraz kafa karıştırıcı ,benim bile bilmediğim sistemler,ya yeni üretim aşamasın da yada test aşamasında.

Sürekli bir gelişim ve teknoloji ve rekabet için de ,diğer sektörlerde de olduğu gibi bu sektörü de aynı. Daha hafif, daha dayanıklı ve daha uzun ömürlüdür. Daha üst kullanıcı hitap etmek ,bu sayede daha fazla para kazanmak, maksat budur.

Kocaeli Profesyonel Bisikletler

Bu tip profesyonel ürünlerin seri imalatının olmaması.  Belli bir sayıda ve kalite de üretilme zorunluluğu. Hem bir parçası gerektiğin de bulunmasını zorlaştırıyor. Hemde fiyatını her parça için ona katlıyor. Mesela bisikletin ön amortisörünü ele alalım. Sıradan normal bir ön amortisör 50 tl sadece içinde yay var. Başkada bir şey yok, hidrolik kilitli ön maşa ise 250 tl den başlıyor. Ama havalı kilitli ön amortisör ise bu profesyonele giriyor. 2500 tl den başlıyor. Bu farkın nedeni 50 tl lik maşa Çin de belki on milyon adet üretiliyor. Seri imalat 250 tl lik ön maşa bir milyon adet üretildiğini var sayarsak maliyet biraz arttı. 2500 tl ön maşa ise en fazla on bin adet üretilir. Aslında 500 tl üzerinde olmaması gereken, bu bisiklet ön maşası 2500 tl ye satın alıyorsunuz. Onuda her yerde bulamazsınız.

Yine bu sektörde sadece büyük firmalardan sayısı bir kaçı geçmeyen firmalar dan temin edebilirsiniz. Bazende o ürünü hiç iç piyasa da bulamazsınız. Ancak ve ancak yurt dışından getirtmeniz de gerekebilir.

Kocaeli Profesyonel Bisikletler

Kocaeli Profesyonel Bisikletler; Yani  arızalı bir bisikletlerimiz  var. Biri sıradan olsun , diğeri ise profesyonel bir bisiklet olsun, her zaman satışı yapılıp ta çok miktarda piyasada bulunan bir ürün. Her dağim parçaları çok rahat ve ucuz bir şekilde bulursunuz. Ama 20 bin liraya aldığınız bir bisikleti ne parçasını doğru dürüst bulabilirsiniz. Nede ucuza arka vites değiştirici den biraz bahsedelim. 20 tl sırada tüm bisikletlerde bulunan vites otomatiği,bunun ömrünü kullanıcı belirliyor. Vitesi kurallara göre kullanırsa yıllarca bozulmadan çalışır,ama hatalı kullanırsa kısa sürede dağılır. 500 liraya aldığınız vites otomatiği de aynı kural onda da geçerlidir. Arada ki kalite farkı vites geçişleri biraz daha rahat ve sessiz. Birde kullanılan metal biraz daha hafif ve kaliteli. İki otomatik arasında 25 kat fiyat farkı var. Bence değer mi bu farka derseniz kesinlikle değmez. Sonuçta ikisi de aynı işi yapıyor ve hatalı vites kullanımın da ikisi de kullanılmaz hale geliyor.

                                              Kocaeli Profesyonel Bisikletler

Kocaeli Profesyonel Bisikletler; Paranız çok ve eş,dost ve çevreniz den ,farkı ve kaliteyi ortaya koymak istiyorsunuz. Profesyonel bir bisiklet arıyorsunuz. (Tabi burada spor olarak  profesyonel olarak bu işin içinde olan arkadaşlar ,her dağim daha üst bisiklet ihtiyacın da olmaları gerekir. Basit bir bisikletle yarış veya turnuva olmaz.) Bence tavsiyem başlangıç seviyesinden biraz üstü bir ürünle başlamanız.  Seviye seviye bisikletinizi  daha üst modellerle çıkmanızdır. Siz öyle yapmak istemiyorsunuz ve 10 bin lira ve üstü bisiklet bakıyorum diyorsanız. Yol,dağ veya şehir bisikleti ,öncelikle 30 vites ve üzeri olmalı. Ağırlığı 9 KG ve altında olmalı ,gövdesi ise karbon metalden olması gerekir. Amortisörler havalı gidondan kilitlenir olması gerekir.

                                       Amatör olmayan Bisikletler

Bu sektör de çeşitli ürün bulmak mümkün önemli olan bisikleti ne amaç ile kullandığınız. Çoğu 27.5 – 29 inç dağ ,28 inç şehir ve yol bisikletleri. Bazı katlanır modellerde olup seçenek olarak çok fazla olması biraz kafa karıştırsa da bu ürünleri görerek test ederek almanız.  Her zaman lehinize  olacaktır. Ne kadar para o kadar dayanıklılık diye bir şey yoktur. Mesela yol bisikleti fiyat arttıkça ürünün ağırlığı azalır.Bir kaç ek donanın eklenir fakat bisiklet daha narin ve dayanıksız olur. Bir düşme kaza esnasında bisiklet paramparça  bile olabilir. Çünkü hafif olsun diye karbon gövde, ön maşa ,gidon, gidon boğazı,hafif olması için sayısı yarı yarı ya azaltılmıştır.  Jant telleri ve kağıt gibi inceltilmiş iç dış lastikler hepsi dayanıksız dır. Ama hafiftir ve pahalı ürünlerdir.

                                                            Kocaeli Profesyonel Bisikletler

Olaylara hep olumsuz yönden baktık Hep. Ama bir bisikleti satın aldıktan sonra değil, satın almadan önce biraz da olsa bilgi sahibi olmanızdır.  Böyle yazma gereği duyuyorum bir ürün pahalıdır iyidir diye bir durum olamaz. Biraz daha devam edelim ve yazımızı sonlandıralım. On bin lira ve üstü her hangi bir model bir bisikletiniz var diyelim. Bu bisikletin orta pedal göbeği (buna krank dişli göbeği diyorlar bazıları ) ses geldiğini var sayalım. Bu sistemi sökmek için donanımlı bir servis gerekir. Normal bir bisikletçide bu göbeği sökecek aparatları  olma ihtimali olmaz.  Fren vites ayarları da çok hassas olduğundan yıllarca bu işte ter döken bir usta bulmanız gerekir. Tam bir ayarda olsun. Akort ayarlarına gelince,ben 27 senedir bu sektörün içindeyim. Öyle bir jant yapmışlar ki. Çift kat jantın yanak ile göbeğe doğru uzunluğu 10 santim.  Biraz sert darbede düzelme ihtimali yok. Haydi yenisini almak zorundasın. Jant tellerini ise bazı modellerde sanki presle ezmişler yana doğru genişlemiş akort yapmak için iki ayrı anahtar lazım. Bir kaç profesyonel servis dışında bu işlemi yaptırman imkansız. Yani bu tip bisikletleri bir arıza esnasında tamir yaptırma olanağın kısıtlı. Zorda  olsa 10 kat para ödeyip o yedek parçayı bulsan, da ek aparatları bulunan deneyimli bir uzman servis bulman zor.

by Editor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code