Bisiklette sele boyu nasıl olmalıdır

Bisiklette sele boyu nasıl olmalıdır

Bisiklette sele boyu nasıl olmalıdır. Sele boyu kullanıcının bel yani kemer hizasında olmalıdır. Sele boyu düşük olursa,pedalı çevirirken diz kırık kalır,hem pedala tam güç veremezsiniz. Hem diz ve bel ağrısı başlar. Sele boyu yüksek olursa yine ayak ucuyla pedala bastığınız dan hem ayak bilekleriniz ağrır hem yine pedala tam güç veremezsiniz. Artı bisikleti kullanırken,binerken ve inerken denge sorunu yaşarsınız. Gidon ayarı en az sele ayarı kadar önemlidir. Çocuk bisikletlerinde yani BMX tipi bisikletlerde.  Gidon mümkün olduğunca yüksek olmalı  Gidon boğazı ile gidon ileri geri oynatma payı varsa. (Bir çoğunda vardır.) İleriye alınmalıdır ki, çocuğun dizleri direksiyonu çevirirken elciklere çarpmasın.

Yine de pedalı çevirirken direksiyon dizlere değiyorsa, bisikleti değiştirme zamanı gelmiş demektir. Bisiklet çocuğa ufak geliyor demektir. Yeni daha büyük bir bisiklet almalısınız. Yetişkinler için 26 jant.  Daha büyük ölçülerdeki bisikletler için ise. Önce sele borusu ve gidon arasındaki kadro mesafesi dikkatle seçilmelidir.  ( Bisiklette sele boyu nasıl olmalıdır.) Bu mesafe yakın veya uzak olmamalıdır. Aslında bisiklet seçerken bu özellik çok önemlidir.

Bisiklette kadro boyu

Üreticiler kadro boyu yok. 16 inç yok, 18 inç ,yok 20 inç olarak veya yol bisikletlerin de başka bir ölçüde kullanıyorlar. Yani sele borusunun kelepçesi olduğu nokta ile orta pedal göbeğinin olduğu mesafe. Yükseklik ölçüsünü veriyorlar. Duruyorlar, ya sele borusu ile gidon arasındaki mesafe niye hala bu zamanda ölçülendirilmemiş bu zaman da anlamak mümkün değil. Bu arada ki mesafe kısa olursa, bilekleriniz, dirsekleriniz, omuzlarınız, sırtınız ve beliniz,dar bir kabine sıkışmış gibi rahat hareket edemezsiniz. Kat kat fazla yorulursunuz. Birde sele yüksekliği yanlış ölçülerde ise , bisiklete binmekten keyif almak bir tarafa dursun bu tam bir işkenceye dönüşür.

Bisiklette sele ile gidon arasındaki mesafe

Bu aradaki mesafe uzun olursa,seleye oturdunuz ama gidona elleriniz zor yetiyor. Sanki birisi kollarınızı ileriye doğru hep çekiyor ve öne doğru gidona yetişmek için eğiliyorsunuz. Bel ağrısı yani doğru ölçü çok önemli.  Sele bel hizasında bisiklete bindiğinizde ayakların. (İkisi de) tabanlarıyla değil uçlarıyla temas etmeli. Gidon mümkün olduğu kadar yukarıda olmalı. (Tabi yol bisikletiniz varsa uzun yol yapacaksanız. Rüzgarı azaltmak için gidonu aşağıda kullananlar var.) Alüminyum bisikletlerinin bir çoğunda direksiyon gidonu sabit oluyor. Bunu da anlamak mümkün değil. Kardeşim sele yüksekliğini ayarladık ya gidon yüksekliği ayarlanmıyor bu ne saçmalık.  Gidon yükseltici bir aparat yapmışlar çok cüzi yükseltiyor onumu arayacağım. Dimi yani o kadar da para. Sele ile gidon arasında ki mesafeyi ise seleyi tam ayarladınız.

Bisiklette sele boyu gidon yüksekliği

Bisikletin elciklerini tutuyorsunuz. Çok yakın ise dik durumda olursunuz uzak olursa, gövdeniz elciklere uzanmak için ileriye gittiğinden kafa aşağıya iner. Gözlerin bakışı iki metre gösterir en fazla; yakın olursa bir kaç kilometre görebilirsiniz. Bisiklete bindiniz bir tura çıkacaksınız. Sele ve gidon ayarın on numara. (Boyunun dik yürürken ki halini bisiklete katlanmış halini düşünün.) İlk 30 metreyi görebiliyorsanız.  İleriye baktığınızda. (Kafayı kaldırmadan veya indirmeden doğal ilk görüş mesafesi.) Sele, gidon ve gidon ile sele arasındaki kadro boyu tam olmuş demektir. ”Bu konumu hiç bozmayın ki daha rahat ve yorulmadan keyifli bir sürüş keyfi yaşayın. ( Bisiklette sele boyu nasıl olmalıdır.) ÜMİT TAŞPINAR

by Editor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code