Bisiklette amortisörün olumlu ve olumsuz yönleri

Bisiklette amortisörün olumlu ve olumsuz yönleri

Bisiklette amortisörün olumlu ve olumsuz yönleri ;Amortisörün olumlu ve olumsuz yönlerini bir teraziye koysalar bana göre kıl payı olumlu kazanırdı;İnternet sitelerine,forum sitelerine hepsi tek bir ağız birliği yapmışcasına amortisör hep kötü,hep kötü ben buna katılmıyorum.  Neden derseniz hızı belli bir ölçüde kesiyor.  Pedala uyguladığınız gücü bir kısmını esnediği için alıyor. Tamamda,bizim İzmit bisiklet yolu var.  Bulvardan Köseköy’ ün sonu yaklaşık 9 km. Gidiş dönüş 18 km normal bir ön arka Amortisörlü bisikletle, 42 dakikada mesafeyi tamamlıyorum; Alüminyum amortisörsüz bisikletle de 39 dakikada aynı mesafeyi tamamlıyorum.  Yani 3 dakikalık bir zaman farkı var.Biz yarışa katılmıyoruz,katılsak bir saniye bile önemli.  Bende onlarca bisiklet var. Bazen spor niyetine bu bisiklet yolundan bir Köseköy yaptığımda çoğunlukla ön arka amortisörlü bisikleti terci ediyorum; 3 dakikalık bir farkı için niye takoz gibi sert bir bisikletle sürüş yapayım.

Bisiklette amortisörün olumlu ve olumsuz yönleri ; Bisiklette orta amortisör,ön amortisör,maşadan kilitlenebilir. Amortisör gidondan kilitlenebilir.  Ön amortisör,yaylı,havalı,hidrolik amortisör, mevcut bunlar arasından iyi kötü sıralaması yaparsak. Fiyat arttıkça haliyle kalite artıyor.   Öyle ki ön arka hidrolik ve ikisi de kilitlenebilir.  Alüminyum bir dağ bisikleti almak istersen bir kere 6-7 bin lirayı gözden çıkarmanız gerekiyor ;Bana göre en uygunu bu derim ama fiyat yüksek tabi.

Bisiklette amortisörün darbeleri emmesi ve hızı kesmesi

Bisiklette amortisörün olumlu ve olumsuz yönleri ;Şimdi bir bisiklet alacaksınız. Amortisör mü  yoksa amortisör süz mü. Burada seçim bulunduğunuz yerdeki yol koşullarına göre bu değişir. Tamamen düz ve asfalt ise amortisöre hiç gerek yok. %5 daha performans kazanırsınız.Yollar çukur. Bozuk  Engebeli ve inişli çıkışlı ise, en azından bisikletiniz de ön amortisör olmalı. Sadece %2 performansınız azalır.  Sadece buda rahat bir sürüşle kıyaslarsanız. Hiç bir şey kırsal alandaysanız ve gideceğiniz mesafe tamamen bozuk.(çakıl,kum,toprak,çamurdan) ise.  O zaman ön arka amortisörlü olmalı.  Bisikletiniz her iki amortisör toplamda %5 performans düşürür.  Sarsıntılı aynı türbülansa girmişcesine bir sürüşün yanında rahatlık daha ağır basmalı.

Bisiklette amortisörün olumlu ve olumsuz yönleri ;Amortisörlü bisikletlerde göbek bilyeleri ömrü daha uzundur. Darbelerde amortisör göbeğe binen yükü azalttığından.  Ortalama %40 daha uzun ömürlü olur. Mesela bisikletin ön veya arka teker çukura düştü.  Amortisör yoksa, darbe tamamen teker miline,bilyelere,yuvaya gelir.  Teker mili yamulur veya bilyeler ezilebilir. Buda göbeğin çok kısa bir sürede dağılmasına neden olur. .Jantı ayarlarız ve direksiyon bilyeleri yine amortisör yoksa. Daha kısa bir sürede bozulur; Sürüş emniyeti açısından da yine çukur veya tümsek amortisör darbeyi emerek. Sizin dengeyi kaybedip, düşme ihtimalinizi azaltır; Uzun lafın kısası amortisör varsa bisiklette; Sürücüsü de  bisiklette darbelere maruz kalmaz. Rahatlar bisiklette üzülmez.  Sürücüsü de sadece %5 performans kaybeder o kadar.
(ÜMİT TAŞPINAR)

BU YAZILAR TAŞPINAR BİSİKLETE AİTTİR;HİÇ BİR ŞEKİLDE KOPYALANAMAZ,ALINTI YAPILAMAZ VE PAYLAŞILAMAZ.AKSİ TAKTİRDE YASAL İŞLEMLER UYGULANIR.

by Editor

6 thoughts on “Bisiklette amortisörün olumlu ve olumsuz yönleri

 1. ünal says:

  yazılarınızı heyecanla okuyorum çok mantıklı ve diğer forum siteleri gibi değil amortisörlü bisiklet var bende ama hızı kestiğini düşünüyor ve öyle okuyordum beni aydınlattığınız için teşekkür ederim.

  • Editor says:

   Yazılarım devam edecek,bisikletle ilgili insanları bilinçlendirmek bizim görevimiz,biraz sizi bilgi verdiysek ne mutlu bize ben teşekkür ederim Ünal bey

  • Ömer says:

   Hocam ellerinize sağlık benim çift amortisörlü çelik kadrolu ağır bir bisikletim vardı sonunda ne işe yaradığını ve nerelerde sürebileceğimi öğrendim sağolasın

 2. ünal says:

  bisikletim değiştirecektim sizin sayenizde fikrimi değiştirdim ben amorsörlü bianchi var dediğiniz gibi 4 yıldır ben hiç beni yolda bırakmadı ne bilya dağıldı ne jant okortları bozuldu demek amorsörden

 3. Mehmet Türker says:

  KESİNLİKLE AMORTİSÖR olması taraftarıyım. Antepte yollar berbat, her yer delik deşik çukur tümsek, arabayla bile bir dakika rahat gidilmiyor. Geçen gün uzun aradan sonra yeni bisiklet alıp bir saat kadar şehirde gezdim, 50 yaşındayım zaten sıkıntılı olan omuz eklemlerim akşam sancılanmaya başladı, çünki her sarsıntı doğrudan omuzlarımı hırpaladı. O nedenle şimdi uygun amortisör almaya çalışıyorum. Saygılar.

  • Editor says:

   Bu bakış açısıyla alakalı düşüncenize saygı duymakla beraber katılmıyorum. Bende 24 vites Mosso bisiklet kullanırken, 33 vitesli ithal MTB bir bisikletin sürüş, yol ,tutuş ve duruş konforunu gördüm. Arada dağlar kadar değil kıtalar kadar fark var. %40 daha az güç harcayıp aynı mesafeyi konforlu bir şekilde dağ taş patika da aynı performans ve konforu sergiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code