Bisiklet satın alırken tercih edebileceğiniz vites sistemleri

Bisiklet satın alırken tercih edebileceğiniz vites sistemleri

Bisiklet satın alırken terci edebileceğiniz vites sistemleri. Bisiklet alacaksanız ve araştırma yapıyorsunuz. Hangi vites sistemi daha iyi diye ,önce bütçeniz nedir,önce ona karar verdikten sonra,araştırmaya devam ediyorsunuz. Kafanız çok karıştı ve benim yazdıklarımı okumaya başladınız. Ben burada önce bisiklet ile sürüş yapacağınız güzergahı yol nasıl dağ,ova,düzlük,bozuk yol,park,kısa mesafe hep uzun yol,sürekli bayır. Çok uzun mesafe ve çok fazla rampa yoksa bu yazının resimdeki göbekten vites bisikleti öneririm. Avrupa ülkelerinde bir çoğunda bu tip bisikletler terci ediliyor.

Bu ülkeler fazla dağlık bir arazide olmadığından. Bu göbekten vites bisikletler en ideali en son benim bildiğim, 9 vitese kadar olanları var.  Vites dıştan olmadığından.  Çoklu arka dişli ön dişli,ön değiştirici,arka değiştirici ve bunların.  İç dış telleri gibi bir çok mekanizmayı bir göbek içine sığdırmışlar.  60 senedir var.  Ama ülkemizde yaygın değil. Bir kere nasıl hangi şartlarda vitesi kullanın? 10 sene hiç bir şekilde sorun çıkartmıyor. Bu vitesli göbeğin ömrü 20-25 seneye kadar bile çıkabiliyor.

Bisiklette göbek hazneden vites sistemi

Bisiklet satın alırken tercih edebileceğiniz vites sistemleri; İçeriden yani göbek haznesi. Vites sistemleri performans olarak olarak ta 24 vitesli bir bisikleti baz alırsak bu tip bir vites sisteminin;göbekten vites ile orantısı %70 ine kadar performansına göbekten 8 veya 9 vitesli bir mekanizma çıkıyor.Yani bakım derdi yok,sürekli vites ayarı bozuldu derdi yok,yanlış kullanıp ses çıkması vites değiştirici bozma gibi bir derdi yok göbekten vitesin,şimdi orta pedal göbeğinden de vites yapmışlar hem arka hem orta göbek bizzat denedim çok dik rampada ve dik yokuş aşağı performans mükemmel 27 vites bir bisikletle çekişi ve hızı aynı sayılır hiç fark yok tabi bu modeldeki bir bisiklet üç dört bin lirası var.

Bisiklette yanlış hatalı vites sistemleri

Bisiklet satın alırken tercih edebileceğiniz vites sistemleri ;Şimdi dışarıdan çoklu dişli viteslerden bahsedelim 20 jant vitesli bisikletlerde.Ön tekli arka ise 5-6-7 dişli kullanıyor. Bir çok firma ”yanlış” bana göre ön ayna kol en az ikili olmalıdır. Niye çünkü. Ön tekli olursa ön dişliden zincir atma ihtimali yüksek vitesi.  En küçük dişliden en büyük dişli hızlı değiştirilmesi ön dişli de çaprazlı ğa  neden. olur.  Önde zincir atar.  Onun için ön ayna kol tekli, değil en az ikili mümkünse üçlü olmalıdır.  Ön vites ve arka vites sorunsuz çalışsın.

Bisiklet satın alırken tercih edebileceğiniz vites sistemleri ; Diğer büyük bisikletlerde dışarıdan çoklu dişli vitesler ise firmalar yine ön ayna dişliyi yeterince büyük kullanmıyor. Buda düz yolla pedalı sürekli çevirmenize ve bisikletin yeterince hızlanmamasına neden oluyor. Ön ayna dişli en büyük dişlisi 42 diş küçüktür. Bisikletiniz de böyle bir dişli varsa bunu en az en büyük dişlisi 48 olmalı. Bisikletiniz daha çok performans sağlasın arka dişlilerde birinci vites 32-34 diş olmalı. Hem bisiklet hızlı gitmesinin yanı sıra dik yokuşlarda yine yüksek performans sağlasın.(Ümit Taşpınar)

by Editor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code