Bisikletin garanti şartları garanti İçinde ve dışındaki durumlar

Bisikletin garanti şartları garanti İçinde ve dışındaki durumlar

.Bisikletin garanti şartları garanti İçinde ve dışındaki durumlar; Arkadaşlar,garanti tüm ürünlerde olduğu gibi bisiklette de uygulanmaktadır. Biz bu sektörün 27 senedir için birebir tüketiciyle muhatabız. İki bin yılına kadar, bisiklette garanti pek yaygın değildi.Uygulanmazdı. Tüketicinin bisiklet konusunda bilinçlenmesi, üreticilerinde bu rekabet ortamında daha kaliteli hizmet vermek istemesi. Son 10 ve 15 yılda tüm bisikletlerde garantiyi zorunlu kıldı.

Bisikleti sıfır aldınız ilk önce iki, ücretsiz bakım garanti kitapçıkta belirtilen sürede 20-30 gün içinde servis tarafından yapılmalı. Bisiklet yeni olduğundan.  Bu sürede tüm vidaların ve çalışan mekanizmanın haliyle bir gevşeme olacağından.Tekrar sıkılır.  Ve İnce ayarları tam olarak yapılır. Fatura ve Kitapçık ile gelinir. Garanti kitapçık kaşe vurularak, servis tarafından garanti başlatılır.  Bisiklette garantisi kanunla belirlenmiş bir zorunluluktur.Garanti süresi bisikletlerde 2 yıl olarak uygulanmaktadır. Bu süre içinde tüketicinin aynı üretici gibi bazı yükümlülükleri yerine getirip yapması gereken bazı durumlar vardır. Bunlardan biri ,üretici firmanın belirlediği aralarda ücretli periyodik bakım yaptırması gerekir. Eğer bu sürede periyodik bakım yapılmazsa bisiklet 6. ayında garantiden çıkar.

Bisikletin garanti şartları garanti İçinde ve dışındaki durumlar

Bisikletin garanti şartları garanti İçinde ve dışındaki durumlar; Bisiklet kişiye özel satılır. Eğer ticari anlamda kullanırsanız. Mesela bisiklet kiralama. Fabrikada bir çok kişi tarafından kullanımı. Bir spor tesisinde veya okulda çok kişinin kullanımına açıksa, bu ürünün garantisi olmaz. Resmiyette olsa da bu garanti belgesindeki garanti şartlarını ihlal edildiğinden garanti kapsamı dışı kalır. Bisiklet zaten, mantıken bir fabrika düşünün 24 saat 3 vardiya çalışıyor. Üç tekerli arkadan kasalı bir bisiklet kullansınlar. Bir ay içinde firmanın verdiği, 2 yıllık garanti süresini aşarlar, normal kullanımım 20 kat bisiklet yıpranır. Tüm parçalarının periyodik bakıma kalmadan dağılacağı bellidir.

Bisikletin garantiye giren kısımlar

Bisikletin garanti şartları garanti İçinde ve dışındaki durumlar; Bisikletin gövdesini boyarsanız ve marka sticker  (etiket) sökülürse markanın ne olduğunun bilinemeyecek olmasından dolayı direk garantiden çıkar. Orjinel olmayan parça takılırsa bisiklet garantiden çıkar deniyor. Kitapçıkta ben buna katılmıyorum. Mesela dış lastik aşındı veya ince lastik kullanmak istiyorsunuz. Neden garantiden çıksın orjinal olmasına gerek yok, sele sert ve kalitesiz geniş sele ile değiştirmek istiyorsunuz. Neden garantide çıksın, arka vites değiştirici yi özelliklerin yükseltmek istiyorsunuz. Böyle durumda da garantide çıkmaz,ben böyle durumda garanti şartlarındaki o maddeyi es geçiyorum. Ama pedallar plastik alüminyum pedalla değiştirmek istiyor. Pedalları montaj yapılırken  yanlış ve ters olursa ve dişlerini bozulur. Arka vites değiştirici uymayan bir vites kolu takıldı ve arka vites otomatiğini bozdu. Uyumsuz parça bisikletteki diğer aksamlara zarar vermezse  garanti devam eder. Tam tersi olursa o parça da garanti olmaz ,burada göreceli bir durum vardır.

Bazı firmalar ömür boyu gövde garantisi veriyor. Bu sadece satış politikası. İster alüminyum, ister demir veya gövde karbon olsun. Bisikletin gövdesi ne hiç bir şekilde hiç bir şey olmaz. Tüm donanım defalarca ömrünü tamamlasa da gövde deki o tek punta  kaynak 1.5 ton çeker. Yani bisikletin gövdesi ömür boyu garantiymiş, zaten hiç bir durumda gövdeye kendi kendine zarar veremezsiniz. Bir kazaya karıştınız veya bisiklet düşmeden takla atmaktan gövde zarar görürse bu zaten kullanıcı hatasına girer ve garantiye girmez. Başka türlü en kalitesiz bir bisiklet de olsa tüm gövdeler bir insan ömründen daha fazla varlığını sürdürür.

 Kullanıcının yaptığı hatalar

Bisikletin garanti şartları garanti İçinde ve dışındaki durumlar ;Bisikletin garantiye  içi parçaları aslında  %50 orandadır.Diğer parçalar ise sadece  kullanıcı hatalarından bozulurlar. İkinci bakımı serviste yaptırdınız. Burada servis fabrikasyon bir arıza varsa zaten o parçayı değiştirir. Daha sonra kullanıcı bisikleti kullanırken kullanma standartları ve hatalı kullanmanın olmaması için bazı bilgilere sahip olması gerekir. Mesela en çok arıza yapan arka vites değiştirici %90 kullanıcının yanlış vites kullanmasından bozulur. Kalkış sırasında vites dişlisini ufak dişlilerde büyük dişlilere alırsanız. Birde 3-5 vites birde aynı anda değiştirilirse haliyle pedaldaki güç, arka vites otomatiğine bine ve vites değiştirici yamulur. Arka vites değiştirici iki yaylı kısmındaki segmam, kanalından çıkıp otomatik yaylarının çalışamaz hale gelmesi dışında hiç bir şekilde garantiye girmez. Bu ihtimalde ancak %10 dur.

Bisiklette garanti içi göbek hazneleri

Bisikletin garanti şartları. Garanti İçinde ve dışındaki durumlar. Şimdi bisiklet üzerindeki parçaların tek tek garantiye içi ve dışı olmasını tespit edelim. Ön vites değiştirici eğer bisiklet 2. bakım da vites ayarı tam yapılıp gövde ye sabitleme kelepçesi tam sıkılmışsa. Hiç bir şekilde garantiye girmez. Neden mi, kalkış sırasında veya pedal güç uygularken hiç bir şekilde vites değiştirilmez. Ve bayır çıkma esnasında ön vites değiştirici zincire sürtünmeyle vitesi değiştirdiğinden pedaldaki yoğun güç. Ön vites  değiştirici ye biner. Ve otomatik yamulur pedala uyguladığınız gücün en az olduğunda, vites değiştirilmelidir.Bu durumda ön ayna dişli de ekseninde kayabilir. Dişliler arası açıklık değişebilir.Buda garantiye girmez. Kullanıcı hatası olur. Ama hiç bir darbe olmadan ön dişli ve kol yuvaları gevşedi ve bozuldu. Dişli perçinin den koptu ve dağıldı. Garanti içindedir bu durumda .Pedallar ise dış tarafında darbeler varsa, ve bilyeleri dağıldıysa garanti dışı. Pedalın dış tarafında düşmekten veya kaldırıma vurmaktan gibi her hangi bir darbe yoksa, garanti içidir.

 Bisiklette garanti  dışı durumlar

Bisikletin garanti şartları garanti İçinde ve dışındaki durumlar ; Gelelim,ön ,arka ,orta direksiyon ve arka ruble dişlisine ; Arka ruble dişlisi shımano  olmayanlar ucuz kalitede olup sık sık arıza yaparlar. Eğer dişliye kendi yağı harici bir yağ kullanılmışsa (ortalama dişli deki yağ bir periyodik bakım süresi  kadar 6 ay gider. Bakım yapılacağına göre hiç bir şekilde kullanıcı tarafından yağlanmaz ) Kalın yağ,motor yağı,yemek yağı dişli bir ay içinde bozulur ve garanti dışıdır. Bu ihtimal arızalı dişlilerde %20 ihtimaldir. %80 arızalı dişlilerde garanti içi değiştirilir. Arka dişli arka göbek haznesinden sıyırarak pedal boşta dönüyorsa %90 garanti içi arıza yapılır.

Ön arka göbek hazne mil ve bilyeler

Bisikletin garanti şartları garanti İçinde ve dışındaki durumlar ; Ön arka göbek hazne mil ve bilyeler ; Bilyeler ve haznelerde gres yağ bulunup ortalama 1 yıl kadar hiç yağlanmadan sağlıklı bir şekilde kullanılır. Biz bu bilye mil sistemine bisiklet daha iyi gitsin diye ince yağ ile yağlar isek. İçindeki gres yağ kısa sürede ince yağla beraber hazne sistemin dışına çıkar. Bilye sistemi kuru kuruya çalışmaya başlar. Bir ay olmadan göbek sistemi dağılır,garanti dışıdır. Ön ve arka mil büyük çukura düşmekten. Veya taşıma kapasitesinden, fazla yük ile de eksenin den kayıp yamulmuş sa bilyeler kısa sürede dağılır. Garanti dışıdır.Fakat ön veya araka milde yamulma ve harici yağ kullanılmamış sa ve bilye sistemi dağılmış sa bu garanti içidir. Burada garanti içi veya garanti dışı olma durumu %50 orandadır.

 Sistemin dışında her hangi bir yağ kullanılmamış ise

Bisikletin garanti şartları garanti İçinde ve dışındaki durumlar ;Krank göbek (orta dişli göbeği), ve direksiyon (furç) göbek bilyeleri ;Sistemin dışında her hangi bir yağ kullanılmamış ise. Ve bisikletin maşası darbeden dolayı eksen yamukluğu yoksa. (Eksen yamukluğu olursa bilye ve bilye yataklarına orantısız güç bineceğinden sürtünme ve aşınma fazla olur.)  Furç göbeği  %100 ,orta dişli göbeği de %100 garanti içinde arızaları yapılır. Gereken parçalar. Orjinal parça  ile değiştirilir.

Jantlar ve lastikler.  Bisiklette jantlar yani çember. Darbeye veya taşıma kapasitesini aşıldığında, jantta akort ayarı bozulur. Veya çukura düşmekten jantın kenar yanakları içe veya dışa doğru bükülür. Lastiğe fazla hava basarsanız.  Jant yanakları dışa doğru basınca dayanamayıp açılır. V fren ise bisiklet, fren pabuçları jantı kitler. Bitmiş fren pabuçları. (Pabuç dış plastik bitiyor içindeki vidayı tutan metal, alüminyum jant yanağını zımpara taşı gibi aşındırıyor.)  Alüminyum jant yanaklarını aşındırır. Ve jantın et kalınlığı incelir.  Jant dış lastiği tutan yanak kısmı kırılır. Yani bisikletin jantı 2. bakım yapıldıktan sonra sağlam  şekilde tüketiciye verildikten sonra %95 garanti dışıdır.

Bisikletin garanti şartları garanti belgesi

Bisikletin garanti şartları garanti İçinde ve dışındaki durumlar ;Lastiklere gelince, dış lastikler imalatında bir çok madde barındıran (kauçuk,lastik,bez,çelik tel) bir üründür. %70 jant yanaklarına tam olarak oturmaz. Yani dış lastik araba lastiği gibi balans tutmaz. Azda olsa biraz zıplama yapar. Bunun garantiyle bir ilgisi yoktur. Tüm bisiklet için bu geçerlidir. Bazen bisikleti alırsınız dış lastiğin yanaklarında çatlamalar olur. Bu imalat sırasında lastiği  fırında pişirilme az olduğundan kaynaklanır. Bu garanti içi değiştirilir. Dış lastiğe petrolde ve kompresör ile kapasitesinden yüksek hava basılırsa dış lastik iç bezleri deforme olur ve yanak yapar. İç lastiğe de zarar verir. Garanti dışıdır.dış lastiği kaydırmadan kaynaklanan aşınmalar hiç bir şekilde garantiye girmez.

Bisikletin garanti şartları garanti İçinde ve dışındaki durumlar ;V -Frenler, hidrolik disk frenler. Arkadaşlar hidrolik disk frenler kolay arıza yapan bir sistem değildir. Siz hidrolik vidaların la ayar yapmak için (Zaten profesyonel biri yapmalı.) Oynamadığınız taktirde, hidrolik sistemde bir arıza varsa garanti süresi içinde garanti içidir. Sadece kullanıma göre ortalama senede bir balataları ücretli bir şekilde değiştirmeniz yekerli olaraktır. V-frende ise oda çok arıza yapan bir sistem değildir. Yağmurlu havalar harici   kullanıyorsanız. 3 ayda bir fren pabuçları ücretli olarak değiştirmeniz yeterli olaraktır. Bisiklet sulu temas içindeyse yine fren tellerini 3 ayda bir ücretli bir şekilde değiştirmeniz gerekir.

Vites kolları, fren kolları ve gidondan ön maşa kilitleme

Vites kolları, fren kolları ve gidondan ön maşa kilitleme ;Gidondan ön maşa kilitleme sistemi bir arıza durumunda garanti süresi için garanti içi yapılır. Fren kolları kırılması her hangi bir darbeden olduğundan garanti dışıdır. Vites kolları içinde tırnak sistemi olduğundan. Bisiklet hareket halinde değilken vites kolunu kademelerini değiştirirseniz. Pedal dönmediği için vitesi attıramaz ve teldeki gerginlik ya vites değiştiricileri yamulur.  Yada vites kolunun içindeki tırnakları kırar. Vites kolu çalışamaz hale gelir. %80 garanti dışıdır. Gidondan olmayan maşadan kilitlenebilen sistemi bisikletin üzerinde olmadan açın veya kilitleyin. Maşanın üzerinde ağırlık varken bu işlemi yaparsanız maşa kilidinin ömrü garanti süresini çıkarmaz. Normal kilitli olmayan ön amortisörlü maşa çarpmadan dolayı darbe yoksa garanti süresi içinde garanti içinde yapılır. Buna hidrolik,havalı,körüklü ön amortisörler de  dahildir. Arka amortisör ise daha fazla esnemesi için ayar vidasını gevşettiğiniz de garanti dışı kalır. Hiç bir oynama yapmazsanız yine garanti içi yenisiyle değiştirilir. Bisiklet ayaklığı ise sadece bisikleti taşımak için imal edilmiştir. Bisikletin üzerine binip ayaklık açıkken yük verdiğinizde ayaklık fazla yükten kırılır, dikkat edilmelidir.

Bisikletin garanti şartları kullanım talimatlar

Bisikletin garanti şartları garanti İçinde ve dışındaki durumlar ; Bisikletin yan tekerleri ise garanti süresi içinde kullanım için üretilmemiştir. En fazla bir iki ayda çocuk kullanmayı öğrenmesi için yapılmıştır. Ben şahsen iki aya kadar garanti içi bir sorunda değiştiriyorum. Aslında yamulması ve kırılması darbeden olduğundan garanti dışıdır.

Bisikleti sürekli su ile yıkamayın vidalar ve çalışan mekanizmalar zarar görebilir. Gerektiğinde ıslak bir bez ile silmeniz yeterli olacaktır. Sabit sürekli güneşte de tutmayın gövde ve tüm aksam da solma yani canlılığını renk olarak kaybeder. Rutubetli alanlardan da bisikleti koruyunuz.

Bisikletin garanti şartları garanti İçinde ve dışındaki durumlar ;İşin özeti ;kullanıcıya göre bisikletin arızaları değişiklik gösterir. Kullanıcı hataları burada baş rol oynar. Birde kullanıcının hatalı sürüşü de olsa çoğunlukla muhtemelen garanti içi durumları şöyle bir yazalım. Arka vites dişlisi, zincir,ön arka göbek,hazne,orta pedal göbeği,direksiyon göbeği,gövde,ön ayna kol dişli. Gidondan kilitli amortisör sistemleri,hidrolik fren sistemi. (Fren kolu ve balatalar hariç.)  Sele borusu ve sele mandalı. Çoğunlukla muhtemelen garantiye dışı kalacak parçalar; Ön arka vites değiştiricileri ve kolları. Lastikler ve jantlar,pedal,sele,fren kolları,yan tekerler,lisanslı çocuk bisikletlerinde tüm kırılacak aksesuarlar. (Sadece çarpma ve darbe sonucu kırılırlar.)  Rutubet ve nemden dolayı paslanmalar.

Bisikletin garantili dışı olan malzemeleri

Arkadaşlar garanti şartlarındaki hususları, kitapçıktaki unsurları detaylandırarak sizlere anlattım. Biz hem bayii ve servis olarak. Garanti dışı kalan bir parçayı. Ücretli olarak yenilendiğinde diğer tüketicilerdeki hem parça ve işçilik ücretinin, sadece yedek parçasını alıyoruz. Garanti devam ettiği için işçilik almıyoruz. Yani tüketici servise gelmesinin avantajlı olduğunu söylemek isterim. Zaten garantili bir parça değişecekse, garanti içinde parça değiştirilir ve müşteri hiç beklemeden bisikletini sürmeye devam eder.    ÜMİT TAŞPINAR

 

 

 

 

by Editor

34 thoughts on “Bisikletin garanti şartları garanti İçinde ve dışındaki durumlar

 1. ismail Kartal says:

  Emeğinize sağlık güzel bir bilgilendirme paylaşımı yapmışsınız Ümit bey,yani özetle bir tüketici ve aynı zamanda X bir firmanın teknisyeni olarak görüşüm;üretici firmanın verdiği 2 yıllık garanti süs! ve sadece laftan ibaret.Teşekkürler…

  • Editor says:

   Bisikletin garanti şartları garanti İçinde ve dışındaki durumlar;bölümümdeki yazımı okuyup ta,bu düşünce sizde oluşmuşsa,bence o makaleyi tekrar okumanızı tavsiye ederim .Sonuçta bir ürüne garanti veriliyorsa,bunun belli kuralları mevcut,bunu ben yazmadım sadece biraz daha esnek olarak uyguluyoruz.Ama katı olarak ta uygulayan firmalar var.Üretici firmalar dan biz zengin değiliz,servis ve bayii olarak mağazamız da satılan tüm bisiklet markalarına ,çoğu zaman,kullanıcı hatası da olsa ürünü garanti içine almışızdır.Müşteri mutlu bir şekilde bisikletinin arızasını giderir ve gider.Ben yazdığım tüm yazılarımdaki gibi konuyu genel olarak ülke şartlarındaki konumunu anlatırım.Uygularım demem,gerektiğinde bizden de gitse önemli değil,önemli olan müşteri memnuniyeti .Yorumunuz içinde teşekkür ederim, İsmail bey .

   • sezer says:

    kron rc 1000 modelini sifir aldim ve arka jant’ta test sürüşü yaparken yamukluk gordüm ve benden kaynaklanan bi ariza degil sizce bu normalmi ve garanti kapsamina girermi veya jant tamirri yapilabilirmi?

    • Editor says:

     Yol bisikletleri biraz daha narin olur. Öncelikle jantın nasıl darbe geldiğini bilmek gerekiyor. Test sürüşü sırasında jantta darbe gelmediyse, garantiden düzeltilmesi veya değiştirilmesi gerekir.

 2. Hknbkmz says:

  Merhaba hüseyin bey benim çocuğumun bisikletine binerken yan düşmüş ve ayaklığın yamulduğunu görmüş garantiye girermi

  • Editor says:

   Merhaba bisiklet düşmesiyle ayaklık yamulması ve kırılması olmaz,pedallar ve direksiyon daha dışarıda olduğunda darbe bu aksamlara gelir.Veya jantlara da gelebilir.Ayaklık iç kısımda kaldığı için düşmeyle zarar görmesi olanaksızdır.Bisiklet ayağının zarar görmesinin tek bir nedeni vardır. Oda ayaklık açıkken bisiklete binmek ve ağırlını ayaklığa vermek, sadece ayaklık bisikleti taşıma amaçlı yapılmıştır.Daha ağır yüklerde yamulur ve kırılır.

  • Editor says:

   Kulaklı vites attırıcı?,yanlış yazmış olmalısınız. o kulaksız vites attırıcı olmalı,sanıyorum çünkü kulaklı vites attırıcı kadroya sabitlenir,yaklaşık 4 milimetre kalınlığında sert metalden oluştuğundan kırılma ihtimali olmaz sadece yamulur.Eğer kulaksız vites otomatiği ise kadroya sabitlenen alüminyum kulak ve vites makarası yamulup veya kırıldıysa;Bu demek olur ki her durumda vites kullanım esnasında yanlış basınca ve güce maruz kalıp kullanım dışına çıkmış gibi gözüküyor.Yani %90 garanti dışıdır.

   • Selman Korucu says:

    Abi yeni aldığım Corelli marka bisikletin montajını kendim yaptım. Garanti kapsamının dışına çıkmış mıdır ?

    • Editor says:

     Kutunun üst tarafında servis harici kutu açılırsa garanti dışı kalır ibaresi yazıldığının dan, bilen bir o markanın servisi o kutuyu açmadığından bisiklet garanti dışı olur.

 3. ömer yahya ateş says:

  abi benim sedona 610 bisikletimin ön jant göbegi ve furç takımı ses yapıyor bisikletci garantiye girmez diyor sedona bisiklet ise girer diyor ne yapmam lazım yardım eder misin

  • Editor says:

   Ön göbek ve direksiyon bilyelerinden ses geliyorsa,ön teker milinde darbeden kaynaklanan ve ön maşada yine darbeden kaynaklanan eğilme bükülme yok ise,göbek bilyeleri ne ince yağ sürüp, gres içindeki yağın akmasına neden olmadıysan periyodik bakımları da yapılmışsa garantiye gider.Zaten çoğu arızalar kullanıcı hatalarından kaynaklanır ama göbek kısımları çok büyük bir durum olmadığı taktirde hep garantiye girer.Direk merkezden gerekli parçaları istet servise gelsin,o zaman bakalım servis mecbur o parçaların montajını yapmak zorunda kalır.

 4. Kemal says:

  Merhaba, kron tx 100 bisiklete sahibim. İlk montaji yaptırdıktan sonra 30 gün kullanımı takip eden ücretsiz ikinci bakım yaptirilmadan bisikletin garanti kapsamına çıkarılacağı yazıyor sartlarda. Ben ilk montajdan sonra 3 ay bisikleti kullanmamistim. Ikinci bakımı 30 gün içerisinde yaptirmadigim için yetkili servis garanti kapsamında yapmadı bakimi. Sorum bu şartı koymak yasal mi. 2 senelik bakım kuponlarım olmasina rağmen yandı simdi.

  • Editor says:

   Merhaba, 2 senelik bakım kuponu diye garanti kitapçığında öyle bir ibare yok. Garanti yasal olarak şöyle işliyor. İlk montaj kuponu ile bisikletin kutudan çıkartılıp hazır hale getirilip sürüşe hazır hale geliyor. 2. montaj kuponu ise (bazı firmalarda 20 gün bazı firmalarda 30 gün ) ücretsiz bakımı yapılıyor. Sonrasında ise (bazı firmalarda 6 ay bazılarında 4 ay ) periyodik ücretli bakım yaptırman gerekiyor. 2 yıl boyunca bu şartları yerine getiren tüm tüketiciler garantiden yararlanabiliyor. Bunlardan herhangi birini kaçırdığında, bisiklet yasal olarak garanti dışı kalıyor.

  • Editor says:

   Bisikletin sürüşüne başladığından andan itibaren > Montajı yapılmış hazır hale gelmiş durumda olduğundan ilk montaj ile bir işin olmuyor. Zaten o kuponu göremiyorsun ,yoksa bisikleti kutu içinde teslim alıp kendin kurman gerekir ilk montaj kuponu olmasa o bisiklet sürüş ayarları yapılıp hazır hale gelmez. < İkinci montaj kuponu ise kısa ve belli bir sürüş sonrası gevşeyen ve yerine oturan aksamların tekrar ayar yapılması içindir. Sonrasında daha büyük arıza çıkartacağından bu 2. bakımın yapılmaması garanti dışı kalan bisiklet için yasal bir uygulama bunun için bisikleti kullanmadan önce garanti kitapçığını okuyunuz.

 5. Emirhan says:

  iyi günler ben yokuş cıkarken sağ pedalım çıktı pedal ve iç tarafı
  Yalama yapmış garanti kapsamına girer mi

  • Editor says:

   Merhaba ,bisikletin bakımların hepsi yapılmış ise, pedal kolunda düşmekten kaynaklanan darbe yoksa garanti kapsamında arıza giderilir.

 6. Alp says:

  Merhabalar yaklaşık 15 gün önce bayiden kurulumu yapılıp aldığım kron xc150 hd markalı bisikletim 5. Günde arka göbekte gevşeme 10. Günde arka göbek mili yamulması yaptı, yamulan mili serviste parça ücreti karşılığı değiştirdik. Şimdi tekrardan arka göbek mili yamulmuş ve orta göbekten vuruntu ve ses gelmeye başladı. Bisikleti şehir içinde zorlamadan kullanıyorum acaba yamulma neden kaynaklanıyor olabilir ve acaba garanti kapsamına girer mi ?

  • Editor says:

   Merhaba, arka göbek haznesi 100 kilonun üzerinde değilseniz. Milin yamulması mandallı içi boş mil sistemi olduğundan diğerlerine göre daha narin oluyor. Burada bisiklet taşıma kapasitesinin aşılması veya sert kullanmaktan dolayı yamulma gözüküyor. Aynı bisikleti modelini en az yıllara vurursak 100 adet satmışımdır . Sadece bir kişide sizin yaşadığınız sorunla karşılaştık oda sürekli bisikletin standartlarını zorluyordu. Buradaki işlem Servisin kararına bağlı ben bu durumda garantiden değiştiririm. Daha mantıklısı ise arka göbek hazne mandal sistemini iptal edip normal vidalı mil sistemini tercihi etmektir. Biraz üzerine fark verip gerekirse rulmanlı mil sistemiyle göbek haznesini değiştirirseniz. Taşıma kapasitesi ve darbelere dayanıklılık iki katına çıkar.

   • Alp says:

    Cevabınız için teşekkür ederim. 100 kg ın üzerinde değilim yarın başka bir servise göstereceğim ilginiz için tekrar teşekkür ederim.

 7. süleyman says:

  merhabalar benim kron xc 150 bisikletim var herhangi bir bisikletçiden aldım kron bayisinden değil bana bu bisikleti veren adam 2018 model dedi ve ben kronun bayisine bişey sormaya gittim adam dedi bu 2017 model ve gerçekten 2017 model olduğunu öğrendim bunun için iade olablirmi ya da ne yapabilirm

  • Editor says:

   Merhaba, bunun için yapılacak çok fazla bir durum yok. Bisikleti önce satın alırken 2017-2018 arasındaki donanım farklarını bilmek gerekir. Yoksa böyle fırsatçılara gün doğuyor. Artı bisikleti sadece Kron bayii satabilir. Diğer bisikletçiler bayiliği yoksa yasal olarak satamaz. Yapman gereken önce Kron bisikleti arayacak Şikayet etmendir. Sonrasında tüketici mahkemesine başvurabilir sin.

  • Editor says:

   Ön maşa kilit aparatı kayboldu ise, garantiye girmez önce o mekanizma olması gerekiyor ki arızanın nereden ve neden olduğu anlaşılsın.

 8. Sinan says:

  Merhaba ben sıfır kron rf 100 bisiklet aldım 4 5 gun kullandıktan sonra bisikletin on tekeri biraz yamuk dönmeye başladı akort ayarı gerekiyor bu garantiye girermi

  • Editor says:

   Merhaba, bisikleti satın aldığınızda tüm bakımlar yapılıp, ilk kullanımda ön jant dönüşü tamamen düzgün ise, sonradan jantın akort’u bozuldu ise bu jantın darbe yediği için bozulduğunu gösterir. %80 ve garantiye girmez. Birde jant düzgün olabilir-dış lastikte jantta oturmamaktan kaynaklanan hoplama olabilir buna da dikkat etmek gerekir; Sadece lastiğin havasını biraz indirip yanaklarını jantta oturtup,tekerin simetrik olarak düz dönmesi sağlanabilir.

 9. Cavit says:

  24 cant salcona21/06/2019 yani bugün bir hafta oldu bisikleti alalı arka tekerlek dişleri tamamen yenildi kabak oldu servise gittim vermiş olduğu cevap kullanıcı hatası bisikleti kaydırnış dedi ustam hadi kaydırdı diyelim 1 haftada lastik kabak olurmu dediğimde yapacak bir şey yok garantiye girmez dedi

  • Editor says:

   Merhaba, dış lastik dediği gibi garanti dışı oluyor. Bunun nedeni sürekli arka freni kullanıp tekeri uzun mesafe kaydırdığında tek bir yerden aşınır hep aynı yerde teker dişi azaldığından freni kullandığından aşınmada aynı yerden olur. Bunun nedeni yeni tip frenler tekeri aniden kilitliyor ve dış lastiklerin çoğunun kalitesi düşük her geçen yıl bisiklet dış lastik kalitesi düşüyor.Tekrar dış lastik aldığınızda arka freni biraz gevşetip ani kaymayacak şekilde ayarlayıp, freni kullanması gerektiğinde ön arka eşit kullanılması gerekir.

 10. Samed says:

  İyi günler bugün kron xc150 bisiklet aldım aldıktan 5 dk sonra bi yarım saat tur attım daha sonra gelip koyduktan sonra farkettimki pedal tık tık ayaklığa çarpıyor yalan olmasın sanırım ben koyarken ayaklığı açıp üstüne yük vermiş olabilirim diye yamulduğu için çarpıyor diye düşünüyorum ama o kadarcık yükle yamulurmu bilmiyorum 65 kiloyum çokta yüklenmedim bu durum garanti dışımıdır ?

  • Editor says:

   İyi günler, öncelikle ayaklık kadroya sabitlenme kısmından içeri ve dışarı hareket ettirme açısı var. 8 inç alyan anahtarı ile bu işlem yapılabilir. Pedala sürtüyor ise alyan anahtarı ile içeri yaklaşık 2 CM kadar kaydırılabilir. Bu işlem %70 işe yarar, yinede pedala ayaklık sürtüyor ise ayaklık kadrodan sabitlenme kısmı sıkıca tutulur ayaklık yere temas eden en uç kısım içeriye bastırarak eski haline getirilir. Bu basit bir işlemdir. Garanti içinde veya dışında olması bir şeyi değiştirmez bir kaç saniyelik bir işlemdir.

 11. Editor says:

  Merhaba, bu durum servisin vereceği bir karar olmasına karsın zincir kopması eğer vites değiştirme sırasında darbeyle zincirde ezilme bükülme yoksa her durumda garantiye girer, sonuçta biz 30 senedir bisiklet işi yapmaktayız. Sattığımız veya servisliğini yaptığımız bisikletlerin zincir kopmalarını hep garanti içi yapmışızdır. Bu bisikletin elektrikli olması ve zincirin kopması garantiye girmemesi anlamına gelmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code