Yaş gruplarına ve boy kiloya göre bisiklet tercihleri

Yaş gruplarına ve boy kiloya göre bisiklet tercihleri

Yaş gruplarına ve boy kiloya göre bisiklet tercihleri ; Doğru bisiklet seçimi sizin ve kullandığınız bisikletin performansı olarak çok önemlidir. Neden mi hangi yaşta,boyda olursanız olun sizin ölçülerinize göre muhakkak bir bisiklet bulunur. Önemli olan bilinçli bir terci yapmanızdır. Bu aynı elbise gibidir. Üzerinize tam oturmayan bol veya sıkı olan bir elbiseyi,denersiniz baktınız olmadı almazsınız. Rengi deseni kumaşı hoşunuza gitse bile tercihiniz değişmez. Alınacak bir bisiklet için ne amaç la kullanılması da önemli. Her gün kullanım için biraz kaliteli olması gerek,haftada bir iki denerim gibi düşünüyorsanız biraz daha ucuz bir ürün seçebilirsiniz.

Yaş gruplarına ve boy kiloya göre bisiklet tercihleri ;Şimdi biraz detaylara girelim. Bu yazımın amacı sizi biraz daha bilinçlendirmek. Doğru ürüne daha az bir zamanda daha az bir ücretle ulaşmanızı sağlamak. Yoksa aynı ürün sadece marka farkından %50 daha fazla para verebilirsiniz. Donanımı ekipmanı aynıdır siz bunu bilmiyor olabilirsiniz. Gösterişli stickır ,jant,lastikler ve sele gibi malzemeleri sizi yanıltabilir. Mesela Mosso,kron bisikletin fiyatları, üzerinde donanımlar aynıysa birbirine yakındır. X marka bir ürün ise en az %50 ile %100 daha pahalıdır. Bunun örneklerini çoğaltabiliriz. Fakat burada yanlı olduğum sanılabilir. Sattığın ürünü övüyor, diğerlerini kötülüyor gibi anlaşılmasın diye diğer markaların uyguladığı, pek onaylamadığım fiyat politikalarından  bahsetmeyeceğim.

Yaş gruplarına ve boy kiloya göre bisiklet tercihleri

Yaş gruplarına ve boy kiloya göre bisiklet tercihleri; Satın alınmış bir bisikletin en önemli kriterlerden bir tanesi servisinin olmasıdır. Servisi olmayan bir ürün altın kaplamada olsa bir işe yaramaz. Bir kere kaç yıl garantili olursa olsun, en baştan o ürün garantiden çıkmıştır. Servisi yok,orjinal yedek parçası da yok demektir. Bir arıza da orjinal olmayan yedek parçayı ücretli bir şekilde yaptırmanız kaçınılmazdır.Takılan bu parçalar sizi ve bisikletinizi riske de sokabilir. Ha ikinci el aldınız ürünü,ha sıfır aynıdır.Servisi yoksa.

Yaş gruplarına ve boy kiloya göre bisiklet tercihleri

Yaş gruplarına ve boy kiloya göre bisiklet tercihleri; Arkadaşlar bu yazacağım da çok önemli; Bir çok İnternet siteleri var veya büyük mağazalar,yüksek stoklarla çalışıyorlar. Bir çok ürün bu nedenle ellerinde kalıyor. Ve seneye satamazsa daha sonraki seneye. Bazen 4-5 yıl önceki bir bisikleti siz sıfır diye alıyorsunuz. Sadece %20 ucuz diye. Kutuda hiç açılmamış,kutu açılmamışsa sıfırdır zannederek,Biz sadece bisiklet bayiliği yapmıyoruz. Aynı zamanda servislik de 25 yıldır yapmaktayız. Başımıza çok defa bu gibi durum geldiğinden, bizde bu hataya düşmeyelim diye hep temkinli davranıyoruz. Aldığımız ürünü o sene mağazamızdan çıkarmaya çalışırız. Daha sonraki seneye kaldığında üründe bazı hava şartları ve zamandan dolayı değişimler olur.

Yaş gruplarına ve boy kiloya göre bisiklet tercihleri

Kutuda veya hazır halde teşhir de olsun,lastikler özelliğini kaybetmeye başlar,ön arka,orta ve direksiyon bilyelerinde ki gres yağ özelliğini kaybeder sertleşir. Zincir ve vites değiştirici mekanizmadaki yağ kuruyarak. (Çalışmadığı için. ) İşlev görmesini kısıtlar, ve fren vites iç dış tellerde sabit durduğundan, oksitlenir içindeki yağ kurur. Olsun yağlar kuruyunca ne olur, ”Diyebilirsiniz” Bisikletin ortalama ömrü 6 yıl diyelim, 2 yılı gitti ömründe;Bisiklet sıfırda olsa fabrikadan çıktığında kullanılmadı her zamanı iki ile çarpacaksınız. Bu bisikletin mağazada 2 yıl satılmadan kaldığını sonra bir indirim,kampanya yapıldı. Size de uygun geldi, ürünü aldınız iki yıl mağazada çarpı iki dört yıl o ürünün ömrü az demektir. 6 yılsa bunun ömrü 4 çık 2 yıl demektir. Siz uygun bir bisiklet almıyorsunuz kanserli olduğunu sonradan yaptığı arızalar ve çalışmadığı üzerindeki sistemlerden anlayacaksınız. Ama geç olacak,ben böyle bir ürüne sıfır demem o zamanın düzlüklerinde yaşlılık kervanına katılmıştır. Bir hata yaptınız bir bisiklet aldınız biraz ucuz 2 yıl önceden kalma sıfır sözde; Tüm göbek sistemi,ön ,arka ,orta direksiyon komple sökülüp yağlanması gerekiyor.

Yaş gruplarına ve boy kiloya göre bisiklet tercihleri

Sökülürken bu bilyeler dağılır ve tamamı birbirine uyum sağlasın diye değişir, yinede tam uyum sağlamaz. Buradan ortalama 160  TL masraf. Dış lastikler kullanılmasa da zamanla ince ince çatladığı için değişecek. En ucuz yollu 90 TL. Fren vites telleri iç dış durmaktan oksitlendiği için değişecek.  Birde zincir vites otomatik ön arka ve fren ayakları ince yağ ile çalışır duruma getirilecek, 70 TL Bu işlem olsa. Yaptı mı sana toplamda 320 TL ,tüm sistem çalışır duruma geldi. Tabi her sene parça değiştiğinden (piyasada fabrikalarda) Orjinal de taksan parçalar tam uyum sağlamasa da , son kalan 2 yıllık bir zamanı da güle güle kullanın derim ben. Veya bu yazıyı okudunuz. Böyle bir hatadan döndünüz en avantajlısı bu.  Tabi bu yazım gibi diğer yazılarımda. Hangi arama motorundan arasanız arayın, böyle konuları detayların la farklı bakış açışından, tecrübe deneyim le birlikte sizlere sunan yoktur.

Yaş gruplarına ve boy kiloya göre bisiklet tercihleri

Şimdi geldik bisiklet almaya,yukarıdaki yazılara da dikkat ettik. Servisinin olup olmadığına. Ve hangi yıl bisikletin üretildiğine,  ürünün markasının fiyatını %50 artırabileceğine, üzerindeki donanım aynı olsa da artık bunları biliyoruz. Şimdi bir sıfır önde başladık.

Yaş gruplarına ve boy kiloya göre bisiklet tercihleri

Şimdi geniş bir ailemiz var. Dokuz kişilik bir aile kimi çalışmaktan kimi evde durmaktan kimi ise çocuklar fazla oyun oynayamamaktan dert yanıyor; Bir meşgale,spor,hobi ve eylence olsun diye hepsine boyuna,yaşına,kilosuna ve parasına göre bir bisiklet satın alacağız.

Yaş gruplarına ve boy kiloya göre bisiklet tercihleri

Evin en büyüğü Ünal bey, 3 torunundan ikisine bisiklet almak için bir mağazaya gider. Torunlarını yanında getirmez. Parası bu ay sadece 2 bisiklete yeteceğini düşünür ve fiyat araştırmasına başlar. Girdiği mağazada bir çok model renk ve ebatlarda aradığı ürünü çok çeşitleri mevcut olduğundan, görevliyi çağırarak bilgi almak ister. ”Arkadaşım bizim torunlara iki bisiklet lazım biri 3 diğeri 8 yaşında ne önerirsiniz.” görevli. ” Beyefendi  çocukları getirin boylarına göre burada deneyelim. ”   Yanlış hareket mağaza elemanı, haliyle bisikleti sadece sattığından. Teknik detay ebat ve diğer donanım hakkında pek bir şey bilmediğinden müşteriye gerekli bilgiyi veremez. Bisikleti satan işletme aynı zamanda servis işi de yapmalı.  Bir arızada garantili ürünü tamirini en kısa zamanda yapılır.  İşlem uzamaz ve arızanın neden kaynaklandığı gibi bilgileri rahatlıkla alabilirsiniz. Yetkili kişiden,hiper market,beyaz eşya mağazaları sadece ürünü size satar sonrasına karışmaz. Siz tüketici olarak bu saatten sonra sadece servisle muhatap olursunuz. Sadece bisiklet satan hem servis hem bayii olan bir mağazada ise işler her zaman daha kolaylaşır çünkü ürünü ondan almışsınız.

Yaş gruplarına ve boy kiloya göre bisiklet tercihleri

Ünal bey bizim mağazamıza geldi.  Bisiklet soracak, ben veya bizim ekipten her hangi birine sorduğunda, tam nokta atış, ona uygun olan istediği ürünün çeşitleri sıralanır. Kalite kalite, cebine göre hangi ürün ona daha yakın seçenekler arasında tercihi yapar. İllaki pahalı bir ürün olmasına gerek çoğu zaman yoktur. Her hangi bir sorunda geleceği adres aynı olduğundan, mutlu bir şekilde istediği ürüne ulaşır. Bisiklet le ilgili tüm bilgileri de öğrenir,nasıl mı söyle.

Jant Gruplarına Göre Bisiklet Tercihleri

12 JANT BİSİKLET. 2-4 yaş arası çocuk bisikleti. Bu ürün daha rahat kullanım için 10 KG altında ağırlıkta olmalı. Şişme lastikli (İç lastikli.) Frenleri yeni model V-brake olmalı ki çocuğun gücü frenin çalışmasına yetsin. Ön,arka teker,orta ve direksiyon göbekleri bilyeli olmalı ki sürtünme %70 daha az, rahat olsun. Mümkünse yan tekerler. (Takviye teker.) Mika veya sert plastikten değil. (Çok ses çıkartıp rahatsız eder.) Yumuşak plastik veya lastikten olmalı. Sele vidası mandallı olmalı ki yukarı aşağı ayarı anahtar kullanmadan yapalım. Jantlar alüminyum olsun hem paslanmaz hem milimetrik döndüğü için frene değmez. Hem fren daha iyi tutar hem bisiklet daha rahat gider. Çocuğun zincir dişli ile hiç bir teması olmasın diye tam korumalı zincir muhafazası olması da şart. Bisikleti sele ve direksiyon ayarını çocuğa göre yapılınca işlem tamam demektir.

14 JANT BİSİKLET

Yaş gruplarına ve boy kiloya göre bisiklet tercihleri : 3-5 yaş için ideal bir üründür. 10 KG altında ağırlıkta olmalı,diğer donanımı ise yukarıdaki 12 jant bisikletle aynı olmalı.

16 JANT BİSİKLET

Yaş gruplarına ve boy kiloya göre bisiklet tercihleri : 4-7 yaş arası ideal bir üründür. 11-12 KĞ ağırlığı geçmemeli,bisiklet ebat büyüdükçe hızı arttığından. Fren kolları alüminyum olmalı fren daha iyi tutsun ,lastikler dişsiz düz olmalı sürtünme daha az olsun diye. Direksiyon ve sele ayarı daha hassas yapılmalı. Takviye tekerler belirli aralıklarda birer santim yukarı çekilmeli ki iki teker üzerinde tam denge sağlanıp,takviye tekerlere gerek kalmasın. Diğer donanımlar 12-14 jant bisikletle aynı olması yeterli.

20 JANT BİSİKLET

Yaş gruplarına ve boy kiloya göre bisiklet tercihleri; 5-6-7-8 yaş arası,boy uzunlukları bu yaşlarda farklılık gösterdiğinde 5-8 arası bir bisiklet diyebiliriz. Bir çok modeli var. Vitesli,amortisörlü,alüminyum,katlanır. (bu model bisiklete yetişkinler daha çok kullanıyor) akrobasi(Daha çok gençler kullanıyor.) Bu ürüne delince işler biraz değişiyor. Yukarıdaki ürünlerden biraz ayrılıyor. Burada seçim yapmak biraz daha zorlaşıyor. Çocuk biraz cılız ise alüminyum hafif bir bisiklet 10 KG civarı olabilir. Bunlarda vites de olacağından zorlanmadan rahat bir şekilde kullanır,eğer sürmeyi bilmiyorsa bisikletin vitessiz ve amortisör süz olması tercih edilmelidir; Vitesli bisiklete yan teker aparatı olsa da tam uyum sağlamaz,ağırlığı arttırır dengeyi bozar,iki tekerli sürmeyi geciktirir. Tam sürmeyi öğrendiyse çocukta biraz hareketliyse hem vitesli hemde amortisörlü bir bisiklet terci edilebilir.

20 JANT BİSİKLET

Gelelim katlanır bisiklete bana göre ne kadar hep yetişkinlerde binse de. Bu ürüne 20 inç jant ölçüleri onu çocuk bisikleti yapıyor. Ne kadar vitesli alüminyum da olsa hız yapmaz bayır çıkmaz sizi hep yorar. Bir KM nin üzerindeki tüm mesafelerde tam bir işkence gibi olur. Bunun yanında çocuklar için uygun bir bisiklet ben sadece yetişkin bir kişinin sağlıklı kullanamayacağını söylüyorum. Alan bir ay geçmeden elinden çıkarıyor. Akrobasi bisikleti ise 17 KG civarında ağır bir ürün vitessiz olması ağır gitmesini ikiye katlayan bir unsur. Diğer tüm 20 jant ürünlerin en az iki kat daha dayanıklıdır. 20 jant bisikletlerde jantlar kesinlikle alüminyum olmalı gerekirse çift kat olmalı. Yukarıdaki tüm ölçülerdeki bisikletlerde dahil olmak üzere eski tip BMX fren sistemi kesinlikle olmamalı. (Hem fren tutmaz hem tam çalışması için çok güç gerekir birde janta sürtünme olasılığı yüksektir.)

20 JANT BİSİKLET

Vites bu tip ürünlerde en kızdığım durum ise, arka dişli 6-7 yapıyorsun,ön ayna kol dişliyi tekli yapıyorsun. Akıl var mantık var. Böyle bir bisikleti kesinlikle almayın. Neden mi,arka vites dişlisi 1 veya 2 vitesteyken içe doğru çapraz olur. Zincir ön dişliden içe atar,ilk başlarda yapmayabilir ama bir kaç ay sonra aşınma olacağından bu kaçınılmazdır. 6. veya 7. viteste ise dışa doğru çaprazlık zincir ön muhafazayı kırıp dışa atma ihtimali yüksek. Pedalı geriye doğru hızlı çevirdiğinizde ise yine bu çaprazda ise zincir ön dişlinin altından içe veya dışa atar. Burada alınacak bir bisiklet de ön ayna kol dişli en az ikili olmalıdır. Çoğu vitesli bisiklet de çocuğun gücü vites kollarını çalıştırmaya yetmez ve vitesi kullanamaz. Burada yapılması gereken biraz daha kaliteli olan vites sistemlerini tercihi etmenizdir.

24 JANT BİSİKLET

Yaş gruplarına ve boy kiloya göre bisiklet tercihleri; 9-13 yaş arası kullanılabilen bir bisiklettir. Akrobasi ve vitessiz olan modeller hariç yukarıdaki 20 inç ölçülerde yazdıklarım tamamı bu üründe geçerlidir. Yukarıdaki yazdıklarım ve aşağıdaki yazacaklarım tamamı bayan erkek modelleri için aynıdır. Bunu vurgulamak istedim,anlattıklarım her ikisi içindir. Bir kaç model hariç tabi ilerideki yazılarda göreceğiz. Bu modele ek olarak ince tekerli şehir kalın tekerli model için dağ bisikleti diyebiliriz. Çamurluklu bagajlı sepetli modelleri bir çok firma tarafından üretilmekte. 20 ve 24 jantlar için disk frenli sistemlerde mevcut ama bunu da yine tavsiye etmiyorum.

26 JANT BİSİKLET

Yaş gruplarına ve boy kiloya göre bisiklet tercihleri; 160 CM–175 CM boyunda yetişkin için üretilmiş. Denge ve yer tutuşun en çok sağlanabildiği. Ölçüleri nedeniyle 10 yıllardır en çok tutulan. Ve en çok satılan ve en sağlam bir bisiklettir. Hangi modelden yapılmadı ki. Aklına gelen tüm modellerden var.amortisörlü,alüminyum,karbon,Dağ,yol,şehir,kum,kar,kayalık,viteslisi,vitessiz,kontra frenli,disk frenli,v-frenli ,çubuk frenli,balata,frenli,BMX frenli,telli jant,borulu jant,kolonlu jant. Ölçüleri ise. 26-1-10 1-20 1-30 1-40 1-50 1-75 1-90 1-95 2-00 2-10 2-25 2-30 2-40 2-50 bunlar dış lastik genişlik ebatları. Birde büyüklük ebatları var. 26-1.3.8 26.1/2 bu ölçüler fazla kullanılmasa da var.

26 JANT BİSİKLET

Şimdi bunun detaylarına girersek 3000 kelime burada yazarız. Çok uzun olur ve gözleriniz bozulabilir,ben sizi yormadan şöyle kısaca bahsedeyim. Paranıza göre burada bir seçim yapabilirsiniz. Her gün bisikleti kullanacaksanız alüminyum 24 vites V-fren bisiklet olabilir. Dış lastiklerini de biraz inceltirsiniz iyi yol alan hafif bir bisiklet olabilir.  Bütçe biraz kısıtlı ise ve her gün kullanılmayacak ise, bisiklet her hangi bir marka tabi merdiven altı bisiklet olmasın tabi. Size bir tavsiye Ümit bisikletin Colorada modeli var. Bayan-erkek için fiyat olarak ta uygun. Kalite olarak ta orta kalitede bir çok bisikletten iyi. Tabi yine aynı markanın Blackmount modeli amortisörlü uygun bir modelidir.

27 JANT BİSİKLET

Yaş gruplarına ve boy kiloya göre bisiklet tercihleri; Yol yarış bisikleti kategorisinde, son 10 sene kadar üretilen artık nesli tükenmiş ince teker bir bisiklettir. Mantıksız gelse de 28 inç ve 29 inç ölçülerden daha büyük ebatlı tekerlek (jant) yapısına sahip. Şimdiki yol bisikletleri 28 inç olarak üretilmektedir.

27.5 JANT BİSİKLET

 

Yaş gruplarına ve boy kiloya göre bisiklet tercihleri; MTB yani dağ bisikleti olarak üretilir.Tekerleri kalındır,kadro ve tüm donanımlar alüminyumdur. Çift kat jant hidrolik disk,ucuzları mekanik disk,V-fren olur.Vitesleri 21 ile 30 vites arasında olabilir. Ucuz modeller hariç ön maşa kilitlenir sistemlidir,gidondan kilitlemeli daha üst sistemde mevcut, kalite arttıkça ön masa hidrolik ve havalı olmaktadır. 140 KG kadar taşıma kapasiteli sağlam bir üründür. Teker büyüdükçe hız artığından daha rahat bir sürüş için idealdir. Kadro yükseklik ölçülerinin bir çok ölçüsü oluğundan 165–185 CM arası boyda tüm yetişkinler kullanabilir. V-Frenler için 1500 TL altındaki fiyatlar için ,kalite hangi marka hangi model olursa olsun, düşük olur. 2000 TL ve altındakiler hidrolik disk içinde aynısı geçerlidir. Biraz kaliteli olması hem kolay arıza yapmasını azaltır. Hem sürüş kalitesi ve performansı daha iyi olacağından, biraz daha kaliteli olması sizin lehinize olacaktır.

28 JANT BİSİKLET

Yaş gruplarına ve boy kiloya göre bisiklet tercihleri; Yol şehir,ürünlerin kategorize edilen bu ölçülerin bir çok genişlik ölçüleri bulunmasından seçenek olarak geniş bir alana hitap etmektedir. Bu tip bisikletler bozuk yola ,çamura ,yağışlı havalara,hor kullanılmaya,darbelere gelmez çabuk dağılır. Mesela jantlar, çukura düştünüz veya kaldırımdan indiniz veya ufak ta olsa keskin bir cisim e denk geldiniz. Jant ile zemin arasındaki mesafe dış lastiğin en olarak 1.5–2.5 CM mi geçememesi en büyük sıkıntı,lastikler çabuk patlar. Jantlar çabuk akort ayarı bozulur. Ebat olarak kadro ölçüsü ve tekerler büyük olduğundan,kadro ve jantlar diğer ufak ebatlara göre mesafe uzun olduğundan esneme yapar.

Yaş gruplarına ve boy kiloya göre bisiklet tercihleri

Benin bir türlü sevemediğin bisikletler arasın yol yani yarış bisikleti gelmektedir. Hem fiyat olarak hemde parçaları çok pahalı ve narın, sadece düz ve asfaltta gidebileceğiniz. Bu bisikletlerde ne doğru dürüst bayır çıkabilirsiniz nede seleye göre aşağıda olan gidon ile rahat bir sürüş ve denge sağlayabilirsiniz. Lastiklerine 70 hava bastığınızda,esneme olmadığından patlama olasılığı(darbede jantın zeminle arasına sıkıştırdığı iç lastik)azalır. Ama çok sarsıntılı bir sürüş olur,çünkü lastikteki esneklik diğer dağ bisikletlerinde aynı amortisör görevi görmektedir. Bu tip bisikletlerin taşıma kapasitesi bana göre 90 KG geçmez hem bisiklet için hemde sizin için.

28 JANT BİSİKLET

Şehir bisikleti yol bisikletine biraz daha iyi,lastikleri biraz daha kalın (çok kalın lastik sürtünmeyi arttırır hızınızı keser sürüş kalitesini düşürür. Çok ince teker sizi yolda çok sarsar,dengenin azalmasına neden olur dış lastiğin eni az olduğundan lastik çabuk patlar. Jant ise darbeyi emen her hangi bir esnekli olmadığından darbelerde telleri kopar akort ayarı bozulur. Bundan dolayı taşıma kapasitesi 100 KG kadar çıkar,firmaların 110-120 KG taşıma kapasitesine bakmayın, 700–(38) ebat en uygun genişli ölçüsüdür. Bu tip bisikletler 21 ile 30 vites arasında (göbekten viteslerde 3-9 arası )V- fren ,disk fren,balata fren,kontra frenli olabilmektedir.

Yaş gruplarına ve boy kiloya göre bisiklet tercihleri

Yine ön amortisör kilitlenir özellikli olana da var. Çamurluklu bagajlı,ön sepetli özellikli olanı,bayan -erkek için bir çok modeli bulunmaktadır. Çoğu alüminyum gövdeli bu bisiklet modelini tavsiye ederim. Alüminyum ve V-fren ise 1500 TL nin altındakiler kalitesi düşüktür. Hidrolik disk fren de ise en az miktar 1900 TL olmalıdır. Çamurluklu bagajlı,sepetli ve diğer aksesuarları üzerinde birde demir gövdeli. (Firmalar çelik kadro diyor aslında demir bazıları teneke. ) Alırsanız bisikletin ağırlığı 20 kg bulur. Üzerindeki donanımı. Fiyatı,markası,modeli ne olursa olsun bu bisiklet hantal olduğundan. Bisikletin ömrü kısa olur ve sürüş sırasında sizi çok yorar.

29 JANT BİSİKLET

Yaş gruplarına ve boy kiloya göre bisiklet tercihleri; Bisiklette son noktadır,daha büyük ölçülerde başka bir ölçü yok. Farklı ölçülerde kadro yapısı sayesinde 170 ile 200 CM boylarında her kez için kullanılabilen bir üründür. Tekerlek geniş olması ,büyük ebat sayesinde apsorbe ederek yine rahat gitmesini sağlamaktadır. Diğer fiyat ve özellikler olarak 27.5 inç ölçülerde ki bisiklet ile aynıdır. Artı olarak,29 inç ebat dedikleri aslında 28 inç ebat dır. Yani 29-28 inç ,28-29 lastik dış lastik takılabilir. Aradaki fark dış lastiğin yanak kısmındaki ,jant ile zemin arasındaki yüksekliktir.

Yani müşterinin aradığı, özelliklerdeki tüm modeller. Fiziki ve her ölçülerde ve her cebe hitap eden hem detaylı bilgi ile TAŞPINAR BİSİKLET de sizlerle . (ÜMİT TAŞPINAR).

 

by Editor

679 thoughts on “Yaş gruplarına ve boy kiloya göre bisiklet tercihleri

  • Editor says:

   Merhaba, 27.5 jant bisiklet jant ölçüsü olarak büyük,yalnız 16 inç kadro boyu yani düşük kadrolu ise sorunsuz kullanabilirsin. Diğer kadro ölçüleri 18-20 inç yüksek gelir.

    • Editor says:

     Merhaba, dağ için 27.5 jant 18 inç; Şehir bisikleti için 28 jant 18 inç kadro yüksekliğindeki bisikletler uygun olur.

     • Sinan says:

      Hocam kolay gelsin 1.80 boy 115 kilo mosso 29 jant 21 vites 52 kadro uygunmudur tesk ederim

     • Editor says:

      Sağ olun , size göre 27.5 jant 18 inç kadro yüksekliğindeki bisikletler daha uygun olur.

     • Şerife says:

      Merhaba, boy 157 cm kilo 52. Benim için uygun jant kadro boyu nedir acaba,bilgi alabilir miyim, teşekkür ederim iyi çalışmalar.

     • Editor says:

      Merhaba, boy ve kilonuza göre size 26 jant 16 ve 17 inç kadro yüksekliğindeki bisiklet ölçüleri uygun olur. Bütçeniz ürün kalitesine göre orta kalitede bisiklet için ümit markanın bir çok modeli, daha kaliteli bisiklet için Corelli veya Kron marka bisiklet düşünebilirsiniz.

     • Editor says:

      Merhaba, boy ve kilonuza göre 29 jant 18 inç kadro yüksekliğindeki bisikletler uygun olur.

    • Editor says:

     Merhaba, boy kiloya göre en yüksek kullanabileceğiniz bisiklet 27.5 jant 18 inç kadro ölçülerinde bisiklet olmalıdır.

     • Editor says:

      Merhaba, kilonuzu yazmadınız ama 29 jant bisiklet istiyorsanız, en küçük kadro olmalı. inç olarak 16; CM olarak firmadan firmaya değişse de 42 veya 44 CM kadro yüksekliğinde olmalı alacağınız bisikletin ölçüsü.

   • zafer says:

    merhaba boyum 1’96 kilo 118, 29 jant 20 inc kadro bianchi bisiklet almayı düşündüm.ama fiyat bütçeme yüksek geldiği için başka model.arıyorum, sizin tavsiyeniz nedir, şimdiden cevap teşekkürler

    • Editor says:

     Merhaba, 29 jant 20 inç uygun ve kaliteli, Ümit bisiklet ve Corelli markalarının bir çok modelleri var. Bu modellere de bir bakın derim fiyat olarak daha uygun olduğunu göreceksiniz.

     • Editor says:

      Merhaba, şehir bisikleti için 28 jant 20 inç kadro yüksekliği; Dağ bisikleti içinse 29 jant 18 inç kadro yüksekliğindeki bisikletler olur.

    • ENES says:

     1.90 boy 85 kg ağırlık için jant ve inc bilgisi verirseniz sevinirim. Yazılarınız çok faydalı helal olsun üstadım ?

     • Editor says:

      Öncelikle teşekkür ederim. Size göre şehir bisikleti düşünüyorsanız 28 jant 20 inç kadro; Dağ bisikleti içinse 29 jant yine 20 inç kadro yüksekliğindeki bisikletleri öneririm.

    • Editor says:

     Merhaba, eşinizin boy kilosuna göre şehir bisikleti için 28 jant 18 inç kadro; Dağ bisikleti düşünürseniz de 27.5 jant 18 inç kadro yüksekliğindeki bisikletler olabilir.

    • Erkan says:

     Boyum 1.83 kilom 110 spor amaçlı şehir mi dağ bisikletimi almam lazım birde 46 kadro dağ bisikketi nasıl olur

     • Editor says:

      Boy ve kilonuza göre ve spor amaçlı bisiklet kullanacaksanız bu dağ bisikleti olmalı. Kadro ölçüsü ise 46-48 CM olabilir.

   • Raide says:

    Merhaba Efendim benim sizden bir ricam bir sorum olacak benim boyum 1.50 kilim60 ben bisiklet almayı düşünüyomta ama bir türlü karar veremedim hangi ölçüde olmalı ve Bana iyi olmalı yardımcı olursaz sevinirim teşekkür ederim iyi günler dilerim

    • Editor says:

     Merhaba, size göre 26 jant 16 inç kadro yüksekliğinde alüminyum gövdeli Kron, Mosso veya Salcano marka bisikletleri öneririm.

    • Mehmet says:

     Merhaba benim oglum suan 5bucuk yadinda. 12 jant ufak bir bisiklette iki teker kullanmaya basladi.ama o bisiklet ufak geliyor.20jant mi alsak 16 mi alsak bilemedik. Ne yapalim?

     • Editor says:

      merhaba, boy kiloyu bilmediğimden, şöyle bir oran var. 16 jant bisiklet 4-7 yaş arası; 20 jant bisiklet 6-9 yaş arası ona göre karar verin.

    • Erdem says:

     Merhabalar benim özel bir oğlum var boyu 190 ve kilosu 150 bisiklet binmeyi çok seviyor hemen hemen her yıl bisiklet alıyoruz dayanıklı onun kilosuna uygun bir bisiklet tavsiye edermisinizl

     • Editor says:

      Merhaba, oğlunuz için önceliikle 29 jant 20 inç kadro yüksekliğinde bisiklet uygun bir tercihi olur. Dayanıklı ve sağlam bir bisiklet içinde Mosso marka 29 RACELINE H veya 29 BLACKEDITION H modellerini tavsiye ederim. Bir kaç yıl bisiklet satınalmanıza gerek kalmaz.

   • Editor says:

    Boy ve kilonuza göre, 29 jant 20 inç kadro yüksekliğinde Kron Mosso markaları gibi 3000 tl ve üzeri bisiklet modellerinde tercihi yapabilirsiniz.

  • Velespit ?‍♀️ says:

   Merhaba paylaşımlarınız çok faydalı gerçekten teşekkür ederim. Benim boyum 168 kilom 53 şehir içinde dolaşmak için alacağım acaba nasıl bir bisiklet önerinizsiniz?

   • Editor says:

    Merhaba, şehir bisikleti düşünüyorsanız 28 jant 16 inç kadro; Dağ bisikleti düşünüyorsanız 26 inç 18 inç kadro yüksekliğindeki bisikletleri öneririm.

  • Editor says:

   Merhaba, 26 inç 16 kadro ince tekerli olmayan ,göbek hazneleri rulmanlı olup, mandallı sistem olmayan (daha fazla yük taşıma kapasitesi için vidalı olmalı)sadece ön amortisörlü,V- fren veya hidrolik disk alüminyum, en az bin lira ve üstü her hangi bir model veya marka bisiklet alabilirsiniz.

   • Saadettin Özdemir says:

    Merhabalar. Boyum 1.73cm kilom 105 kg. Ara sıra yada günde 1 saat sürmek için bana uygun olan model nedir acaba. Orta kalite bir marka model de önerebilirsiniz. Çok teşekkür ederim.

   • Özgür says:

    İyi günler boy 173, kilo 72. Şehir bisikleti almak istiyorum. Carraro 28 jant bir bisiklet beğendim ama kadro olarak 1.1/8″ inç yarı entegre yazıyor. Boy yazmıyor acaba bu bisiklet bana uygun mu? Plan

    • Editor says:

     Merhaba, her bisiklet markası farkındalık için değişik bir şeyler yapıyor. Ben matematikçi değilim ama size göre kadro boyu inç olarak 18; CM olarak 46 ölçülerde olmalı.

 1. İlhan says:

  190cm boyunda 95 kg ağırlığındayım, yarış bisikleti almak istiyorum. Ankarada yaşadığımdan hem beni fazla yormayacak hemde sürüş keyfini üst düzeyde tutması için jant ve kadro ölçüleri hakkında yardıma ihtiyacım var . Şimdiden teşekkürler

  • Editor says:

   1.90 ve 95 kg, tam sınırdasınız.Ben yüz kilo ve üzerindekilere yol bisikleti önermiyorum.Neden derseniz taşıma kapasitesi ortalama bu tip bisikletlerde 100 kg zaten firmaların 110-120-130 kg taşıma kapasitesi dediğine inanmayın ,jant lastikler ince olduğundan çok narin kullanmanız gerekir.En ufak çukur kasiste yavaşlamanız da gerekir yoksa jantlar yamulabilir ve iç dış lastiği de kestirebilirsiniz.Bu tip bisikletlerin parçaları da pahalıdır. Çabuk arıza yapar.Ben size biraz kalın tekerli şehir bisiklet öneririm 20 inç kadro boyu 28 jant bir şehir bisikleti olabilir.Yinede yol (yarış ) bisikleti düşünüyorsanız ,yine 20 inç kadro boylu,(lastikleri biraz daha geniş ebatta olursa daha iyi olur dayanıklık artar) bir bisiklet ölçülerinize uygundur.

   • Editor says:

    Bu kilonuzla da alakalı 1 50 boya 45-65 kilo arası 26 jant bisiklet; Eğer 65 kilonun üzerinde iseniz 24 jant bisiklet uygun olur.

    • Kurtuluş says:

     Merhaba. Bir dağ bisikleti almak istiyorum ama çok bir fikrim yok. Boyum 1.89-190, kg 82. Yukarıdaki yorumlardan kadro boyumun 20″ olabileceğini anladım. Ayrıca baktığım bir model var mosso wildfire 27,5 jant 20″ kadro. Bu bana uygun olur mu? Teşekkür ederim

     • Editor says:

      Merhaba, 29 jant dediğin gibi 20 inç kadro yüksekliği olabilir. Bu olmaz ise, 18 inç kadro, ama 27.5 jant bisiklet hangi kadro ölçüsünde olursa olsun sürüş performansı için uygun bir bisiklet seçimi olamaz. Mosso kaliteli bir marka MTB modelini beğendiğinizi görüyorum, yalnız seçim yaparken 29 jant ölçülerini seçerseniz sizin için daha iyi bir bisiklet ve kullanımı sağlamış olursunuz.

  • Zübeyir says:

   Abi benim boyum 170 kilom 90KADRO : 26″ HI-TEN ÇİFT AMORTİSÖRLÜ

   JANT : 26″ ALÜMİNYUM

   LASTİK : 26X2,195 ŞİŞME TEKER

   FREN : V-BRAKE ÖN-ARKA FREN TAKIMI

   AYNAKOL : 3-LÜ INDEX

   VİTES : 21 INDEX

   RUBLE : 7-Lİ INDEX
   Bu olur mu

    • Serkan Esentürk says:

     Merhaba
     Şehir içi kısa ve uzun mesafe konfor ağırlıklı lakin sağlam amortisörsüz (çünkü asfalt ağırlıklı yolda ekstra ağırlık a gerek yok diye biliyorum) bir bisiklet alicam maks bütçem 2000 tl.boyum 1.75 kilom 85 sizce kac jant ,kacvites olmali ve onereceginizmarka varmı?şimdiden teşekkürler

     • Editor says:

      Merhaba, bisiklette konfor arıyor iseniz dağ bisikleti öneririm. Performans arıyorsanız şehir bisikleti; Konfor arttıkça hız ve performans düşer; Eğer güç ve hız istiyorsanız, biraz konfordan taviz vermeniz gerekir. Yani şehir bisikleti. Dağ bisikleti için 27.5 jant 18 inç kadro; şehir bisikleti için 28 jant 18 inç kadro yüksekliğindeki bisikletleri öneririm. Marka olarak bütçene göre Ümit, Mosso, Kron ve Corelli bisikletlerin modellerinden yapacağın seçimler- iyi bir tercihi olur.

    • Salih says:

     Hayırlı günler 1.90 boy 130 kg
     Bana uygun sürekli kullanicağım
     Bisiklet arıyorum nasıl bişey tavsiye edersiniz jant ve kadro olarak

  • Editor says:

   Katlanır bisikletin,20-24-26 inç modellerinden 26 jant olanı öneririm.Tabi katlanır özelliğinin (gövde pedallar harici)amacına ulaşması için 26 jantlarda gidon boğazından da katlanır modelli olması gerekir.

  • enes says:

   Merhabalar,katlanır bisiklette en ufak hale gelenler 16″ oluyor herhalde.1.86 boy ve 90 kg bünyeye sahibim.carraro flexi 116 Nexus işimi görür mü ?Asıl amacım şehir içinde rahat dolaşmak ve toplu taşımalarda rahat kullanmak.Bu modelin azami kullanıcı boy kilosu hakkında bilginiz varsa yardımcı olursanız sevinirim.Tesekkurler.

   • Editor says:

    Merhaba, bisikletin özelliklerine baktım. Sizi taşıyabilir. Gidon ile sele maksimum yüksekliğe geldiğinde boy olarak kurtarabilir yalnız 16 jant bisiklet hız yapmaz, bayır çıkmaz, 16 jant ölçüsü normal bisiklette çocuk bisikleti olarak 4-7 yaş arası geçer, sizin boyunuzda ki birisi için bisiklete bindiğiniz de kötü bir görüntü oluşur. En azından 20 inç bir katlanır bisiklet seçimin de bulunmanızı tavsiye ederim.

    • Editor says:

     Merhaba, size uygun bisiklet 27.5 jant 18 inç kadro MTB için; Şehir bisikleti düşünürsen 28 jant yine 18 inç yüksekliğindeki bisikletler sürüş performansı için uygun olur.

 2. Gökay says:

  Merhaba. 182 boy 100 kiloyum. 26 jant sıfır Bisiklet almak istiyorum. içime sinse de genede tereddütlerim var kilomdan dolayı arıza çıkarır elimde kalırmı acaba diye düşünmeye başladım şimdide. 28 ve 29 larda ateş pahası. Ne önerirsiniz

  • Editor says:

   Öncelikle 26 jant bisiklet size küçük,boy olarak 27.5 jant bisiklet olabilir.Bisikletin ön arka ve orta göbek haznelerinin rulmanlı olan ,uygun fiyatlarda bir çok markanın ürünleri mevcut,sezon sonu olduğundan % 20-30 uygun alabilirsiniz.İnternet den araştırmanız yeterli olacaktır .Sıradan basit bisiklet alırsanız haliyle kısa sürede dağılacaktır.Burada marka ismi de verelim >Ümit bisiklet kalite olarak iyi fiyat olarak da uygun.

   • Gökay says:

    Hocam 26 jant 20inç kadro aldım. Bianchi vfren. Hani uzun zamandır bisiklet kullanmıyordum. Başlangıç olarak hemde fiyatıda uygun diye aldım. Şimdilik seleyi yukarı kaldırıyorum baya 🙂 bundan sonraki bisikletimde tavsiyenize uyucam inşallah.

  • Editor says:

   Hayırlı olsun ,Mosso marka iyi bir bisiklet ,29 jant bisiklet size uyumlu bir bisiklet gibi görünmüyor.18 ile 20 inç ise kadro boyu,bisiklet kullanırken direksiyona doğru eğilerek kullanacağınız dan beliniz ve sırt ağrısı yaşayabilirsiniz artı bisiklete binerken veya inerken zorluk çekersiniz,denge sorunu da kullanım esnasında yaşama ihtimaliniz var. Yani büyük ölçülerde bir bisiklet almışsınız ,size uyacak bisiklet en büyük ölçülerde 27.5 jant 16 inç kadro boyu olmalıydı.

  • Editor says:

   Aslında size olabilecek bisiklet 27.5 jant 18 inç kadro ölçülerdeki bisiklet,yalnız 26 jant yüksek kadrolu bir bisiklet de kullanım için sorun teşkil etmez,20 inç kadro ölçülerinde 26 jant bisiklet de olabilir.

   • Neslihan says:

    Merhabalar 1.60 kilom 75 sehir ici yormiycak hafif bir bisiklet istyorum.cok fazla cesit var kendime gore uygun olani nasil bulabilirim yardimci olurmusunuz yokuslarda nefes nefese kalmiycagim birsey

 3. Gökhan says:

  Boy:173
  Kilo:62
  Salcano ng650 almayı düşünüyorum
  Dağ ve şehir içi kullanacağım ancak jant konusunda kararsızım 26 mı 27.5 mu almayalım ?

  • Editor says:

   kilonuzun boyla orantısı 62 olması sizi hareketli kıldığından,27.5 jant öneririm.173 >80 kilo olsaydınız 26 jant daha uygun diyebilirdim.Burada boydan çok kilo daha önemli kilo arttıkça hareket kabiliyeti yavaşladığından denge ve sürüş açısından daha küçük ölçülerde bisiklet olması gerekir.

   • Ali Çalışkan says:

    Merhaba ben dağ bisikleti almayı düşünüyorum bütçe sıkıntım yok bana önerebileceğiniz markalar ve ölçüler nedir teşekkürler
    Boy :1.95
    Kilo:135
    Jant ve kadro ölçüsü ne olmalıdır

 4. Erkan says:

  Merhaba Boy;178 kilo:106 kilogramım bana hangi marka model bisiklet önerirsiniz ? Veya nasıl bir bisiklet almalıyım ?Teşekkür ederim

  • Editor says:

   Merhaba, 28 yol ve şehir bisikletlerini devre bırakarak 29 jant bisikleti bunun içine katarak > 27.5 jant bir bisikleti öneririm .Marka olarak ta Mosso nun her hangi bir modeli ,ne kadar fiyat yükselirse kalite artar bunun kararını sen vermelisin.

 5. Velespit says:

  Yaşım tırtaltı, boyum 180, kilom 90 şehir içi çarşı pazar gezmesi ve ulaşım amaçlı bisiklet almak istiyorum, ölçüler ve özellikler konusunda lütfen yardımcı olur musunuz

  • Editor says:

   18 inç kadro boyu,28 jant şehir bisikleti boy ve kiloya göre uygundur. Yalnız dış lastik ince modelden olmamalı 28/40 ölçülerde olursa daha iyi olur.Bu tip bisikletlerde çamurluklu bagajlı bir çok marka ve modelli ürünler var olup ,uygun ve orta kalitede bir ürün düşünüyorsanız Ümit bisikletin bir çok modelinden birini seçebilirsiniz. Daha kaliteli hafif alüminyum gövdeli bir bisiklet düşünüyorsanız. Mosso veya Bianchi bisikletlerin bir çok modellerinde tercihi yapabilirsiniz.

  • Editor says:

   fazla kilo yoksa ,26 jant 16 kadro boyu bisiklet uygundur. Biraz kilo varsa sürüş kalitesi için 24 jant bisiklet olması gerekir.

  • Editor says:

   26 jant tüm bisikletler,kadrosu en yüksek olan 20 inç hariç,ön arka amortisörlü hariç,kullanım için diğer tüm bisiklet 26 jant modelleri uygundur.

 6. SALİH says:

  boyum 193 cm.kilom 110 ..Spor yapmak için bisiklet kullanmak istiyorum.bana ekonomik bana uygun hangi model bisiklet önerirsiniz.TEŞEKKÜRLER.

  • Editor says:

   29 Jant bisiklet ,boy ve kiloya ölçülerinize uygun olup tavsiyen 20 inç kadro yüksekliği olmasıdır.Kilonuz olarak ise bisikletin ön arka göbekleri rulmanlı ve somun lu mil olmasıdır.(Mandallı göbek mili taşıma kapasitesi çoğu orta grup bisikletlerde 100 KG altındadır.)Birde fren sistemi alüminyum
   V-tipi olması daha iyidir.Ekonomik bir bisiklet istiyorsanız,Ümit ve MOSSO markalarından tercihi yapabilirsiniz.

   • Emin says:

    1.81 boyunda 120 kilo agirligindayim , ayni zamanda 1.79 boyunda 65 kilo olan oglum la da kullanabilecegim bisiklet 27.5 rulmanli somunlu umit veya mosso olmali anladigim kadariyla

    • Editor says:

     Buradaki amacımız bisiklet konusunda insanları yazılarımızla, yorumlarımızla biraz olsun bilinçlendirmekti. Gördüğüm kadarıyla bunda başarılı oluyoruz. Soruyu sorarken cevabını da vermiş oldunuz. Evet 27.5 jant ve 18 inç kadro yüksekliğinde rulmanlı somunlu göbek hazne sistemli bisiklet iyi bir seçim olur.

  • Editor says:

   Burada boydan çok kilo daha önemli,137 kilo olarak bir çok bisikletin taşıma kapasitesini aşıyor. Kaliteli pahalı bir bisiklet önersem ,kalite arttıkça ön arka jant milleri mandallı ve narin oluyor arka dişli dokuzlu on lu oluyor bu durumda arka milin çok kısa sürede eğilme ihtimalini arttırıyor.Burada marka vermek zorundayım ,orta fiyatlı ama taşıma kapasitesi biraz daha yüksek göbek hazneleri rulmanlı ve somun lu göbek milleriyle daha uzun ömürlü 21 vites V-fren 29 jant 18 inç Mosso WILDFIRE V bisiklet önerebilirim.

  • Editor says:

   160 CM boy-55 KG ile 26 jant tüm bisiklet modelleri uygundur. Burada kullanma durumuna göre şehir veya dağ bisikleti ,bütçe durumuna göre de alüminyum ve hidrolik disk veya daha uygun bisikletlerden birinden tercihi yapabilirsiniz.

 7. serpil says:

  Merhaba,
  Boyum 1.60. şehir bisikletlerine baktığımda çoğunluk 28 jant var ve kadro boyu olarakta 44 – 43 cm gözüküyor. Bu durumda bana büyük gelecek endişesiyle doğru bir seçim yapamıyorum. özellikle sedona 310 /310c yi almak istiyorum. Şehir bisikletlerinin bir çoğu da aynı zamanda 7 vites, mümkün olduğu kadar 21 vites bir bisiklet almak istiyorum. Ancak deneme şansım yok.Bu modeli önerir misiniz ya da önerebileceğiniz bir model var mı?

  • Editor says:

   Öncelikle 28 jant bisikletlerde 16 inç ,44-43 cm değilde 40-41 cm olan kadro boyundaki tüm şehir bisikletleri ölçüleri size sürüş için uygun performans sağlar.7 vitesli bisikletler ön tekli dişli ve arka 7 li dişli olduğundan sağlıklı bir sistem değildir başlardan olmasa da bir süre sonra vitesi 1-7 de kullandığınızdan hep zincir atar ön dişliden,Kron,Mosso,Bianchi marka bisikletlerinden bir çok model 21 vites bisikletlerin den tercihi yapabilirsiniz.

 8. Bisiklet Meraklısı says:

  Merhaba. 185 cm boy ve 96 civarı kiloya sahibim. İnternetteki tablolarda 61 cm şehir bisikleti uygun deniliyor ama bu kadroda başlangıç diyebileceğimiz bisiklete pek rastlayamadım. Siz bu oranlara 20 inç olur diyorsunuz, birçok firma da maksimum o kadar kadro boyu sunuyor ama yine o internetteki tablolarda 22,5 inç bisikletin daha uygun olduğu söyleniyor. Bahsettiğim oranlar amortisörlü şehir-tur bisikletleri için. Yorumunuzu merak ediyorum.

  • Editor says:

   Selam arkadaşım ,boy kilo ölçüleriyle bisiklet ebat ve kadro yüksekliğini veren bir kaç site var.Ben bu tip sitelere tam olarak itibar etmem, önemli olan gerçek yaşamdaki tecrübe ve objektif hareket etmektir.Kapitalist sistem bizleri üretim toplumundan tüketim toplumuna çevirdi.Yüzlerce model onlarca ölçü,bir bisiklet alacaksın araştırma yapıyorsun haliyle insanların kafası karışıyor.Benim burada yazdıklarım bilimsel araştırmalar yapıp,sonuçları hassas terazi gibi en detayına inmeme gerek yok, çünkü 25 yıldır bisiklet bakımı servislik ve satışını yapmaktayız.Burada tecrübe en önemli araç yoksa diğer yazdığım yine bu sitede 25 ve üzerinde yazımı yazamazdım,bu bilgi birikimi olmasaydı.Bu meslekte bulunduğum sürede 25 yılı biraz geçti yaklaşık ,en az 8000 bisiklet satmışız dır,mağazamızda her bir müşteriye bire bir, onun boy kilosu ve yahut çocuk ise yaşına göre tam uyumlu bir bisiklet sunmuşuzdur.Buradan gelen tecrübeyle ,sana olacak bisikletin 20 inç kadro boyu ,28 jant ,şehir ve tur bisikleti düşündüğün için bu segmenti öneriyorum. Bana göre 29 jant bir bisiklet,dengeyi ve sürüş kontrolüne daha hakim 18 inç kadro ölçüsünde ki bir bisiklet size ,bana göre daha uygun olur.29 jant bisikletlere gerektiğinde 28 dış lastiğe uyumlu olduğundan 28 inç dış lastik takılır ve bisiklet 28 jant bisiklet olur,senin dediğin şehir bisikletin den en az %30 daha dayanıklı ve sürüş emniyeti daha yüksek bir bisiklet olmuş olur.Birde sele ile gidon arasındaki ölçüde en az şuan ki kadro boyu kadar önemli belkide daha çok, kadro küçük ise sele borusun dan yükseklik ayarı yapıp kendi ölçülerini ne göre ayar yaparsın ya sele gidon arasındaki mesafe,uzun ise öne doğru eğilir sin kısa ise sürüş esnasında kamburun çıkar,(burada gidon boğazı uzun veya kısa bu eksikliği gidermeye çalışsa da bu ön maşa ile gidon boğazı arasındaki mesafe kısalır veya fazla uzarsa sürüş emniyeti bozulur) kapitalizm bir kaç yılı geçmez buna da bir ölçü birimi oluşturacaktır.

 9. Can says:

  Oğluma kış indirimi yakalarsam 2. bisikletini alma niyetindeyim. Şu an sekiz yaşında, 29 kg 129 cm boyunda 20 ve 24 jant tercihinde Arada kaldım 24 için yaşı küçük mü veya 20 alsam 1-2 yıl sonra küçük mü kalacak altında. Kalitesiz bir ürün de almak istemiyorum. Keyifle 5-6 yıl binsin. Marka model kadro önerirmisiniz . Teşekkürler.

  • Editor says:

   5-6 sene kullanım için o bisikletin alüminyum ve biraz orta sınıfın üstünde olması gerekir.Çocuğunuzun boy kilosuna göre 24 jant 13 inç kadro boyunda bisiklet tam ona göre uygun ,dediğiniz gibi en az 5 sene kullanabilir.Alüminyum bisikletler diğer orta sınıf bisikletlerden hem daha hafif hem oldukça kaliteli fiyat olarak orta sınıf bir bisikletin iki katına yakın olabilir ama buna değer,hem sürüş kalitesi ,hem emniyeti açısından diğer bisikletlerle kıyaslanamaz.Tavsiye edeceğim modeller,Kron xc-100 24 jant 13 inç kadro ve Mosso 24 WILDFIRE V 13 inç kadro olabilir.Bu ay içinde bir çok İnternet sitesinde araştırın %30 kadar indirimli fiyatlarla bulabilirsiniz.Sezon başladığında bu tip bisikletler 900-1000 lira arasında olacak.

  • Editor says:

   Merhaba 188 boy 90 kilo ile,bisiklet sürmeye yine başladınız sa 18 inç kadro boyu 29 jant bir bisiklette uygun olur.Ama daha önceden tecrübeniz olup ta sürekli bisiklet kullanıyorsanız.Bana göre 20 inç kadro yüksekliği daha uygun olur,burada tam ölçü diye bir şey yok ,bisiklette fazla tecrüben yoksa daha düşük kadrolu bisiklet seçeceksin ki sürüş kontrolün ve emniyetin en üst düzeyde olsun ,o seni kontrol etmesin ,sen bisiklete tam hakim ol,kadro ölçüsü büyüdükçe bu kontrol azalır.

 10. cemal colak says:

  Merhaba ordu ilinde yasiyoruz. ogluma bisiklet alicam. kendisi 5 yasinda 17 kilo ve 1.8cm. bisiklet kullanmayi bilmiyor.ogluma alabilecegim her yonu ile bir bisiklet onerirmisiniz.

  • Editor says:

   Merhaba, 5 yaşında çocuk için 16 jant bisiklet uygundur.Bu tip bisikletlerde zaten takviye yan teker olur.Tam yaş olarak sınırda olduğundan bu bisikleti en fazla 2 yıl kullanabilir. 20 jant bisiklet alırsanız.4 yıla kadar kullanım sağlayabilir. Burada bisikletin kalitesi de önemli;Şöyle diyelim kaliteli bir bisiklet alacaksanız.Kron,Mosso ve Bianchi gibi düşük kadrolu mesela 13 inç kadro ölçüsünde 20 jant bisiklet olabilir.Çocuk zaten kısa zamanda büyüyor fazla para vermek istemeyip Orta kalitede veye düşük kalite bisiklet alalım sürmeye öğrensin sonrasında daha iyi bisiklet alırım diye düşünüyorsanız .16 jant bisiklet daha uygundur. Burada kararı siz vermelisiniz.

  • Editor says:

   Selam, düşündüğünüz ölçü size uygun değil.180 boy ile 27.5 jant 18 inç bisiklet almalısınız.26 jant bisiklet küçük geleceğinden sürüş kalitesi ve performansı da düşük olacağını şimdiden söyleyebilirim.

  • Editor says:

   Selam, arazide dağ gibi şartlarda bisiklete tam hakim olmalısınız.Bu şartlarda bisiklet sürüşü için konfordan ziyade dayanıklılık ve sürüş emniyeti daha ağır basmalı, bunun için 26 jant 18 inç bir bisiklet size en uygun ölçülerdir.

 11. Yalçın says:

  Merhaba çocuğum 2 yasinda ve 85 cm boy civarinda. 12 jant almamiz halinde rahat kullanabilecekmidir bu bisikleti? Büyük gelecek endisemiz var

  • Editor says:

   Merhaba, 2 yaşında çocuk için 12 jant bisiklet baştan bisiklete alışana kadar,yani bir hafta gibi sürede pedalı yarım,yarım çevirir. Alışınca pedalı tam olarak çevirebilir.Yani iyi bir seçim yapmışsınız.Burada ön arka tekerlerin frenlere sürtmediğinden emin olun. Çocuğun daha rahat kullanması için.

 12. BMX says:

  172 Boy Kilo 79 Kilo Düşedebilir. Şehir içi uzun mesafe akşam, gece veya öğlen rahat kullanmalık bir bisiklet ve daha çok dikkatimi çeken dağ bisikletleri oluyor ama sonuçta önemli olan hızlı rahat bozulmayacak standart bir bisiklet arıyorum güzel bir marka önebilirmisiniz ? (CAMP ViGOROUS 21V DAĞ BiSiKLETi) bana hoş görünüyor ama engin bilgileriniz için size danışıyorum daha tecrübeli olduğunuz için size sormak istedim son olarakta hafif bisiklet olursa daha iyi olur üst gecitten geçirmeme teşekkürler

  • Editor says:

   Selam, CAMP ViGOROUS 21V dağ bisikletini inceledim. Orta halli bir bisiklet,ön ayna dişli shımano olmaması, diğer vites aksamı da shımano nun en alt modeli olması eksilerinden bir kaçı. Sağlam,hafif,rahat ve yorulmadan uzun yol yapabileceğin bisiklet 28 jant olmalı ve en az 24 vites olmalı. 21 ile 24 vites arası göbek,dişli,vites attırıcı sistemleri değiştiği için,sana önereceğim bisiklet 28 jant 41 CM kadro boyu ile MOSSO LEGARDA 1824 MSM V Bisikleti dir. Ön maşa kilitleme,her vites aksamı shımano ve daha üst modeli kullanılmıştır. Fiyat farkı da çok fazla değil 1000 – 1200 TL arası böyle bir bisiklet alabilirsin. İllaki bu marka olması gerekmez. Bu özelliklerde başka markada bisiklet Araştırabilirsin . MOSSO LEGARDA 1824 MSM V özellikleri İnternette yazıyor. Emsal özelliklerde bir bisiklette alabilirsin.

   • BMX says:

    Şu bisikletlerde birini önerme şansınız var mı acaba ? // CAMP ViGOROUS 21V DAĞ BiSiKLETi (27,5 JANT) // Ümit Magnetic 28 Jant Bisiklet 2863 // Orbis Escape 27.5 Jant Bisiklet 21 Vites 4 ay ile 1 Yıl içinde beni 30 dakikalık yol boyunca idare edebilecek hızlı bir bisiklet arıyordum seçtiklerimden birini önerebilir misiniz acaba ? Teşşekür Ederim.

 13. Ortak bisiklet says:

  Merhaba eşimle şehir içinde ortak kullanabileceğimiz bir bisiklet arıyorum. Ben 1,66 80 kg eşim 1,82 95 kg. Nasıl bir ürün önerirsiniz?

  • Editor says:

   Selam, Tek bir bisiklet ikiniz için düşünüyorsanız. Size 26 jant 16 inç kadro boyunda bisiklet,eşinize de 27.5 jant 18 inç bisiklet olması gerekir. Ama tek bir bisiklet düşündüğünüzden. Biraz kaliteli V-fren,yine 26 jant 16 inç kadro boyunda bisiklet öneririm. Siz kullanırken sele ayarını düşürürsünüz. Eşiniz kullandığında sele ayarını yükseltir. Bunların dışında başka bir alternatif olarak 20 jant katlanır bisiklette olabilir.Bu bisikletler gidon ve sele sürücünün boyuna göre yukarı aşağı ayarlandığından 1.40–1.90 boyundaki her kez kullanabilir. Tabi yüz kilonun üzerinde değilse.

 14. erhan says:

  Oğluma bisiklet alma niyetindeyim. Şu an 11 yaşında, 37 kg 142 cm boyunda 24 jant mı almalıyım 24 alsam 1-2 yıl sonra küçük mü kalacak Keyifle 5-6 yıl binsin. Marka model kadro önerir misiniz . Teşekkürler.

  • Editor says:

   Bence 24 jant olmalı. En az 3 senede kullanabilir.Gidon ve sele yükseldiğinden çocuk büyüdükçe ayarları yükseltebilirsin. 26 jant bisiklet olursa,16 inç kadro boyunda bisikleti sürüşünde ilk bir yıl sürüş kalitesi ve güvenliği azalır. Bisiklet daha büyük olduğundan daha ağır olur ve daha fazla güç harcaması gerekebilir. Ümit 24 COLORADO modeli olabilir.Hem hafif hemde sorunsuz kullanılabilen uygun fiyatta bisiklet. Biraz daha kaliteli bisiklet olsun diyorsanız. Kron xc-100 24 jant, Mosso 24 WILDFIRE de olabilir. Burada örnekleri artırabiliriz. Ama o zaman seçenek fazlalaşınca kafanız karışabilir. Siz bu saydığım bisikletleri araştırın diğerleriyle kıyaslayın ki aradaki farkı anlayacaksınız.

 15. ersoy seyhan says:

  185 boy 115 kg yum ıyı bır bısılet almak istıyorum dag bilikletı düşünüyorum ne tavsiye edersiniz teşekürler

  • Editor says:

   27.5 jant 18 inç kadro ölçüleri tam size göre. Taşıma kapasitesi yüksek kaliteli bisiklet; KRON xc-500, KRON xc-1000 27.5 jant. MOSSO RACELINE. MOSSO BLACKEDITION Bisikletleri olabilir. Tabi bunların dışında başka marka bisiklette olabilir.Ama 24 vites ve üzeri olmalı ki bir üst segment olsun. Şehir,yol ve 29 jant bisikletlerin taşıma kapasitesi 90 ile 110 kilo arası olduğundan bu bisikletleri tavsiye de etmem.

 16. Ömer says:

  1.76 boyum var 76 kg ım 26 jant alsam sorun olur mu 26 jant alırsam kadroyu large mı alıyım sorun olur mu birde salcana ng 650 mi kron xc150 mi yoksa rr btwin 340 mı aliyim 7 tl civari

  • Editor says:

   Bence 26 jant değilde, 27.5 jant bisiklet almalısın 18 inç kadro ölçülerinde. Salcano olabilir. Kron da olabilir. Diğer markayı hiç bir şekilde önermem.

 17. Ayşe nur says:

  Merhaba boyum 1.62 kilom 84.Nasıl bir bisiklet önerirsiniz. Ümit in Alanya modelini çok beğeniyorum.Fakat daha önce yamahadan beldeyama amortisörlü bisiklet kullanmıştım. Nasıl bir bisiklet almam gerek bir türlü karar veremedim. Teşekkürler

  • Editor says:

   Merhaba öncelikle amortisörlü bisikleti tavsiye etmem. Hem daha ağır oluyor, hemde pedalı çevirirken uyguladığınız gücün %20 amortisörlerin esnemesine gidiyor. Alanya model bisikleti öneririm. 26 jant Alanya kalite olarak iyi bir bisiklet, fiyat olarak ta emsallerine göre uygun. Çamurluk,arka bagaj, ön sepet,tam korumalı zincir muhafazası ve ledli stop aydınlatması ile bir çok bisiklet modelinden, artıları daha fazla.

 18. Güler says:

  Merhabalar öncelikle bilgilendirdiğiniz için çok teşekkürler.Oğlum 9 yaşında 144 boyunda 40 kilo nasıl bir bisiklet alalım ölçülerini verebilir misiniz. Hızlı büyüyor yaşıtlarına göre daha uzun marka model önerebiliyor musunuz hiçbir bilgim yok bisikletle ilgili çünkü.simdiden teşekkür ederim.

  • Editor says:

   Merhaba, oğlunuz için uygun olan bisiklet 24 jant bisiklettir. Ekonomik uygun fiyatlı ve orta kalitenin biraz üstü bisiklet düşünüyorsanız. Ümit bisikletin COLORADO modeli, dahada kaliteli alüminyum bisiklet düşünürseniz. Kron xc 100 V fren veya Mosso 24 WILDFIRE V BOYS bisikletleri olabilir. Daha uygun fiyatlarda daha yüksek kaliteyi bu marka ve modellerde bulabilirsiniz.

 19. yavuz says:

  Merhaba ben iki tane bisikleti gözüme kestirdim biri az kullanılmış 2016 model 24 jant bianchi scorpion diğeri çok kullanılmış 2013 model 26 jant bianchi scorpion dağ bisikleti ikiside ve amörtisörlü fiyatları aynı boyum 163 kilom 50 hangi bisikleti önerirsiniz

  • Editor says:

   Merhaba profesyonel bisiklet harici, ön arka amortisörlü bisiklet hiç şekilde önermem. Sürüş esnasında Hem daha fazla güç gerekir hemde daha ağır olur. Artı belli sürelerde amortisör değişimi olması gerekir. Söylediniz iki bisiklette amortisörlü olduğundan bu masrafları göze alarak, illaki bu iki bisiklet arasında tercihi isterseniz. 26 jant olan bisiklet olmalı, 24 jant daha ufak olduğundan sürüş kalitesi ve performansı düşürür.

 20. Ergun says:

  Mrb.lar 150 cm.boyunda 40 kilo olan kızım için ne tür bisiklet uygundur 2 teker bisiklet kullanmayı biliyor.tşk.ler

  • Editor says:

   Merhaba, 26 jant 16 inç küçük kadro ölçülerinde alüminyum bisiklet kullanabilir. Bu tip kadrosu düşük bisikletler alüminyum olduğu için aynı jant ölçülerindeki bisikletlerden biraz daha pahalıdır. Orta sınıf bisiklet düşünüyorsanız. 24 jant çelik kadrolu bisiklette olabilir. Burada önemli olan bisikletin kadro yüksekliğidir. Jant ölçüleri 24 inç veya 26 inç olsa da iki bisikletin minimum sele yüksekliği aynı olabilir.

  • Editor says:

   24 jant bisiklet olmalı, daha uzun süre kullanmak için ön arka amortisörlü bisiklet olabilir. Kadro yüksekliği daha fazla olduğundan 3-4 sene çok rahat bisiklet kullanımında, daha yüksek ölçülerdeki bisiklet ihtiyacı olmaz.

 21. Ali says:

  Merhabalar boyum 1.70 kilo 83 iç bacak boyu 70 sizce hangi ölçülerde bir bisiklet almalıyım. İlginiz için şimdiden teşekkürler

  • Editor says:

   Merhaba, 26 jant 18 inç kadro yüksekliği veya 27.5 jant 16 inç bisiklet olabilir. Şehir bisiklet düşünüyorsan yine 28 jant 18 inç ölçüler uygun olur.

   • Ali says:

    Öncelikle çok teşekkür ederim ilginize. Bu tavsiyeniz sonucunda salcano city sport 20 hd model için ne dersiniz başka tavsiyeniz var mıdır?

    • Editor says:

     Bisikletin üzerindeki donanıma baktığımızda, Birbiriyle uyumsuz parça göremiyorum. Bisiklet kullanış olarak iyi bir bisiklet. 20 dediğin kadro yükseklik ölçüsü ise sana göre yüksek, 18 inç kadro yüksekliği sürüş güvenliği ve performans için daha uygun olur.

  • Editor says:

   26 jant bisikletin tüm modelleri olur. 27.5 jant 16 inç kadro ölçülerindeki bisikletlerde buna dahil.

  • Editor says:

   Merhaba, 27.5 jant 20 inç bisiklet veya dediğiniz gibi 29 jant 18 inç kadro ölçülerindeki bisikletlerin tüm marka ve modelleri sizin ölçülerinize göre uygundur.

 22. Koray says:

  Merhaba;
  Oğlum 8 yaş 132 boy 34 kilo. Sizce nasıl bir bisiklet almalıyız? Jant, kadro boyu ne olmalı? bisiklet için disk frenin bir farkı varmıdır_? Ve Kadronun çelik yada aliminyum olması fiyat performans açısından nasıldır?

  • Editor says:

   Merhaba, Güzel bir kaç soru. 8 yaş boy ve kilo tam olarak 20 jant ile 24 jant arasında, eğer uzun süre bisikleti kullanmasını istiyorsanız. Alüminyum gövdeli 12-13 inç kadro ölçülerinde 24 jant bisiklet olabilir. Fiyat olarak çelik kadrolu bisikletlere göre %70 ile 100 arası daha pahalıdır ama hem daha hafif hemde çok daha kalitelidir. Mosso 24 WILDFIRE V fren bisikleti önerebilirim. Disk fren ise çocuk bisikletlerinin tamamına önermem. Çünkü tekerlek çapı küçük olduğundan frene basıldığı an tekeri kitler ve çocuğun bisikletten düşmesine neden olur.

 23. mikail says:

  uzun zamandır bmx tipi bisiklet zihnimi meşgul etmekte(mongoose-gt-mafiabike vb.modeller).boy 1.76 iç bacak boyu 76 cm .kilo 110 ..bu ölçülere hitab eden bmx var mıdır ? bu bmx modellerinde kardo boyu yalnız çocuklara mı özeldir.bu bisikleti kullanma amacım sadece sürmek.akrobasi vb. show amaçlı düşünmüyorum.. bu konuda değerli görüşlerinizi paylaşırsanız sevirim.teşekkürler iyi çalışmalar.

  • Editor says:

   Bu tip bisikletler 20 jant olup çocuk veya ergenlik çağındaki gençlere hitap etmektedir. Jant ebatı küçük olduğundan kısa mesafelerde düşük hızla yol alabilirsiniz. Fren sistemi direksiyonu tam tur döndüğünden bu sistemde daha az tutar. Vites olmadığından ve bisiklet ağır olduğundan %60 daha fazla enerji gerekir. Sadece akrobasi pistlerinde ve dar düz yollarda kullanıma elverişlidir. Bence bu düşüncenizden vazgeçip 27.5 jant 18 inç kadro yüksekliğinde bir bisiklet olması tercihen daha uygun olur. Derim ben, yinede siz bilirsiniz.

 24. Sarvan says:

  180 boy 90 kiloyum. Triatletim, yağ oranım normal seviyede, yaklaşık %12 bacak boyu tam 90 cm. 27.5 jant 19 kadro mu 29 jant 18 kadro mu önerirsiniz ?

  • Editor says:

   Merhaba, İş yoğunluğu nedeniyle ve sınavlara hazırlanmaktan sorunuza biraz geç cevap vermek durumunda kaldım kusura bakmayın. Benim bisiklette sürücü açısından ölçülerim boy kilo bunun yanında bacak boyu son olarak önemli olduğunu düşündüğüm yaş bu yaş kriteri pek vurgulama dık ama artık önemli olduğunu düşünüyorum. Bisiklet boy kilo ölçülerinde 18 yaşında biriyle 58 yaşında biri aynı boy kiloda da olsa refleks ani hareketler ve bedenin enerjisi olarak aynı olmadığından genç biri ile orta yaştaki bir insanın bisiklet ölçüleri farklılaşıyor. Bu arada Triatletim, yağ oranım normal seviyede, yaklaşık %12 yazmışsınız. Ben tıp okumadığımdan bu konuda çok bir bilgim yok. Yaşım 40 olmasına karşın hala kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Hala öğrenciyim sosyoloji bölümü lisans okuyorum. Yani boy kilo dan zaten ortalama ölçüler ortaya çıkıyor. 180 boy 90 kilo demek 10 kilo fazlanız var demek buda 27.5 jant 18 inç kadro ölçülerine denk geliyor. 29 jant bisiklet düşünürseniz kadro ölçüleri 16 inç olmalıdır. 28 jant şehir bisikletinde ise yine 18 inç kadro ölçülerindeki bisikletler uygun olur.

 25. Hamza says:

  Abi ben 145-150 cm leri arasında bir boyum var 67 kiloyum dağ bisikleti almak istiyorum yol bisikletlerini bek sevmiyorum bana yardımcı olursan sevinirim birde ben böyle engebeli yerlerde sağlam gitsin yeter yardımın için saol. maximux 1700 tl olsa iyi olur abi.

  • Editor says:

   Bu miktarlara veya biraz altına fiyatlarda sana önereceğim bisikletler. Mosso WILDFIRE HYD 26 jant 16 inç kadro ve Kron xc-150 26 jant HD 16 inç kadro ölçülerindeki bisikletler olur.

 26. ahmet says:

  merhabalar hocam boyum 167 kilom 68 şehir bisikleti almak istiyorum 45 cm kadro boyu olan bir bisiklet denedim ancak bana uygun olmadı bayide 41 cm yokmuş ancak sipariş verebileceğini söyledi sizce 28 jant 41 cm kadro boyu bana uygun mudur yoksa mtb mi bakmalıyım ?

  • Editor says:

   Merhaba, Şehir bisikleti uzun mesafe kullanım için iyi bir tercihtir. Dağ taş bozuk yolda yoksa Şehir bisikleti tavsiye edebilirim. Mosso,Kron ve Ümit bisiklette bir çok modelleri var. 16 inç kadro ölçülerinde bu üç markanın seçenekleri bulunmakta bu yükseklikteki kadro ölçüleri size göre uygundur.

 27. Emre cihanbaş says:

  Merhabalar. Eşim için şehir içi günlük kullanilacak bir bayan bisikleti almayı düşünüyoruz. Boy 1.70
  Kilo 65. 26 inç mi yoksa 28 inç mi karar veremedik.
  28 inç Bianchi Rosa 43 cm olabilir mi mesela?

  • Editor says:

   Merhaba 28 jant bisiklet daha mantıklı ,düşük kadro ölçülerinde 28 jant bisiklet hem daha rahat sürüş ve performansı da daha yüksek olur.

 28. Mustafa ÇETİN says:

  Merhaba boyum 1.80 mt kilom 85 kg ayak boyu 84 cm dir.
  Mosso Legarda 1824 msm v fren bisiklet aldım daha elime ulaşmadı o yüzden hızlıca bir soru sormak istiyorum cevabında hızlı olursa sevinirim. Bana kadro boyu 51 cm mi 56 cm mi olur bu aldığım bisikletle 1500 km yol yapacağım hangisi daha konforlu olur.

  • Editor says:

   Merhaba uzun mesafe için iyi bir bisiklet, Jant ölçüsü kullanıcının bir numaralı önemli unsur. Burada doğru terci yapmışsın . Kadro ölçüsünde ise 51 cm sana daha uygun olur. Kontrollü sürüş ve bisiklete daha hakim olmak için. Cevabını hızlı yazdım ki yanlış bir bisiklet tercihi yapma diye.

 29. İlker says:

  İyi günler boyum 1,70 kilom 87 bacak boyum 70 cm Mosso lagerda almayı düşünüyorum bayide 41 cm kadro mevcutmuş sadece sizce bana uygun mudur küçük olur mu? Teşekkür ederim

  • Editor says:

   İyi günler, Mosso legarda 28 jant şehir bisikleti olduğundan, 1.70 boya 87 kilo ile size uygun bisiklet kadro ölçüsü en düşük ölçü olan 41 cm tam size göre ,46 kadro ölçü ise bisikleti kullanım açısından yüksek olduğundan rahat bir sürüş ve performansı daha düşük olur.

 30. Ceren says:

  Merhaba, boyum 161 cm, kilom 50. Haftada iki üç gün sürmek için şehir bisikleti bakıyorum. Marka ve boyut olarak ne önerirsiniz? Teşekkürler.

  • Editor says:

   Merhaba, Şehir bisikletleri genelde 28 jant olur. Markaların modelleri arasında nadiren de olsa 26 jant şehir bisikleti oluyor. Ümit bisiklet 26 jant Alanya modelini önerebilirim veya daha kaliteli bisiklet için TX-100 16 inç kadro ölçülerinde V fren kron marka bisiklet de olabilir.

 31. Furkan says:

  Merhabalar,

  Boyum 185, kilom 130. sahil yolunda kilo vermek amaçlı kullanacağım, marka model ne önerebilirsiniz ?

  • Editor says:

   Merhaba, tek bir model öneririm. 27.5 jant 18 inç Kron XC-500 bisiklettir. Kalite yol tutuş, kilo ve performans olarak tam bir bisiklet.Fiyat olarak diğer markalardan da üzerindeki donanım olarak çok iyi.

 32. Osman says:

  S.A Ben bir bisiklet almak istesem bana hangi marka nasıl bir bisiklet önerebilirsiniz ? Boy 174 kg 97 birde uygun fiyata önerebilir misiniz bir de bidonu m şeklinde olabilir mi tercihim 30 veya 27 vites önere bildiklerinizi paylaşabilirseniz sevinirim umarım yazdıklarımı anlatabilmişimdir

  • Editor says:

   A.S , bildiklerimin marka modeli bu alana yazarsam 15000 kelimeye ulaşır ve site ağırlaşır. Sana iki model öneriyorum. 27.5 jant 18 inç kron xc-450 veya Mosso 26 jant yine 18 inç kadro ölçüleriyle 681XC SLX modelidir.

 33. Aynur says:

  Selamlar 160 boyunda 65-68 kilolarda 35 yaşında bayanım. Bisiklet sürmeyi biliyorum ancak uzun süredir işler bir şekilde bisiklet kullanmadım. Artık küçük bir şehre taşındığımız için şehir içinde kullanabilecek , hamlığımı attığımda arkasında koltuk ile 3 yaşındaki oğlumu da taşıyabileceğim bir bisiklet almak istiyorum. Kadro boyu, marka ne olmalı? Yardımınız için teşekkürler.

  • Editor says:

   Selam, 26 jant bisiklet size göre uygun olur. Çocuk taşıma koltuğu ilave yapacağınızdan bisiklet lastik genişlik ölçüsü 1.95 den ince olmamalı yol tutuş ve daha iyi denge için bu ölçü önemli artı bu aparat bir çok kadro yapısına uymadığından burada bisikleti de ona göre uygun kadrolu olanı almalısınız bayan bisikletlerde kadro ölçüsü çok düşük olursa taşıma koltuğu bisiklete monte edilmeyebilir. kron xc-100 veya 150 26 Lady V-Fren 17 inç kadro yüksekliğinde veya biraz daha uygun düşünüyorsanız. Ümit bisiklet den 26 ADELINE modelini de tercihi edebilirsiniz.

   • Aynur says:

    Merhabalar yeniden ben de Kron’lara bakıyordum aslına bakılırsa. Sizi yoruyorum ama bir de şunları sorsam:
    1) X100- ile 150 arasındaki temel fark nedir?
    2)17 inç kadro demişsiniz. Nette hiçbir yerde göremedim 16-18-20 yazıyor her yerde
    3) V fren önermişsiniz belirgin bir sebebi var mı? Disk frenle en büyük farkı nedir?
    Uzun oldu kusura bakmayın. Şimdiden teşekkürler

    • Editor says:

     Tekrar merhaba, Kron bisiklet iyi bir tercihi olur. Bayan bisikleti baktığınızı düşünerek xc 100-150 ve tx 100- 150 bayan bisikletleri 15 ile 17 inç kadro yüksekliği oluyor kron marka bisikletlerde. Diğer markalarda tabi farklı ölçüler, çoğu inç ölçüsü yerine Santimetre ölçülerini kullanıyorlar. kron 100 ile 150 arasında fark 2018 modeller için 100 modeli 21 vites, 150 modeli 24 vites, 100 de ön amortisör normal 150 kilitlemeli, 100 de ön ayna kol dişli plastik kaplama 150 de Shımano ayna kol ve son olarak 150 modelinin göbek sistemleri biraz daha kaliteli. Son sorunun cevabına gelirsek bayan bisikletlerinde disk fren eğer hidrolik ise freni kullandığınız da diğer fren sistemlere göre daha ani tekeri kitlediği için düşmenize neden olabilir. Ben pek bayan bisikletlerinde disk freni önermiyorum. V tipi fren sistemi daha uygun olur sürüş emniyeti için.

 34. Ceren says:

  Boyum 165 kilom 59 26 jant bisiklet mi almalıyım? İlk kez bisiklet alacağım jant ölçülerinden de pek anlamıyorum yardımcı olursanız sevinirim 🙂

  • Editor says:

   26 jant bisiklet uygun olur. Yalnız bisiklet sürüş tecrübeniz yoksa kadro ölçüsü en düşük olanı tercihi etmeniz sürüş kontrolü emniyeti için önemli.

  • Editor says:

   Jant olarak 26 inç uygun olur yalnız 20 inç kadro ölçülerindeki bisikleti 1.80 ve üzerindeki boylu kullanıcılar için uygun olur. Ortalamadan bahsedersek 18 inç kadro ölçüsü bisikleti kullanan 1.70 cm boylarda, 16 inç kadro yüksekliğini bisikleti kullanacak için de 1.60 cm boylarda olması gerekir burada kişinin kilosu ve yaşı da ayrı bir kriter.

 35. Rebeka says:

  Merhabalar. 1,58 cm boy ve 45 kg ağırlığındayım. BIANCHI JASMIN BAYAN ŞEHİR 21-V VB 26″ beğeniyorum. Ağır olmayan bir bisiklet istiyorum. Sizce uygun mudur? 20 aylık 12 kg ağırlığındaki kızım için de çocuk koltuğu alıp arka tarafta taşımak istiyorum. Polisport Çocuk Koltuğu Koolah Bagaj Üstü Monte olanı beğendim. Zayıf olduğum için denge problemi yaşar mıyım? Sizce kadro monte olanları mı bagaj üstü kullanılanları mı tercih etmeliyim? Seçtiğim ürünler uygun mudur?

  • Editor says:

   Merhaba, Bisiklete baktığımızda kaliteli bir ürün olduğunu gözüküyor.Burada sürüş kontrolü kilodan daha çok sürüş tecrübesiyle alakalı bu bisiklet sizin boy kiloya göre uygun bir bisiklet, baştan bisikleti sürüş tecrübeniz fazla yoksa bisikletin ön sepetini çıkarmanız lehinize olacaktır. Çünkü ön sepet çoğu zaman bisikletin dengesini direksiyona bağlı olduğu için bozabilir.Çocuk taşıma koltuğu ise bagaj üstü olması hem daha fazla taşıma kapasitesini arttırır hemde daha emniyetli olur.

  • Editor says:

   27.5 jant 18 inç kadro ölçülerinde kron xc 300 veya Mosso 1824 şehir bisikleti olarak ,dag bisikleti için WILDFIRE V daha yüksek kalite istersen RACELINE modelini öneririm. Arkadaşlar 20 nin üzerinde yorum birikti önümüzdeki hafta pazartesi salı hepsini bir anda ayrıntılı olarak cevaplayacağım sabrınız için teşekkürler ederim

 36. Fatih says:

  Merhabalar
  Boyum 1.70 kilom 54 salcano ng 350 29 jant almayi dusunuyorum kadro boyu 19.5 sizce bu bana cok mu buyuk gelir 26 jant mi almamı tercih edersiniz

  • Editor says:

   Merhaba, Bu ölçülerdeki bisiklet size göre yüksek, 27.5 jant 18 kadro ölçülerindeki her hangi bir marka model bir bisiklet tercihi edebilirsiniz.

  • Editor says:

   Merhaba, 2 çocuğunuz için 20 jant bisiklet uygun olur. Kadrosu ise biraz küçük ölçüde olması gerekir. Uygun ve iyi bisiklet için Ümit bisikletin 20 jant STITCH ATB BOYS bisiklet her ikisininde kullanabileceği bisiklettir.

  • Editor says:

   merhaba, 26 jant düşük kadro ölçülerindeki bisikletler olabilir. Uygun ve orta halli bisiklet için dediğin miktarlara Ümit bisiklet resmi sitesinden bir çok modelden tercihi yapıp ikamet ettiğin şehirdeki bir bayii den istediğin bisikleti satın alabilirsin.

  • Editor says:

   26 jant 18 inç kadro ölçüsündeki bisiklet veya 27.5 jant 16 inç kadro ölçülerindeki bisikletler uygun olur.

 37. Erdem says:

  Merhaba, 26 jant 18″ kadro boyuna sahip Kron XC-100 aldım, kargoyu bekliyorum. Boyum 171 cm ve 55 kilogramım. Sizce seçimim doğru mu ?

  • Editor says:

   Merhaba, Benim boyumda 1.71 ve bende 26 jant bisiklet kullanıyorum 18 inç kadro yüksekliğinde ama burada kilo faktörü de var. 55 kilo almanız sizi 27.5 jant 18 inç bisikleti kullanmanızı gerektirirdi. Olsun yinede çok yanlış bir bisiklet ölçü tercihi değil 26 jant bisiklet seçmeniz.

 38. erdem berkel says:

  ben 1.85 1.83 boylarında 116 kg yum ve ön kaldımayı çok seviyorum kaldırımdan atlamayı bide şehir içinde sürüyorum nasıl bir bisiklet alıyım

 39. Şahin says:

  Merhaba boyum 1.73 Kilom 60 güzel ve uygun fiyatta bir dağ bisikleti almayı düşünüyorum. Hem şehir içi hemde arazi gibi yerlerde kullanıcam sizce Kron XC 100 27.5 ant 2018 model ya da Kron XC 150 27.5 Jant 2018 Model uygunmudur?
  Bir de kadro boyu 16 veya 17 düşünüyorum bana tavsiye verebilir misiniz?

  • Editor says:

   Merhaba, Ölçüleri iyi kendine göre bulmuşsun. Bilinçli bisiklet sürücü veya sürücü adayı böyle olmalı. İmkanın xc 150 satın almaya yetiyorsa 150 modelini almanı isterim arada çok kalite farkı var. 17 inç kronun bayan bisikletlerinde olduğu için sana önereceğim ölçü 27.5 jant 18 inç kadro ölçülerinde ki bisiklet olacaktır. Sadece kron bisikletin yanında Mosso marka bisiklete de bir incele derim sana.

 40. kemal says:

  merhaba boyum 195 bana onerebılcegınız ölcu nedır yanı jant ve kadro boyu ve tavsıyenız varsa ucuz yol hyprıt bısıklet varsa solermısınız marka model butce 800 max

  • Editor says:

   Merhaba, 800 bütçeyi biraz geçmemiz gerekiyor. Sana bulabildiğim en uygun ve bu fiyatta ta diğer markalarında daha kaliteli (bütçene göre ) bisiklet Kron RF100 28 Şehir V-Fren 18 inç kadro boyunda bisiklettir. Fiyatı da 950 lira civarında bulabilirsin. Aslında 20 inç kadro boyunda bisiklet daha uygun olur yalnız bütçeden dolayı o modelleri saymama gerek olmadığını düşünüyorum.

 41. Can says:

  Merhaba, boyum 1,86 Kilom 117, spor amaçlı ve sevdiğimden bir bisiklet almak istiyorum. Max bütçem 1200 yardımcı olur musunuz?

  • Editor says:

   Merhaba, size olacak tek bir bisiklet ölçücü var oda 27.5 jant 18 kadro yüksekliğinde bisiklet. Bu bütçeni çok az aşarak tek bir model öneririm bir kaç yıl sonra bana tekrar yorum yapıp önerdiğim modelin hala seneler geçse de kullandığının MSJ nı atacağın bir bisiklet Mosso 27.5 jant 18 inç kodro ölçü WILDFIRE LTD HYD bisikleti tek geçerim. Boy kilo ve bütçeye göre.

 42. Onur says:

  Selâmlar..öncelikle.teşekkürler çok bilgilenıyoruz…10 yaşındaki erkek ikizler 1.54 boy 45 kg civarındalar… kron xc150..mosso wildfire… bir de peugeot 407…. isteğim 16 kadro 26 jant… ama mağazalarda hep 18 e 27.5 var… sorum 16 kadro ya 27.5 lastik çocukları zorlar mi… bu çocuklara ne alalım ? varsa siz şu deyip yollasanız keşke bayram bayram strese girdik alternatif artınca… kilitli ön amortisör şart mı bir de…kilitsiz olması büyük sorun Mu?

  • Editor says:

   Selam, kilitli ön maşa uzun mesafeli asfalt yollarda performansı arttırsın diye tasarlanmış bir sistem. sadece yetişkinler için geçerli bir sistem,çocuklar için pek bir fonksiyonu olmaz.27.5 jant bisiklet büyük olduğu için kadro ölçüsü ne kadar küçük olursa olsun denge problemi yaşanır. Evet 16 inç 26 jant kron xc 100-150 modelleri kalmadı yalnız siparişlerimizde var. İsterseniz pazartesi fabrikayı ararız hafta içi gelmesini sağlayabiliriz.

  • Editor says:

   İyi günler,Kron 27.5 jant bisiklet iyi bir tercihi ama kadro ölçüsü 16 inç olmalı ki bisikletin sürüş emniyeti ve performansı artsın.

 43. Kerem says:

  İyi günler 9 yaşındaki 1.29 m boyundaki kızım için bisiklet almak istiyoruz. İki tekerlikli bisiklet kullanmaya yeni başlayacak ve açıkcası bizde sürekli binebilmesi amacıyla katlanır bisiklet almayı düşünüyoruz (arabanın bagajında sürekli olabilmesi amacıyla). Bu konudaki tavsiyenize çok ihtiyacımız var. İyi çalışmalar dilerim

 44. Kerem says:

  İyi günler, 9 yaşındaki 1.29m boyundaki kızım için bisiklet almak istiyorum. ilk defa iki tekerlekli bisiklet sürecek ve bizde açıkcası bu noktada katlanır bisiklet almak istiyoruz. Bu konudaki tavsiyelerinize ihtiyacımız vardır. İyi çalışmalar dilerim.

  • Editor says:

   İyi günler, 20 jant bisiklet tavsiye ederim yalnız katlanır bisiklet değil. Çünkü bu tip bisikletlerin kullanım amacı yetişkin insanlar için yapılmıştır. Sele ile gidon arasındaki mesafe yetişkinler için tasarlanmış olup daha açıktır. Buradaki mesafe çocuk için fazla olduğundan direksiyon gidonuna elleri yetişse bile sağlıklı ve emniyetli bir sürüş olmadığından denge problemi yaşanır.

 45. şenay says:

  Merhaba boyum 1.60 kilom 63 hem şehir içinde hemde spor amaçlı kullanmak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim önerinizi bekliyorum.

  • Editor says:

   Merhaba, spor amaçlı kullanım için size şehir bisikleti öneriyorum. Boy kilo oranı tam olduğundan, 28 jant 15 inç bisiklet öneririm. Marka olarak Kron tx 100 veya 150 Lady – V-Fren olabilir.

  • Editor says:

   Uygun değildir. Ön arka amortisörlü olduğundan hem kadrosu diğer bisikletlere göre daha yüksek hemde daha ağır olduğundan, amortisör süz daha düşük kadro ölçülerinde daha hafif alüminyum bisiklet olursa daha iyi olur.

 46. Naim Seyrek says:

  Merhaba,

  Kızım için bisiklet alacağım. Önceki bisikleti 18 janttı. Yaş 8, boyu 135 cm. 22 jant mı alayım 24 jant alsam kullanabilir mi?

  Bir de önerebileceğiniz bir model var mıdır?

  Teşekkürler.

  • Editor says:

   Merhaba, 22 jant bisiklet piyasada satışı olan bir bisiklet değil, binde bir olan bir tür, ne lastiklerini nede her hangi bir parçasının satışı yok. Size önereceğim bisiklet 24 jant bisiklet, marka olarak ta Mosso 24 WILDFIRE V GIRLS 13 inç kadro yüksekliğinde ve Kron marka yine 13 inç kadro yüksekliğinde XC 100 24 Lady V-Fren bisiklet olacaktır.

 47. Emrullah says:

  Merhaba,

  190cm boy ve 95kg ağırlığa sahip birisi olarak, 20″ katlanır bisiklet almayı düşünüyorum,

  ilk katlanır bisikletim olacak. şehir içi işe gidip gelmek ve h.sonu küçük kaçamaklar yapmak istiyorum

  katlanır bisikletlerin bazı modellerde boy sınırı olduğunu öğrendim.
  boyle bir durum mevcut mu?

  • Editor says:

   Merhaba, güzel bir soru sordunuz. Bundan 25 yıl önce yetişkin için 2 tip bisiklet vardı, biri 26 jant diğeri ise 28 jant bisiklet seçenek bu fazlası değil 1.50 ile 2.00 boyu olanda bu seçenekleri kullanırdı. Ne kadro ölçüsü nede farklı jant ölçüleri vardı. Şimdi ise ülkemiz için konuşursak onlarca marka yüzlerce model seçenekleri mevcut yani boyunuz ve kilonuz açısından 20 jant bisiklet hiç bir şekilde size uygun bir bisiklet değil,bu bisikletleri yetişkinler kullansa da aslında 20 inç jant ölçüsü çocuk bisikleti kategorisine giriyor. Size olacak bisiklet 29 jant 20 inç kadro yüksekliğinde bir bisiklet. Aracınızın bagajına sığması için katlanır bisikleti düşünüyorsanız. Size tavsiyem bir araç arkası bisiklet taşıma aparatı alın ve kendi ölçülerinize uygun bir bisiklet kullanın.

 48. ünsal says:

  merhaba .oğlum 6 yaşında bisiklet kullanmayı biliyor.boy 1.25 , kilo 28 . öneriniz hangi bisikletten yana olurdu. teşekkürler

 49. yücel says:

  merhaba boyum 1.76 kilom 88 şehir içi ve spor amaclı bisiklet almayı düşünüyorum , alacağım bisiklet hangi ebatlarda olmalı. ayrıca iki bisiklet markası arasında kaldım, salcano mu kron mu alalım?

  • Editor says:

   Merhaba, Her iki markanın birbirinden üstün modelleri var. Siz hangi model istediğinize göre bu durum göreceli olarak değişir. Boy kilo olarak ta şehir bisikleti olarak 28 jant 18 inç kadro yüksekliği MTB düşünüyorsanız 27.5 jant yine 18 inç kadro yüksekliğindeki bisikletler size uygundur.

 50. Saldiray06 says:

  Hocam merhaba, ben 50 yaşında 1.87 boyunda 120 Kg biriyim, amacım şehir içinde spor yapma ve kilo verme niyetiyle bisiklet almak, eski sporcuyum ve çocukluk-gençlik yıllarımdan bisiklet tecrübem vardır, bana hangi ölçülerde marka ve model bisikleti önerirsiniz? Şimdiden çok teşekkür eder saygılarımı sunarım.

  • Editor says:

   Merhaba, size 28 jant şehir bisikleti öneririm kadro ölçüsü ise kilodan dolayı 18 inç olmalı. Marka model olarak ta bisikletin taşıma kapasitesi yüksek olan modeller olmalı. Bunlar ise Mosso LEGARDA 1824 veya 1827 V-fren bisiklet, Kron bisiklet ise TX-300 ve üstü modelleri öneririm. Başka marka düşünürsen bu bisikletlerin üzerindeki vites ve göbek sistemleri kalitesinde en az olma ki yıllarca sorunsuz sıkıntısız kullanım kalitesi versin.

 51. ecevituygur says:

  merhabalar boyum 1.70 kilom 65 ve bacak uzunlugum 73 cm ben şehir içinde spor ve hobi amaçlı SALGANO CİTY EXPLORER 10 HD 19 inç ve 2861 MAGNETIC HYD ÜMİT bisiklet 46 kadro arasında karar sız kaldım ikiside Hidrolik disk frenli sizce hangisini almalıyım?

  • Editor says:

   Merhaba, size kadro ölçüsü olarak 18 inç yükseklik olur. 19 inç yüksek gelir. Her iki bisiklet incelediğimizde hem fiyat olarak hemde kalite olarak birbirlerine yakın gözüküyor. Lakin Ümit bisikletin bir iki artısı hemen öne çıkıyor. Bunlar 1. vites sistemi Shımano bir tık yukarıda birinde ön ayna kol Shımano değerinde değil 2. Ümit modelinde ön kilitli ön maşa var. Diğerinde ben göremedim. Diğer tüm aksamlar birbirine denk kalitede.

 52. Ersin says:

  Merhaba
  10 yaşındaki kızım içim için bisiklet almayı düşünüyorum,nasıl bir bisiklet almalıyım.Yardımcı olursanız sevinirim.Kızım 10 yaşında 1.53 cm boyunda 65 Kg.ağırlığında ve bisiklet kullanmayı bilmiyor.

 53. Serhan says:

  Merhabalar, benim boyum aşağı yukarı 165 kadar kilom 115. Zayıflamak için hergün bisiklet sürmeyi planlıyorum. Nasıl bir bisiklet önerirsiniz. Dağ bisikletleri uygun mudur? şimdiden teşekkür ederim

  • Editor says:

   Merhaba, size göre 26 jant kaliteli bir MTB bisiklet olması gerekir. Mosso bisiklet sitesinden HARDTAIL 26 jant modellerinden birini bütçene göre seçebilirsin buradaki 18 inç kadro ölçülerindeki tüm bisikletler boy ve kilonuza göre uygundur.

 54. KeremKemal says:

  Merhabalar, kolay gelsin. 3 yaşına yeni girecek kızıma doğum gününde bisiklet almayı planlıyorum. 15 kg ağırlığında 98 cm boyunda acaba hangi modeli önerirsiniz? tavsiyeleriniz nelerdir? şimdiden teşekkür ederim.

  • Editor says:

   Merhaba teşekkürler, Bu konuda Ümit bisiklet bir numaradır. 14 jant lisanslı, lisanssız onlarca bisiklet modelleri arasından seçim yapabilirsiniz.

 55. Orhun says:

  Merhaba 140 kg 188 boy için ne tür bir bisiklet önerirsiniz kadrosu sağlam kilima dayanabilecek bütçem 1000 ıle 2000 arası. Şehir icinde bisiklet yollarını kullanarak günde 15 ıle 25 km arasında kullanmak için. Bisiklet yollarimizin %75 i parke taşı geri kalani asfalt veya duz zemin önerilerinizi bekliyorum teşekkürler.

  • Editor says:

   Merhaba, Size olacak bisiklet 29 jant 18 inç kadro ölçülerinde bir bisiklettir. Marka model olarak ta Kron xc 450 veya 500 29 jant, bunun yanında Mosso RACELINE 29 ve BLACKEDITION 29 modellerini önerebilirim.

  • Editor says:

   Selam, MTB düşünüyorsanız 27.5 jant 18 inç kadro yüksekliğindeki bisikletler ölçünüze uygun olur. Şehir düşünürseniz 28 jant 16 inç kadro yüksekliği olabilir.

 56. sibel says:

  Merhaba, oğlum 10 yaşında boy 1,45. Muğla-Ula da yasıyoruz. Salcano yu önerir misiniz. NG 650 modelini. ya da farklı bir tavsiyeniz olabilir mi. ayrıca şehir/dağ ve yol bisikleti hangisi??? teşekkürler…

  • Editor says:

   Merhaba, oğlunuz için 24 jant bisiklet olması gerekir. Bir çok markadan seçim yapabilirsiniz. 24 jant bisikletleri ,şehir ve yol bisikletleri bulmanız çok zordur. Yani MTB olarak geçen dağ modelidir. Marka olarak ta Kron, Ümit ve Mosso markalarına bakmanızı da tavsiye ederim.

  • Editor says:

   a.s , size uygun bisiklet 26 jant 18 inç kadro yüksekliğinde ki bisikletler olur. Kilodan dolayı bisiklet göbekleri ya rulmanlı yada Shımano kaset göbek olmalı. Sana önerebileceğim bisiklet markası sadece Mosso dır. Tabi alınacak bisiklet MTB yani dağ bisikleti olmalı ki taşıma kapasitesi ve yol tutuş daha fazla olsun .

  • Editor says:

   Bu ebatta ki bisiklet, sizin için büyük ölçülerde olur.Sele ve gidon arasındaki mesafe fazla olduğundan sürüş denge sorunu yaşayabilirsin. Yinede bu tip bisiklet düşünüyorsan en düşük kadro ölçülerinde seçmelisin.

 57. Tolga Aybars says:

  Merhaba,

  Kızım 5 yaşında. Boyu 110-115 cm. Hello Kitty 20 inch (model no: 2016) alsam kullanabilir mi sizce?

  Teşekkürler,
  Tolga

 58. cemal says:

  hocam merhaba boyum 1.65 veya 1 2 cm fazla kilom 50 ben 29 jant istiyorum daha uzun süreli kullanım için. ayağım yere değmesede olur. yani o konuda sorun yok. fakat kullanım açısından rahat olur mu olmazmı bilemedim. yani kolum gidona yetişmekte sorun yaşarmıyım? benim açımdan ayaklarım yere değmesin sorun yok.kadro boyu kaç olmalı? ne öneririsiniz?

  • Editor says:

   Merhaba, normal şartlar da 27.5 jant 16 inç kadro yüksekliğinde bir bisiklet size biraz yüksek olsa da önerebileceğim bu, 29 jant ise kadro yüksekliği gidon sele açısı ve tekerleklerin büyüklüğü hem bisiklet ile kalkış duruş gidona ulaşmak için fazla eğilmeden kaynaklanan bel sorunu sürüşte denge ve kontrol sorunu bir çok açıdan dezavantajlı olur 29 jant bisiklet.

 59. Erdinç says:

  Merhaba, öncelikle onlarca yorumu dikkate alıp cevapladığınız için teşekkür ederim. Totalde 3 sorum olacak yardımcı olursanız memnun olurum. şimdiden teşekkürler.

  -1.74 boy – 65 kg biri için 18 ” kadro yeterli midir?Alınacak bisiklet ortalama kaç kg olmalı?
  -Başlangıç için şehir bisikleti almayı düşünüyorum.Genellikle işe gidip gelmek için kullanmak istiyorum.Orta eğimli
  yokuşlardan çıkmak için 21 -24-27 vitesten hangisi yeterli olur.?
  -Hidrolik disk fren almayı düşünüyordum fakat dağda bayırda kullanmıyorsanız çok da gerekli olmadığı hakkında yorumlar okudum bunun için V fren yeterli midir düşüncenizi merak ediyorum.

  Teşekkürler.

  • Editor says:

   Merhaba, Son sorunuzdan başlayalım. V fren sistemi alüminyum ve Shımano marka ise mekanik disk,hidrolik disk,balata fren yani tüm fren sistemlerinde daha performanslı,basit ve uygun olanıdır. V fren her zaman daha iyidir. İkinci sorunuz ise 21-24-27 aralarında en fazla %10 performans vardır. Eğer uygun bir bisiklet alıp bayırda rahat çıkmak istiyorsanız. 21 vitesli bir sistemde arka 7 li dişliyi 1. vites dişlisi daha büyük 7 li dişliyle değiştirim 27 vites bir vites sitemden daha fazla bayırda performans sağlanabilir. 24 ile 27 vites sistemi kaset sistem olduğundan alınacak bisikletin fiyatını %50 kadar arttırabilir. Tabi daha yüksek teknoloji kullanıldığından bu sistemlerde düz yol ve hafif rampalarda çok daha performans sağlar. İlk sorunuza gelirsek en ideali 28 jant şehir bisikleti için sizin ölçülerinize göre 18 inç kadro yüksekliğidir.

 60. Ülkü says:

  Merhabalar boyum 1.69 ve 54 kiloyum. Şehirde kullanmak için CARRARO JULIANA BAYAN ŞEHİR BİSİKLETİ 7-V VB 28 JANT bisikleti çok beğendim. Koltuk ile ayna kolu arasındaki mesafe 43cm miş ve 28 jant .Olur mu olmaz mı tereddüt ediyorum. Ama bisikleti de çok beğendim sizin öneriniz nedir? Yardımcı olursanız çok mutlu olurum.

 61. Ezgi says:

  Merhaba, V fren bir bisiklet almayı düşünüyorum da kolay kolay sorun çıkarmayan, iyi bir v fren modeli söyleyebilir misiniz? Şimdiden Teşekkür ederim.

  • Editor says:

   merhaba, iyi bir v fren bisiklet Kron ve Mosso markalarının bir çok modeli var. Şehir bisikleti için Legarda 1824 msmh v modeli ,yine şehir bisiklet için mosso cıty life nexus 7 lady modeli ,kron bisiklet için xc 150 lady v fren ve tx 150 lady modelleri uygundur.

 62. Serkan says:

  Merhaba, 10 yaşında oğlum, 32 kilo ve 1,40cm boyunda. 3-4 sene daha binebileceği bir bisiklet arıyoruz. Genelde 26 jant bisiklet bakıyorduk ama yukarıdaki cevaplarda genelde bu yaş için 24 jant önermişsiniz gibi gördüm. İdeal bir model önerebilir misiniz?

  • Editor says:

   Şehir,dağ ve yol bisikletlerinden istediğinizi kullanabilirsin. dağ bisikleti düşünüyorsan 27.5 jant 18 inç kadro yüksekliğinde,şehir bisikletinde yine 18 inç kadro yüksekliğin,yol bisikletinde ise 54 CM kadro yüksekliği uygundur.

 63. Cemre says:

  Merhaba ben bisiklet alacağım ilk defa ama hiç bir fikrim yok .sadece şehir içi kullanım yapıcağım ama kilom 110 olduğu için kaç jantlık bisiklet olmalı hangi marka olmalı bilmiyorum. Boyum 170 en azından bir öneride veya kaç jantlıklara ve hangi ölçülerde bakmam gerekir söyleyebilir misiniz? Şimdiden teşekkürler

  • Editor says:

   Merhaba, size uygun bisiklet jant ölçüsü 26 inç tir. MTB tipi ve göbek hazneleri bilyeli değil rulmanlı olmalıdır. MOSSO marka bisiklet sitesinde bir çok modeli var buradan seçim yapabilirsiniz.

 64. Sırrı Subaşı - ARTVİN says:

  mağazada bekleyip bayatlayan ( ! ) bisikletin bilyelerinin, zincirinin, lastiklerinin bakım ve değişim maliyetini vermişsiniz..
  bu maliyet hesabını güncellerseniz daha aydınlatıcı ve sağlıklı olur…
  Artvin’den selamlar… Av. Sırrı Subaşı

  • Editor says:

   Burası kasap dükkanı değil ki bayatlayan ürün olsun. Bizde sürekli sirkülasyon hızlı ,bir ürün bir ay geçmeden satışa sunulur ve satılır. senin kime ne dediğinde belli değil, Burası İzmit, Artvin değil kardeş….

   • Sırrı Subaşı - ARTVİN says:

    sizi kastetmemiştim.. yanlış anlamışsınız.. yanlış anlamaya sebep olduğum için özür diliyorum..
    sayfa başındaki bisikletlerle ilgili açıklamada, bazı bisiklet mağazalarında bisikletlerin depoda veya vitrinde uzun süre beklediği ve bu yüzden bilyelerin, zincirlerin, lastiklerin bozulduğundan bahsetmişsiniz.. örneğin; 2 yıl bekleyen bisikletin 4 yıllık ömrünün gittiği ve geriye 2 yıllık ömrünün kaldığından… bazı parçaların bakımı ve yenilenmesinin maliyet hesabından.. ve böylece bekleyen bisikleti ucuz diye almanın aslında daha fazlaya mal olduğundan… falan…
    sizin mağazada böyle bir bekleme durumunun olmadığını da zaten o yazıda açıklamışsınız.. yani.. ben sizi kastetmedim.. “bayatlamak” tabirinin yanında da parantez içinde ünlem işareti koymuşum özellikle … ( ! ) .. aynen böyle… yani şakasına “bayatlamak” kelimesini kullandım..
    o yazıda bisikletin bakım ve parça değişimi hesabını yapmışsınız ya.. bugünün fiyatıyla güncelleyin ki. tam maliyet ortaya çıksın da insanlar sizi daha iyi anlasın diye “güncelleme” önerisinde bulundum.. tamamen iyiniyetli bir yaklaşımdı benimki..

    • Editor says:

     Şimdi anladım. Bir yanlış anlaşılma olmuş bunun için bende üzgünüm. Bu yazımın tamamını okuyup bazı fiyatlar için güncelleme gerektiğini hiç düşünmemiştim. Bunu hatırlattığınız için teşekkür ederim. Bu ay bittiğinde mağazamızda işler biraz yavaşladığı için, ilk işlerden biri diğer yazdığım 30 makale için bazı bakım onarım malzeme fiyatlarını güncellemek olacak teşekkür ederim.

 65. Editor says:

  Merhaba, şehir bisikleti düşünüyorsanız 28 jant 18 inç kadro yüksekliğinde, MTB tarzı bisiklet içinde 27.5 jant 18 inç kadro yüksekliğinde ki bisikletleri önerebilirim.

 66. Reyhan says:

  Merhabalar, oncelikle bu kadar sabirla sorulara cevap verdiginiz için sizi tebrik ediyorum. Ben de bisiklet almayi duşunuyorum. Kullanmayi bilmiyorum. Dqha once ogrenme firsatim malesef olmadi. 158 boy 95 kilo 35 yaşinda bayanim. Gunluk kullanmayi dusunuyorum, nasil ve ne olçude bisiklet almaliyim?

  • Editor says:

   Merhaba, düşünceniz için teşekkür ederim.Ben burada amacım tüketiciyi biraz da olsa bilinçlendirmek,bunu yaparken de hiç bir maddi kazancım yok, sadece insanlar biraz daha bilinçli bisiklet seçiminde bulunması. Şimdi sizin konuya gelirsek bisiklet kullanmayı bilmemeniz bisiklet ölçülerini otomatikman küçültüyor. 26 jant yerine, 24 jant bisiklet size daha uygun olur.Baştan denge sürüş kontrol yapmanız ve bisiklete tam hakim olmanız için 24 jant direksiyon ve sele en düşük seviyede olmalı ,önce pedal çevirmek değil amaç iki teker üzerine dengeyi sağlamak olmalı, sonrasında pedalları da yavaş yavaş devreye sokup bisiklet kullanmasını öğrenebilirsiniz. Tecrübe kazandıkça direksiyon ve sele bir kademe yukarı çıkartıp, tecrübe ve sürüş kontrolü artıkça maksimum sele ve gidon yüksekliğine ulaştığınızda. Boy ve kilonuza göre 26 jant 15 inç kadro yüksekliğinde başka bir bisiklet almalısınız.

  • Editor says:

   Tavsiye etmem, hem daha ağır, hem esneme sinden dolayı hızı keser, hemde fazladan sana amortisör masrafı çıkarır.

 67. emrah says:

  merhabalar bizde esimle birlikte 2 adet bisiklet almayi dusunuyoruz yeni basliyacagiz kullanim sehir ici olacak
  ben 182cm 118 kg
  esim 168 cm 56 kg

  butce 1000 tl yi asmayacak bir oneriniz var mi yoksa uste biraz daha eklemeli ve sunu almalisiniz diosaniz ayri ayri fiyat olarak onerileriniz bekliyorum simdiden tesekkurler

  • Editor says:

   Merhaba, Size önereceğim bisikletler Mosso LEGARDA 1821 MSM V 51 kadro yüksekliği , eşiniz içinde Mosso LEGARDA 1821 LDM V 41 kadro yüksekliğinde bisikletleri olacaktır. Biraz sizin miktarlardan yüksek ama, taşıma kapasitesi,sürüş konforu,hafiflik ve üzerindeki donanım olarak yıllarca sorunsuz kullanabileceğiz bisikletler diyebilirim.

 68. Murat sarı says:

  Merhaba ben bisiklet alacağım ilk defa kilom 100 olduğu için kaç jantlık bisiklet olmalı hangi marka olmalı bilmiyorum. Boyum 175 kilo 100 spor amaçlı ve zayıflamak için sağlam olsun Tam alacağım bisikletin tam adını veya linkini yazarsanız çok sevinirim Şimdiden çok teşekkürler

  • Editor says:

   Merhaba, size 27.5 jant 18 inç kadro yüksekliğinde bisiklet olabilir. Kron,Mosso, Bianchi marka bisikletler olabilir. Bisiklet sağlam olsun diyorsunuz. Hangi miktara kadar çıkacağınızı bilemediğimden, en az 24 vites alüminyum ön maşa kilitlemeli bisiklet modellerinden başlayabilirsiniz. Daha da kaliteli bisiklet düşünüyorsanız bisikletteki vites sistemini baz alırsak, vites arttıkça üzerindeki tüm fren vites göbek hazne donanımı kalitesi yükseldiğinden, ne kadar yüksek vites o kadar kalite ve sağlamlık diyebilirim.

 69. Murat sarı says:

  Cevap için teşekkürler
  MOSSO MARİNE 20 bu bisikleti beğendim katlanabilir bagaja koyabilirim yalnız boy 175 kilo 100
  olduğu için problem yaşarmıyım fiat 1500 lira 1500 üstü vermek istemiyorum.
  Bu bisikleti onerirmisin zaten sık binemem arada sırada.Cevabın gelmeden bisikleti almayacağım

  • Editor says:

   Öncelikle güveniniz için teşekkür ederim. Mosso 20 jant katlanır bisiklet performans olarak dağ ve şehir bisikletlerine göre %30 daha düşüktür.Taşıma kapasitesi ise hemen hemen aynıdır.Sele ve gidon yükseldiği için boy olarak bir sorun teşkil etmez. Burada kullanım şekli ve sürüş güzergahı bu tip bisikletleri seçimi için önemli, az mehil li Şehir içinde kısa mesafelerde kullanım için katlanır bisikleti tavsiye ederim. Yalnız uzun mesafe dik rampalı bozuk yollarda kullanım için tabi ki bu katlanır bisikletler uygun bir kullanım için sağlıklı değil. Avantajları ve dezavantajları olduğundan buradaki kararı siz vermelisiniz. Bende yazın tatile gittiğimde aracın bagajına sığsın diye katlanır bisikleti tercihi etmiştim. Yani buradaki karar sizin.

  • Murat sarı says:

   son bir sorum üstadım
   jantlarda tellliler mi iyi yoksa
   3 çatallı olanlarmı iyi birde disk firnmi iyi v firenmi iyidir.Teşekkür ederim

 70. Merve Güler says:

  selamlar,

  boyum 1,72 , kilom 54, bacak boyum 78
  bayan için, şehir içi kullanımında tavsiye edebileceğiniz bir bisiklet modeli var mıdır hangi jant bana uygundur
  bir de bayan erkek bisikleti diye ayırmalı mı.bir bayan erkek bisikletini de rahatlıkla sürebilir mi.şimdiden yanıtlarınız için çok teşekkür ederim

  • Editor says:

   Merhaba, size göre sağlıklı bir sürüş ve performans için MTB bisiklet 27.5 jant 16 inç kadro yüksekliğinde, Şehir bisiklet içinde 28 jant 15-16 inç kadro bisikletler olabilir. Önerebileceğim marka, modeller ise Ümit bisikletten VENTURA LADY, VELOCITY LADY, 2810 ALANYA Mosso marka bisikletlerde CITY LIFE NEXUS LADY 41 kadro, CITY LIFE ALTUS LADY yine 41 kadro, LEGARDA 1821 LSM V 41 kadro yüksekliğindeki bisikletler. Kron markasında TX150 – 28″ Şehir Bisikleti – Lady 15 inç kadro yüksekliğindeki bisikletleri önerebilirim. Önerdiklerim tamamı bayan bisikleti ama yetişkin bir bayan çok rahatlıkla bir erkek bisikletini kullanabilir. Aralarında ki fark kadrodaki eğim bunun amacı bisiklete binerken veya inerken veya bisikletle duruş anında kontrolü tam sağlamak, yalnız böyle bir bisiklet tercihi yapılırsa kadro yüksekliği daha düşük olması gerekir.

  • Editor says:

   Boy ve kilo orantısına göre, dağ bisikleti için 29 jant 18 inç kadro, şehir bisikleti içinse 28 jant 20 inç kadro yüksekliğinde bisikletleri öneririm.

 71. naz says:

  mrb kızım bisilet almak istiyor bende burayı gördüm sizden fikrinizi almak istedim kızım 1 68 boyunda 61 kilo şehirde kullanacak nasıl bir bisiklet tavsiye edersiniz

  • Editor says:

   Merhaba, 28 jant şehir bisikleti öneririm.Bu tip bisikletler alüminyum gövde olduğundan hem daha hafif olur. Hemde biraz daha ince dış lastik olduğundan sürüş esnasında sürtünme azalacağı için daha rahat ve daha kolay bir kullanım olur. Mosso ve Kron marka bisikletleri önerebilirim.

 72. Betül says:

  Merhaba,

  4 yaşında (15 kg, 98 cm) bir kızım ve 2.5 yaşında (13 kg, 88 cm) bir oğlum var. Optimum süre güvenli bir şekilde kullanabileceğimiz birer bisiklet, marka, model vs tavsiyesi verebilir misiniz? Hem iki tane birden hem farklı yaş için alacağımızdan çok kararsız kaldık. Şimdiden teşekkür ederiz.

  • Editor says:

   Merhaba, güvenli bir sürüş için önce alınacak bisiklet özellikleri ön, arka, orta ve direksiyon göbek hazneleri bilyeli sistem olmalı,jantlar kesinlikle alüminyum olmalı,fren sistemi ise V tipi olmalı. Bu özellikli bisikletler Ümit bisikletin bir çok lisanslı veya lisanssız modelleri var. Kızınız için 16 jant bisiklet, oğlunuz içinde 12 jant bisiklet öneririm.

 73. Gülcan AY says:

  Merhaba, 5 yaşındaki kızım ve 2 yaşındaki oğlum için bisiklet almayı düşünüyorum.

  Kızım 107 cm ve 19 kg. Kızımın ince ve kaba kas motor becerileri henüz tam gelişmedi, arkadaşının 12 jant bisikletini tam kullanamıyor, sürekli ileri geri yapıyor. Öğrenmesi için hem uygun ama sağlam bisiklet önerinizi rica edebilir miyim?
  Oğlum 86 cm 12 kg, onun için basit 3 tekerlikli bisiklet mi yoksa 12 jant la mı başlayalım.
  Teşekkürler

  • Editor says:

   Merhaba, Üniversite de çocuk gelişimiyle ilgili bir kaç ders aldığım için, motor becerileri ve kas gücü de bisiklet kullanımında çok önemli bir unsur. Kızınızın boy olarak 16 jant bisiklet kullanımına uygun,12 jant bisikleti kullanamaması çok normal bisiklet ebat olarak küçük olduğu için dizleri,dirsekleri kırık kaldığından iki büklüm Şekilde pedala uygulayacağı gücü sağlayamaz. Tavsiyem 16 jant alüminyum gövdeli hafif kaliteli bir bisiklette,önce pedalı geriye doğru çevirerek kısa bir alıştırma yaptıktan bir süre sonra bisikleti kullanacağını düşünmekteyim. 2 yaşında ki oğlunuz içinse 12 jant bisiklet, 3 yaşına doğru bu bisikleti anca kullanabileceğinden, basit bir 3 tekerli bisiklet tavsiye ederim.

  • Editor says:

   dağ bisikleti düşünüyorsan, 29 jant 18 inç, şehir bisikleti düşünüyorsan 28 jant yine 18 inç kadro yüksekliğindeki bisikletler olabilir.

  • Editor says:

   MTB bisikleti düşünüyorsan, 26 jant 18 inç, şehir bisikleti düşünüyorsan 28 jant 16 inç bisikletler olabilir.

  • Editor says:

   MTB bisikleti düşünüyorsan, 29 jant 18 inç ve 27.5 jant 20 inç, şehir bisikleti düşünüyorsan. 28 jant 18 inç kadro yüksekliğindeki bisikletleri boy ve kilonuza uygundur.

 74. Büşra says:

  Merhaba, boyum 168 kilom ise 53. Bianchi marka şehir içi bisiklet almak istiyorum. Kaç jant ve inç bisiklet tavsiye edersiniz? Teşekkür ederim.

  • Editor says:

   Merhaba, kilo boy orantısına göre, şehir bisikleti düşünüyorsan 28 jant 18 inç; MTB bisikleti için 27.5 jant yine 18 inç kadro yüksekliğinde bisikletler performans ve denge açısından uygun bir tercihi olur.

 75. Emine eda says:

  abi ben 170 boyunda 53kiloyum bisiklet alacağım yazınızı görünce yazmak istedim köyde kullanacağım bir bisiklet olarak Ümit 2651 Pegretta 26 Jant Amortisörlü Dağ Bisikleti kaç yılında yapıldığı yazmıyor safranbolu da bulamadım çoğunluk çocuk bisikleti ve beyaz eşya dükkanları satıyor Hepsiburada da fiyat uygun geldi köy olduğu için dağ bayır çayır çimen önüne ve arkasına sepet alacağım önerir misin bu bisikleti yada önerebilir misiniz?

  • Editor says:

   Bisiklet ön arka amortisörlü olduğu için,taşlı topraklı yolda olmak üzere kullanım için uygundur. Fiyat olarak ta emsallerine göre çok uygun bir bisiklet 26 jant olanı tavsiye ederim.

 76. Deha says:

  Merhaba ben yeni bir dağ bisikleti bakıyorum boyum 1.83 kilom 80 kron xc150 2019 HD 29jant modeline baktım başka bir Öner’iniz var mı acaba ve kadro boyu kaç olmalı(7 senedir bisiklet sürüyorum)

  • Editor says:

   Merhaba, 29 jant bisiklet 18 inç kadro yüksekliği de uygun bir seçim olur. Marka, model olarak ta XC-150 iyi kaliteli ve uygun bir bisiklet.

 77. Ser Han says:

  Merhaba Syn Taspinar Bisiklet,185 boy 110 kg biri olarak Corelli Dusty 2.1 serisi yeni başlangıc amatör kullanim icin uygunmudur.27.5 jant 18 kadro…tesekkurler

  • Editor says:

   Merhaba, 27.5 jant 18 inç bisiklet ölçülerinize uygun bir bisiklet olur. Marka modelden ziyade ön arka orta göbek hazneleri rulmanlı olan bir bisiklet seçimi yapmanız lehinize olaraktır.

 78. enes says:

  merhaba boyum 184cm 87 kg kadro boyu cm cinsinden kaç olmalı teşekkürler…şehir bisikleti düşünüyorum

  • Editor says:

   Merhaba, şehir bisikleti için jant zaten belli 28 jant, kadro yüksekliği için 56 CM kadro yüksekliği olmalı .

 79. Pınar says:

  Mrb kızım 5,5 yaşında 128 boy ve 20 kilo .geçen yıl öylesine ucuz bir bisiklet aldık öğrendi kullanmayı ama tekerlekler kötü olduğu için sürmesi çok zordu.şimdi kaliteli birşey almak istiyorum tabi yine de fiyat olarak uygun sınırlarda olan.yazılarınızdan okuduğuma göre 20 jant uygun ama bunun yanında başka hangi özellikler olmalı bu yıl yan tekerler olacak vites olsun mu hafif ama sağlam bir bisiklet önerimiz var mıdır? Şimdiden teşekkürler

  • Editor says:

   Merhaba, 20 jant bisiklet ve vitesli marka modeller. Kron xc-100 lady , mosso 20 WILDFIRE V GIRLS, Ümit marka 20 Alanya ve 20 SCARLET modellerini önerebilirim. Hem vitesli ve yıllarca sorunsuz bir şekilde kullanabilir.

 80. SERKAN says:

  İyı günler ben bir yıl önce ghost marka dağ bısıkleti aldım. Kadro boyu 48 cm 26 jant . benim boyum 191 cm bacak boyum 88 cm. Aldığım bısıklet bana uygun mudur. Değılse nasıl bır dag bısıkletı veya sehır bısıkletı almam gerekır.

  • Editor says:

   İyi akşamlar, size bu bisiklet hiç uygun değil; Size uygun bisiklet dağ bisikleti için 29 jant 20 inç; Şehir bisikleti için 28 jant 20 inç kadro yüksekliğinde bisikletler uygun olur.

 81. Furkan says:

  Merhaba;
  Boy : 1.74
  Kilo : 72
  İç Bacak Boyu : 78 cm olan birisine tavsiye edeceğiniz Dağ bisikleti ölçüleri ne olur? (Jant boyutu ve Kadro boyu için)
  Eğer zahmet olmazsa bir de bu ölçüler ile Tur/Şehir Bisikleti açısından tavsiye verebilirseniz çok sevinirim.
  Şimdiden teşekkürler.

  • Editor says:

   Merhaba, şehir ve tur bisikleti için 28 kant 18 inç kadro yüksekliği, dağ bisikleti için de 27.5 jant yine 18 inç kadro yüksekliğindeki bisikletleri önerebilirim.

 82. Hasan Başaran says:

  Merhabalar kızım 6 yaşında (114cm 20 kg) 16 jant bisikleti var oğlum 3,5 yaşında (106 cm 17 kg) ona da 16 jant bisiklet mi alayım veya kızıma 20 jant bisiklet alayım oğlum 16 jant bisikleti mi kullansın teşekkür ederim

  • Editor says:

   Selam, kızınız için 20 jant kadrosu düşük olan vitessiz bisiklet olur. Oğlunuz içinde 16 jant bisiklet uygundur.

 83. Aynur says:

  Merhabalar oğlum 4 yaşında. 105 cm boyu.12 jant ile bisiklet sürmeyi hemen hemen öğrendi gibi. Yeni bir bisiklet alalım diyoruz. Daha hafif ve iyi bir bisiklet. 16 jant alsak kısa sürede küçük mü kalır? 20 jant alsak sürebilir mi? Emin olamadık. Bilgi verirseniz sevinirim.

  • Editor says:

   Merhaba, 16 jant bisiklet 4-7 yaş arası yani 3 sene rahat bir şekilde kullanabilir. Hafif ve kaliteli bisiklet için Kron ve Mosso marka bisikletlerin, bir çok modeli mevcut, orta kalite bir bisiklet düşünüyorsanız. Ümit bisikletin lisanslı veya lisanssız bisiklet modellerinden tercihi yapabilirsiniz. 20 jant bisiklet ise 6-9 yaş olduğundan oğlunuza uygun bir bisiklet olmaz.

 84. mehmet says:

  merhaba.
  Boy :1,82
  kilo : 90
  iç bacak uzunlugu : 80
  Trekking/Şehir Bisikleti açısından kadro boyu tavsiye verebilirseniz çok sevinirim.
  51 mi 56 mı bana uygun olur

  • Editor says:

   Merhaba, boy ve kiloya göre ben 51 CM kadro yüksekliğinin deki bisikleti öneririm. 56 CM kadro biraz yüksek olur.

 85. Zeynep says:

  Merhaba, ben bu konulardan pek anlamıyorum da bir şey sormak istiyorum benim boyum 1.70 kilomsa 60. 29 jant dağ bisikleti kullanıyorum. Bana pek sorun olmuyor ama birçok yerde okuduğuma göre bana zararlıymış. Sizce bir sorun olur mu? Bisikleti sadece şehiriçinde günlük olarak kullanıyorum. Tekeri asfaltta zarar görür mü? Cevaplarsanız sevinirim.

  • Editor says:

   Merhaba, boy kilo orantısına göre; 27.5 jant bisiklet 18 inç kadro yüksekliği en uygun ölçüler olurdu. Lakin 29 jant bisiklet şehir içi kısa kullanımlarda,yoğun trafik harici kullanılabilir. Bu ölçüde bir bisiklet uzun mesafe kullanımlarda ise ayak bilekleri,dizler,bel öne fazla eğildiğinden omuz,dirsek,el bilekleri,boyun yani tüm vücuda zarar verir ve sürüş emniyetini azaltır.

  • Editor says:

   Merhaba, boy kilo orantısı ve bu tip bisikletlerin taşıma kapasitesi bakarsak; 56 CM kadro yüksekliği biraz yüksek olur. 52-54 CM arası kadro ölçülerinde ki yol bisikletler bir bak derim.

 86. koray says:

  merhaba internetten carraro force 700 27,5 jant bir bisiklet sipariş ettim, ilgili firma beni aradı ve 43 cm ve 48 cm iki kadro bulunduğunu söyledi, bpyum 180 kilom 87 kg bacak boyum ayak üstü yanlış ölçmediysem 75-78 cm falan, firma bana 48 cm olanı önerdi ve yolladı, ürün henüz gelmedi ancak okuduklarım kafamda tereddüt oluşturdu sizce bu bisiklet bana büyük gelir mi? cevabınız için teşekkürler.

  • Editor says:

   merhaba, bu modeli incelediğimde, 27.5 jant 48 CM kadro yüksekliğindeki bisiklet sizin ölçülerinize göre uygun secim olduğu gözüküyor.

 87. zhmet says:

  merhaba boy 1,85 kilo 120 hareket olması için bisiletle işe gidip gelmek ve hafta sonu gezmek için kullanıcağım bir bisiklet tavsiyesi verebilirmisiniz?

  • Editor says:

   Merhaba, 29 jant 18 inç kadro yüksekliğinde,ön,arka ve orta göbek hazneleri rulmanlı, mandalsız ön arka göbek (mili yani somun lu) sistem, fren sistemi ise V-fren olan bir çok markanın bisiklet modellerinden seçebilirsiniz.

 88. İlyas says:

  Merhaba 10 yaş 150cm 50 cm bacak boyunda kızım ve 160 cm hanimin kullanabileceği 41 cm kadro 28 jant şehir bisikleti çok sıkıntı yaratır mı.26 jant modelleri genellikle mtb.ve ağır bisiklet ler bir tavsiyemiz olur mu

  • Editor says:

   Merhaba,28 jant şehir bisikleti 41 CM en düşük kadro olduğundan 26 jant bisiklet ölçülerine inmiş gibi olur. Gidon boğazını ayarlanabilen modellerden tercihi yaparsanız gidonu kendinize doğru biraz daha yaklaştığından bisiklet daha rahat kullanışlı hale gelecektir.

 89. can says:

  Selamlar
  4 yaşındaki oğluma 16 veya 20 seçiminde kararsız kaldık.
  Bianchi alüminyum gövde bir bisiklet düşünüyoruz.
  4 yaşında ama 6-7 yaş kıyafet giyiyor. 23 kg 115 cm boyu var.
  Decathlonda 2 bisiklete de bindirdik 16 sadece bu sene bineceği 20 ise bu sene yan tekerlerle en düşük sele ile bilebileceği şekilde duruyor.

  Açıkçası kafamda 20 var ama yan tekerlerin dengesizliği ve kullanma gecikmesi ile ilgili yazınızı okuyunca iyice kafam karıştı.
  Bu sene bisiklet almayıp geçen seneki 12” bisikletine mi binse üzerinde dev gibi kalsa da…

  • Editor says:

   Selam, 16 jant bisiklet ortalama olarak 4-7 yaş arası uygun bir bisiklet, çünkü sele ve gidon yükselebildiğinden çocuk büyüdükçe yükseltilebilir. Anladığım kadarıyla oğlunuz bisikleti yan tekersiz kullanabiliyor. Bisikletin büyümesi sürüş açısından duruş ve kalkış aşamalarında ayağı zemine az da olsa değiyorsa, 20 jant bisiklette olabilir. Bazı bisikletlerin kadro yüksekliği biraz daha düşük oluyor. Ümit STITCH ATB BOYS, Mosso 20 WILDFIRE LTD V BOYS 11 inç kadro, Kron VORTEX 4.0 20″Erkek 11 inç kadro ölçüleri biraz daha düşük olduğundan kullanabilir diye düşünüyorum. Burada ölçü bisikleti tam ortada tuttuğunuzda çocuk pedalı tam tur geri çevirebiliyorsa ve hafiften sağa ve sola bisikleti yatırdığınızda oğlunuzun ayağı taban hariç ayak ucuyla ile zemine temas edebiliyorsa çocuk bisiklet kullanır demektir.

  • Editor says:

   Merhaba, bisiklette kadro boyu ne olursa olsun, bir yerden sonra jant ölçüleri değişmeli. 26 jant bisiklet size göre küçük ebatlı yani ölçüsü 27.5 jant 18 inç kadro yüksekliğinde bir bisiklet olmalı.

 90. ibrahim says:

  merhaba boyum 1,77 ve 120 kiloyum Shimano’nun 29 ınc dağ bisikletini almayı düşünüyorum yaşadaığım şehirde yollar pek iyi değil ve bisikleti okula işe ve eve gitmek için kullanacağım bu konuda fikrinizi almak istiyorum uygunmu dur yada bir öneriniz var mı

  • Editor says:

   Merhaba, 29 jant 18 inç kadro yüksekliğindeki bisiklet size uygun olur. Yalnız alacağınız bisiklet tüm göbek hazne kısımları rulmanlı olmalı. Diğer sistemler, bozuk yol ve biraz kilodan kaynaklanan nedenlerle çok kısa sürede arıza çıkarabilir. Kaliteli bisiklet olarak Mosso marka bisiklet tarafınıza önerebilirim.

 91. Fatma says:

  Merhaba boyum 175 ve şehir içinde kullanabileceğim sağlam ve kullanışlı bir bisiklet araştırıyorum . Önerebileceğiniz uygun fiyatlı bayan ve unisex modelleriniz var mı ?

  • Editor says:

   Merhaba, bende bisiklet satıyorum, lakin bu sitede bana nasıl bisiklet alacağım yorumlarında, hiç bir zaman bizim mağazada şöyle bir bisiklet var,fiyatları uygun deyip öyle bir satış politikası oluşturmadım. Amaç burada insanları bilinçlendirmek ve doğru bisiklet tercihi yapmasını sağlamak. Sorunuza gelirsek Ümit Alanya modeli var; Hem erkek hemde bayan için üretilmiş 28 jantını size öneririm.

 92. izan says:

  Merhaba. Boyum 2 metre kilom 130. Yazınızı okudum ancak kendi olağandışı durumuma bir cevap bulamadım. Ben bisiklete binemeyecek miyim :(((

  • Editor says:

   Merhaba, tabi ki her şeyin bir çözümü var. 29 jant 20 inç kadro yüksekliğinde bir bisiklet alacaksın marka MOSSO göbek hazneleri rulmanlı, ön arka teker mandallı değil, somun lu sistem; sele yeterince zaten yükseliyor,bura da sele ayarını 3 CM kadar en dışa ayarlıyorsun. Gidon boğazı için yükseltme aparatı ile 8 CM kadar yükseltiyorsun. Lastik havası (benzinlikte araç lastiğine bazında) 60 hava yapıyorsun ve bisiklete keyifle binmeye başlıyorsun. Artık seni kimse tutamaz.

 93. turgay says:

  merhabalar kızım 1 ay sonra 4 yaşına girecek 14 kilo ağırlığında ve 100 cm boyunda. bisiklet jantında 14 mü 16 jant mı seçsem bilemedim. ayrıca önerebileceğiniz bisiklet modelleri var mı..teşkkür ederim

  • Editor says:

   Merhaba, 16 jant bisiklet öneririm. Marka model olarak, Ümit bisikletin lisanslı- lisansız onlarca modelden birini seçebilirsin. hem uygun hem kaliteli yıllarca sorunsuz kullanabilirsin.

 94. Burak says:

  Merhaba sayın editör, boyum 185 ve 77 kiloyum. Dağ bisikleti almayı düşünüyorum, Jant ve kadro boyu önerisi verebilir misiniz? Ayrıca Bisan’ın yeni model bisikletlerini almayı duşünüyorum Mtx7400 ya da Mtx7700 bu bisikletler hakkında ne düşünüyorsunuz çok arada kaldım. Cevap verirseniz çok sevinirim. İyi günler sayın editör.

  • Editor says:

   Merhaba, önce alacağın bisikletin yurt içinde servis ağına bakmalısın. Sonra kalite ve uygunluk, sonrasında da o markanın ürettiği modellerde sana uyan ölçüleri tespit edip satın alacağın bisiklete karar vermelisin burada sıralama böyle devam etmesi gerekiyor. Tüketicinin yararı için. Size gelirsek boy kilo orantısında 8 KG kilo daha düşük olduğundan, sana 29 jant 20 inç kadro yüksekliğinde Türkiye çapında servisi olan bir bisiklet markası tercihi etmeni öneririm.

 95. Huseyin says:

  Merhaba. 1.40 cm boy 46 kilo çocuk için bisiklet ölçü Öner’iniz ne olur acaba. 26 jant 16 kadro büyük gelirmi

  • Editor says:

   Merhaba, 24 jant bisiklet olsa daha iyi olur. Çocuk boy olarak uzayacağı ve yıllarca bu bisikleti kullanmasını istiyorsanız. Kron ve Mosso bisikletlerinde, 16 inç kadro yüksekliğindeki bisikletler sele ve gidon arası biraz daha kısa olduğundan, bu yönde tercihi yaparsanız bu markalarda aynı 24 jant bisikletler ölçülerinde de sayılabilir.

 96. Emin says:

  Selam . 187 boy ve 107 kiloyum benim için nasıl bir bisiklet tavsiye edersiniz marka model olarak yardımcı olabilir misiniz şimdiden çok teşekkür ederim

  • Editor says:

   Selam, size 29 jant 18 inç kadro yükseliğinde bisiklet önerebilirim. Sağlamlık açısından ise biraz pahalı olmasına karşın Mosso markasının WILDFIRE LTD V modelini kullanım ve parasına göre kalitesi çok iyi.

 97. Kara says:

  Iyi günler ben 36 yasındayım 1.69 boy 60 kiloyum bianchi 26 jant aldım 18 kadro bana ufak gibi geldi siz ne tavsiye edersiniz sizin fikrinizi alabilirmiyim ?

  • Editor says:

   İyi günler, şimdi boy kilo olarak 9 KG daha az olduğundan, daha hızlı ve esnek vücut yapısının oluşması ( Bu misali şöyle açalım. 1.69 boy 80 KG olsaydın 26 jant bisiklet daha uygun olacaktı.) Bu boy kilo ile şimdi ise 27.5 jant 18 inç bisiklet sizin tam ölçünüz bu olmalıydı.

 98. Servet says:

  Merhaba, 10 yaşındaki oğluma bisiklet almak istiyorum.
  143 cm ,33 kg. önericeginiz bisiklet modellerini rica edebilirmiyim ?
  araştırmalarım sonucunda Carraro – Mosso – Corelli gibi markalara yoğunlaşmak istedim ama sizin öneriniz benim için referanstır.
  bütçe : 1000 – 1200 TL

  • Editor says:

   Merhaba, referans için teşekkür ederim. Oğlunuz için 24 jant bisiklet uygun bir ölçü olur. Marka model olarak Kron XC 100 24 Erkek V-Fren, VORTEX (3.0-4.0-5.0) 24 MTB V Fren, Carraro Force 400 24 Jant, Ümit markadan ise 2467 MIRAGE 2D veya V-fren modellerinin düşük kadro ölçülerdeki bisikletlere bir bakın derim. O dediğiniz miktarlara Ümit bisiklette alüminyum gövdeli kaliteli fren vites sistemli farklı modellerde var. Unutmayın Mosso bisikleti de Ümit markası üretiyor.

 99. Burak says:

  Merhaba, boyum 2 metre ve 110 kiloyum. Boy ve kiloma uygun bisiklet modelleri önerebilir misiniz? Bütçe maks 2000 ama tabiki ne kadar az o kadar iyi

  • Editor says:

   Merhaba, size daha uyguna kullanabileceğiniz, Mosso WILDFIRE LTD V 29 jant 20 inç kadro yüksekliğinde bisiklet olacaktır. Artı bir kaç ek yapılması gerekiyor. Bunlar gidon yükseltici aparat ve sele ayarı en geri ayarda olması gerekiyor; Birde lastik havaları dış lastikte yazan miktarın aynısı olmalıdır.

 100. Halil says:

  Merhabalar. Boyum 182 ve kilom 95. Benim için hangi jant/kadro boylarını önerebilirsiniz? Bir de Bmw’nin Cruise M bike modeli sizce alınabilir mi? Fiyatı 4.800 ₺ civarı. Aslında o bütçeye zorlama ile olsa da çıkabilirim. Ama eğer o kaliteyi verebilecek daha uygun ve yedek parça konusunda da rahat ettirebilecek önerileriniz varsa yardımcı olabilir misiniz?

  • Editor says:

   Merhaba, şimdi bir bisiklet alınacaksa en önemlisi Türkiye çapında servis ağının olması gerekir. Bunun yanında bol da o bisiklete ait yedek parça, bu özellikteki bisiklet markaları ÜMİT,Kron,Mosso,Bianchi ve Salcano bisiklet her yerde servisleri bulunmaktadır. Sana önerdiğim ölçüler; 13 kilo fazlan olduğundan 27.5. jant 18 inç kadro yüksekliğindeki bisikletler olacaktır. Dediğin miktarlara 30 vites hidrolik diskli gidondan maşa kilitlemeli bazı aksamları karbon olan bisiklet bulabilirsin.

 101. hüseyin says:

  iyi günler kolay gelsin.boyum 183 kilo 93 bacak boyum 80 olması lazım.yol bisikleti 54 kullanıyordum sattım.yine alacağım da doğru kadro boyumu acaba.teşekkür ederim şimdiden

  • Editor says:

   İyi günler, burada vücut anatomisi devreye giriyor bir de kemik ve kas yapısı; Ben on beş yılı aşkın uzak doğu sporu yaptığımdan, boyum 1.73 kilom 73 ve 26 jant bisiklette rahat bir sürüş sağlayabiliyorum. Sele ayarı ise en düşükte; Çoğu bisiklet sürücülerine göre ters ama en yüksek performansı ben o şekilde gösterebiliyorum; Seleyi kaldırdığımda veya daha büyük ölçülerde bisiklete bindiğimde 11 KM mesafeyi yüzlerce kez denediğimde performans düşüyor. Ayaklardaki kas yapısı normal standart insan ölçülerine varabilecek standart’ı bana sunmadı. Yani burada daha önce kullandığın bisiklet sana küçük geldiğini düşünüyorsan,daha büyük kadro ölçülerinde bisiklet almalısın. Tam tersininde ise daha küçük kadro ölçülerinde bir bisiklet almalısın. Burada karar senin.(Kadro boyu 51 olsa daha uygun olur)

 102. Büşra says:

  Merhaba. 11Yaşında 135cm 32kilo erkek kardeşim için bisiklet almak istiyoruz. Bütçe olarak 900u geçmemesi lazım. Önerileriniz nedir ?

  • Editor says:

   Merhaba, 24 jant bisiklet öneririm. Kron ARES 3.00 ön arka amortisörlü bisikleti öneririm. Kadrosu biraz daha yüksek olduğundan en az 3 sene sıkıntısız kullanabilir.

 103. Recep Eren says:

  Merhabalar boyum 1.70 kilom 53 dağ Bisikleti istiyorum sizce hangi ebatlarda olmalı ve hangi fren tercih etmeliyim birde marka model önerir misiniz? Fiyat-1600en fazla

  • Editor says:

   Merhaba, 27.5 jant 18 inç kadro yüksekliğinde ki bisikletler uygundur. Kron xc-150 şehir bisikleti düşünüyorsan TX-150, Mosso markasından şehir için LEGARDA 1921 MSM V; MTB düşünüyorsan WILDFIRE LTD V modellerini öneririm.

 104. E says:

  MERHABA, boyum 156 ve kilom 48-49
  Yaşım küçük değil sadece biraz ufak yapılıyım ve açıkçası uzamak için de bisiklet kullanmayı istiyorum. Nasıl bir bisiklet önerirsiniz?

 105. Mehmet says:

  Merhaba boy:167 kilo:70 ve 25 yaşındayım dağ bisikleti almayı düşünüyorum. Spor yapmak ve gezmek amaçlı almayı düşünüyorum. Nasıl bir bisiklet almalıyım ? Şimdiden cevap için teşekkür ederim.

  • Editor says:

   Merhaba, Şehir bisikleti düşünüyorsan 28 jant 16 inç; MTB bisikleti düşünüyorsan 26 jant 18 inç kadro yüksekliğindeki bisikletleri öneririm.

  • Editor says:

   Merhaba, size 27.5 jant 20 inç kadro yüksekliğinde bisiklet öneririm. Niye 29 jant değil derseniz; Jant ve bisikletin gövdesi daha büyük olduğundan taşıma kapasite si otomatik olarak hacim büyüdüğünden esneme ve dayanıklığı azalıyor; Birde mandallı göbek hazne sistemi değil,somunlu rulmanlı ön arka orta göbekli olmalı, fren sistemi ise kesinlikle V fren olmalı.

 106. Hakan says:

  Merhaba boyum 1.72 kilom 50 Bianchi rcx 226 dağ bisikleti 26 jant 21 vites/Ümit Carraro force 540 26 jant 24 vites/ Ümit camaro 21 vites 29 jant/Kron Xc 100 29 jant 21 vites/Kron 29 jant 27 vites dağ bisikleti /Ümit Accrue 27.5 jant 21 vites bana hangisini önerirsiniz biraz uzun oldu ama cevap verirseniz çok mutlu olurum

  • Editor says:

   Merhaba, 27.5 jant 18 inç kadro yüksekliğinde bisiklet öneririm. Ümit,Mosso ve Kron markalarının alüminyum gövdeli 24 vitesli onlarca modellerinden tercihi yapabilirsiniz.

 107. Furkan says:

  Merhabalar, hayırlı işler olsun. Boyum 190 cm kilom 77 şehir bisikleti bakıyorum. Sizce hangi ölçülerde bir bisiklet almalıyım? 1500 lira civarı marka tavsiyesi verirseniz çok sevinirim. Teşekkürler.

  • Editor says:

   Merhaba, şehir bisikleti düşünüyorsan 28 jant 20 inç kadro; MTB bisikleti düşünüyorsan 29 jant yine 20 inç kadro yüksekliğinde bisiklet ölçülerini önerebilirim. Marka model olarak da Kron XC-150 veya TX- 150 V-fren, Mosso dan ise WILDFIRE LTD V şehir modeli için ise LEGARDA 1921 MSM V modellerini tavsiye ederim.

 108. Mehmet says:

  Merhaba. Boyum 1.78, Kilom 78, iç bacak ölçüm ise 74 Cm. Elimde Şehir ve tur bisikleti olan 18″ kadro, 28″ jant olan Kron Tx1000 var. Rampalara tırmanışta zorlanıyorum.
  18,5-18-9″ kadro ölçülü 29″ jant dağ bisikleti almak istiyorum, uygun olur mu? önerir misiniz? (Orbea Alma 29)
  Teşekkürler.

  • Editor says:

   Merhaba, Kron TX-1000 çok kaliteli bir bisiklet yalnız boy kilo olarak kadro ve jant ölçüleri biraz ufak, sizin kullanabileceğiniz bisiklet 29 jant 20 inç kadro yüksekliğindeki bisiklet olacaktır.

 109. Elf says:

  Kolay gelsin, 57 kilo 1.58 boyundayım. Etek veya uzun kıyafet giyip işe giderken her gün kullanabileceğim hafif bir bisiklet istiyorum. Yol üzerinde kısa bir bayır var. Çıkarken zorlamaması gerekiyor. Şehir bisikleti tarzında 1000 lira altı ücretlerde hangi bisikleti önerirsiniz? Orta kadrosu düşük modellerden olmalı ve zincir koruması olmalı. Teşekkürler şimdiden.

  • Editor says:

   Teşekkür ederim, miktar biraz düşük olduğundan, hafif alüminyum gövdeli bisiklet yerine biraz daha ağır çelik gövdeli bisiklet önereceğin. Bunlar Ümit marka 26 jant Alanya modeli ve Kron ANTHEA 3.0 26 MTB Lady V-Fren 15 inç kadro yüksekliğinde bisiklet olacaktır.

 110. Enes says:

  Değerli editor. Boyum 182 kilom 120 katlanır taşınabilirlik açıdan çekici geliyor ama kilo kaynaklı cekincem var ne onerirsiniz

  • Editor says:

   Selam, sizin kullanmanız gereken bisiklet 27.5 jant olmalıdır. Katlanır bisikletlerin %90 100 KG taşıma kapasitesini geçemez. Size önerebileceğim bisiklet biraz pahalı olsa da çok fazla seçenek yok. Tern marka 27.5 jant Joe P27L modelini önerebilir.

 111. emine says:

  8 yaş 26 kg erkek çocuk için Marmaris te, genelde düz köyiçi kullanacağı güvenli hangi marka model bisiklet iyi olur

 112. Fuat says:

  Mrb üstadım 1.67 boy 75 kiloyum yol yarış bisikleti almak istiyorum 28 cant kadro 17 19 21 uygunmudur teşekkürler

  • Editor says:

   Merhaba, ben yol bisikletlerini kullanmam ve hiç bir zaman önermem; Buna katlanır bisikletlerde dahil.Yalnız böyle bir bisiklet tercihinde iseniz dağ ve şehir bisikletine göre onlarca eksisine rağmen, boy kilo orantısına göre 28 jant bisikletin en düşük kadro ölçüsünde bisiklet almalısınız.Hangi markadan tercihi yaptığınızı bilmediğimden en düşük kadro ölçüsü sana en uygun olan olacaktır.

 113. yusuf says:

  merhabalar ben bisiklet alacağım ama nasıl ne dir tam bilmiyolurm internet ten siperriş vercem 26 jan 65 kadro boyu diyor acaba bana uygunmu dur

  • Editor says:

   Merhaba, 26 jant diye bir şey var ama 65 kadro diye bir şey yok. Ben bisiklete uygun ölçü verebilmem için burada boy kilo orantısını bilmem gerekir ki doğru bisiklet önerisinde bulunayım.

 114. cemre says:

  merhabalar ben 170 boyunda 95 kiloyum acaba bana kaç jant ve inç bisiklet uygundur? hangi markayı önerirsiniz yollarda sürmek için istiyorum ne tür bisiklet almalıyım?

 115. Gizem says:

  iyi günler ben 1,70 boyunda ve 115 kiloyum hem zayıflamak için hem de eğlence amaçlı bisiklet kullanmak istiyorum.Bazen hafif taşlı yollarda bazen de düz yollarda kullanmak için kaç jantlık ve inçlik bisiklet kullanmalıyım. Ve hangi marka veya hangi modeli kullanmalıyım şimdiden teşekkürler.

  • Editor says:

   Merhaba, 26 jant 15 inç kadro yüksekliğinde Kron markanın XC100 26 MTB Lady V-Fren modelini dağ taş patika kullanımları da amatör bir bisiklet kullanıcı için uygun ve dayanıklılık olarak tavsiye ederim.

   • Gizem says:

    peki fren de ayrıyeten m-disk , h-disk yazıyor onlar ne acaba bu arada çok teşekkür ederim cevap verdiğiniz için bir de bu bisiklet şehirde de kolay sürülebilir mi?

    • Editor says:

     Size göre en uygun fren sistemi V-fren olmalıdır.Bisiklete yeni başlayan kullanıcılar eğer disk fren tercihinde bulunursa,durma esnasında disk hele hidrolik disk sistemi ise tekeri direk kilitlediği için bisikletten düşmenize neden olabilir. Sürüşte daha da tecrübe sağladığınızda yani 2.veya 3. bisikletiniz de disk fren uygun olabilir.

  • Editor says:

   Bunum kararını sen vermelisin. Dağ,şehir,yol bir çok çeşit bisiklet var. Boy kilo ya göre dağ için 27.5 jant 18 inç,şehir bisikleti için 28 jant yine 18 inç kadro yüksekliğindeki bisikletler olabilir.

 116. Salih says:

  Merhaba,
  31 yaş, 189 cm boy ve 90 kiloyum ama fit yapılıyım.Yeni bir bisiklet almayı düşünüyorum.Daha önce 2.el bir bisiklet ile bisiklet kullanmayı öğrendim ama araç trafiğinde bisiklet kullanmadım ve bisikletimde kaliteli değildi. Kron XC 100 29 jant hidrolik fren olan modeli beğendim.Kadro olarak 18 ınch düşündüm.Bu modeli 1453,00 liraya buldum.Ayrıca üst modeli XC150 hidrolik disk modelide 1719 lira.Öneriniz ne olur?Benim için biraz başlangıç olacak ama biraz iyi bir model almakta istiyorum.Ayrıca hidrolik diskte frenlemede dikkat etmemiz gerektiğini okudum eğer deneyimli değilsek sorun olabilir diye

  • Editor says:

   Merhaba, size göre önce kadro boyu 20 inç olmalı,jant boyunu doğru seçmişsiniz.İki model arasındaki farkları kısaca anlatayım kararı siz verin .XC-150 nin artıları kilitlenebilir ön maşa, 24 vites, ön ayna kol dişli Shımano, daha üst model vites kolları bundan da daha önemlisi bir tık yüksek hidrolik disk yani hidrolik diskli bir bisiklet alacak kişi için bu sistem biraz daha kaliteli olması gerekir. Ucuz olsun dersen, bu yeni sayılan teknoloji de sorunlar yaşarsın ve ömrü daha kısa olur.

 117. Clk.bey says:

  Merhaba yaşım 14 boyum 1.73 civarı kilom 85 29 Jant bir bisiklet almak istiyorum ama kadro boyu 18 inç olacak bana fazla mı olur yoksa ideal mi?

 118. ali says:

  uzun zamandır burayı takip ediyorum bayada bilgilendim benimde bir sorum olacak cevap verirseniz çok memnun olurum teşekkürler ben 29 jant 20 inç bir mtb kullandım ve sele boyunu doğru ayarladım parmak uclarımla yere basıyorum ama gidona ulaşımım vs rahat. birde ön boruyu bacak arama aldığımda bir parmak boşluk var fikriniz nedir 184 boy 84 bacak

  • Editor says:

   Merhaba, bu işi bilenler arasına artık sizi de katabilirim. Bu kadar yazıyı okuduğunuza göre zaten bisiklet sürücüsü olarak bilinçli bir hareket yapmış ve boy kiloya göre, bisiklet kadro ve jant ölçüleri harika.

 119. İbrahim says:

  Boyum 1.79 kilom 102. Hergun düzenli spor amaçlı asfalt yolda kullanacağım beni yormayacak bisiklet ölçüleri nelerdir hatta fiyatı yuksek olmayan bisiklet onerebilirmisiniz. Arkama 15kg ağırlığındaki çocuğumu da koyup sürmek istiyorum. Direksiyonu düz olanlarda çok eğildiğimden yorucu oluyor mümkünse bunuda dikkate alarak önereceginiz bisiklet tavsiyesi bekliyorum. Teşekkürler.

  • Editor says:

   Size boy kiloya göre 28 jant 18 inç kadro yüksekliğinde şehir bisikleti önerebilirim. Marka olarak Kron,Mosso ve Ümit bisikletin onlarca modelinden kendinize göre seçim yapabilirsiniz.

 120. Elif says:

  Merhaba, yazınız ve yorumlara verdiğiniz cevaplar oldukça bilgilendirici ama ben yine de size danışmak istiyorum. Boyum 1.66, kilom 67 uzun süredir bisiklet kullanmıyorum. Benim için önereceğiniz bisikletin jant ve inç ölçüleri nedir? Ayrıca fiyat performans oranı olarak önerebileceğiniz modeller var mı?

  • Editor says:

   Merhaba, size önereceğim şehir bisikleti için Kron ARIA 3.0 – 28 Lady 16 inç kadro, TX-100 28 CITY Lady V-Fren 15 inç kadro, Mosso markasında LEGARDA 1921 LSM V 41 CM kadro yüksekliğinde bisikletleri; MTB tarzı bisiklet düşünüyorsanız Kron markasından XC 100 26 MTB Lady V-Fren 17 inç kadro, ANTHEA 3.0 26 MTB Lady V-Fren 17 inç kadro yüksekliğinde ve Ümit bisikletten ise 26 jant ADELINE modellerini önerebilirim.

 121. Melek says:

  Mrhb 1.65 boy.115 kilo.dun umit ventura lady bisiklet aldim.bisikleti arastirirken burayi buldum.bana uygunmudur simdiden tsk ederim.

  • Editor says:

   Merhaba, bu model alüminyum gövdeli kaliteli bir bisiklet 28 jant olduğundan 43-46 CM kadro yükseklinde iki ayrı ölçüsü var.43 CM ölçüsündeki bisikleti satın aldıysanız size göre uygun bir tercihi yapmışsınız demektir.

 122. Mehmet Ali says:

  Merhaba; boyum 1.70, kilom 86, BIANCHI RCX 627 27,5″ 27V almayı düşünüyorum, sizce uygun bir tercih olur mu?
  Kadro boyu ne olmalıdır bu arada?

  • Editor says:

   Merhaba, Ürün kaliteli bir model, jant olarak 27.5 düşünüyorsanız, bu bisiklette sizin boy kiloya göre size önerebileceğim kadro yüksekliği 43 CM ölçülerinde olacaktır.

 123. hakan says:

  Merhaba,
  bir süre önce tekrar bisiklet kullanmaya başladım. ama kullandığım akraba bisikleti sürekli sorun çıkarınca yeni bir bisiklet alma zamanı geldi. 1.74 boy 80 kg için şehir bisikleti önerisi istiyorum. marka taviyesi de olur olmaz sa ölçü olarak da tavsiyenizi rica ediyorum. 2-2,5 bütçem var. Yardımcı olursanız sevinirim.

  • Editor says:

   Merhaba, bu bütçeye göre Kron TX-450 18 inç kadro; Mosso LEGARDA 1927 MSM H 46 CM kadro ve LEGARDA 1924 MSM V yine 46 CM kadro yüksekliğindeki bisikletleri önerebilirim.

 124. myl says:

  boy:150
  kilo :55
  Merhabalar bisiklet almayı düşünüyorum işe giderken ve normal hayatta kullanmak üzere .Daha önce bir mağazanın yanlış yönlendirmesi sonucu kron tx 150 28 jant lady bisikleti almıştım kurulunca ortaya benim için kullanması imkansız bir ürün ortaya çıktı ve geri iade ettim.(mağaza gönül rahatlığıyla alıp kullanabileceğimi söylemişti bir ay boyunca iadede çıkarttıkları sıkıntı yüzünden gönül rahatlığı yok olup gitti:( ) .Ben marka olarak kronu beğeniyorum ama sizin önerinize uyacağım .Sizce bisiklet markası ,bisiklet türü(DAĞ BİSİKLETİ TUR BİSİKLETİ VS.) ve kadro ölçüsü olarak ne almalıyım ne uygun olur benim için.(Bu mesajı 3.kez gönderiyor olabilirim kusara bakmayın diğer mesajları gönderip göndermediğimihatırlamıyorum.)Teşekkür ederim.

  • Editor says:

   Merhaba, bisiklette jant, kadro ve ne tür bisiklet tercihinde bulunacağız çok önemli. Şehir bisikleti ile MTB bisiklet arasında fark dış lastiğin genişlik ölçüsü, biri ince diğeri biraz daha kalın, şehir bisikletinin %90 nın üzerinde 28 inç jant ölçülerinde olduğundan öncelikle boy ve kilonuza göre şehir bisikletini aklınızdan çıkartın. Artı dış lastiğin genişliği azaldıkça performans biraz yükselse de konfor ve yol tutuşu azalır. Size önerebileceğim iki ayrı modellerden biri Kron XC 150 26 MTB Lady V-Fren 15 inç kadro, diğeri ise Ümit CAMARO V LADY 16 inç kadro yüksekliğinde bisiklet olacaktır. Son bir hatırlatma Bu bisikletlere 26.1.50 dış lastik takıldığında MTB özelliğini kaybeder, olur size şehir bisikleti aradaki fark sadece bu.

  • Editor says:

   Merhaba, size önerebileceğim 27.5 jant 18 inç kadro yüksekliğinde bisiklet olacaktır.Bunun yanında bu bisikletin taşıma kapasitesi daha yüksek olması için göbek hazne sistemleri ya kaset yada rulmanlı somunlu mil sistemli ve fren sistemi kesinlikle V-fren olmalıdır. Burada marka olarak Mosso bisikletin MTB modellerinden seçim yapabilirsiniz.

 125. Serhan says:

  Mrb hayırlı işler… Boy 182 cm kilo 88 şehir bisikleti almayı düşünüyorum. 28 jant 20 inç uygun olur mu acaba? Teşekkür ederim…

  • Editor says:

   Merhaba, boy kilo olarak 28 jant bisikletin 18 ile 20 inç arasında kalmışınız. Düşündüğünüz bisiklet markasını bilmediğimden, bazı markalar 19 inç kadro veya CM olarak kadro ölçülerinde oluyor. 1 inç 2.54 CM olduğuna göre 48 CM olarak ta düşünebilirsiniz kadro yüksekliğini.

 126. Necip says:

  Merhaba;
  boy: 190
  kilo: 100
  yaş: 18
  çocukken bisiklet kullandı, uzun zaman binmedi, dağ tipi bisiklet istiyor, genelde şehir içi kullanacak, jant ve inç ne olmalı, bütce kısıtlı, marka model tavsiyeniz lütfen. Teşekkürler.

  • Editor says:

   Merhaba, MTB bisiklet 29 jant 20 inç kadro ölçülerinde olmalıdır. Marka model olarak Kron XC-100 V-fren; Ümit bisikletten MIRAGE V modelleridir. Daha ucuz bir bisiklet bu boy kiloya göre daha kalitesiz olacağından sağlıklı bir sürüş olmaz ve kısa ömürlü olur.

  • Editor says:

   Merhaba, şehir bisikleti düşünüyorsanız bunun kadro ölçüsü 18 inç olmalıdır. Tavsiye edebileceğim bisiklet markaları Mosso ve Kron dur. Bütçenizi bilmediğimden orta halli model önermek isterim. Bunlar TX- 150 ve LEGARDA 1924 MSM V olacaktır.

 127. ibrahim says:

  Merhabalar; öncelikle teşekkür ederiz bilgilendirme için.
  Boy :168
  Kilo:79

  bisiklet kullanmaya yeni başlayacak birisi için öneriniz nedir?

  • Editor says:

   Merhaba, önereceğim bisiklet 26 jant, yeni bisiklet kullanmaya başlayan biri için ideal bir bisiklet hem yol tutuş hen denge hemde sürüş kalitesi tabi Kron Mosso gibi markalardan tercihi yaparsanız.

 128. Aslı says:

  Merhaba. Benim boyum 1.57 eşimin boyu 1.76. Tek bir bisiklet almayi düşünüyoruz. İkimizinde kullanabileceği jant boyu nedir? Tercihimiz kron marka dağ bisikleti olacak. Şimdiden teşekkürler.

 129. Canan says:

  Merhaba , sayfanıza tesadüf eseri rastladım ve insanlara sabırla ve detaylı verdiğiniz cevaplar için tesekkur ederim. Ben sehir içinde günlük ulasmam gereken noktalarda kullanmak için bir bisiklet arayısındayım . Boyum 156 , kilom 57 , yasım 37 . Kafamda sekilsel olarak hosuma gittiği için 26 inch v vites sehir bisikletleri var ancak vücut yapıma uygun olurmu ? Jant secimi ve kadro boyu olarak ne önerirsiniz ?

 130. Ümit says:

  Merhaba öncelikle ilginiz için teşekkürler.
  Yaş: 41
  Boy :1.82
  Kilo : 102
  Şehirde kullanım İçin bana önerebileceğiniz marka, jant ve kadro boyu nedir? Tekrar teşekkürler.

  • Editor says:

   Merhaba, size önerebileceğim Şehir bisikleti 28 jant 18 inç kadro yüksekliğinde Kron TX-100 veya 150 modeli olacaktır.

 131. Yasemin says:

  Merhaba, uzun zamandır yürüyüş yapıyorum.. Uzak mesafeler için bisikleti tercih etmek istedim. Yorumlarınızı okudum.. şimdi tavsiyenize ihtiyacım var. Boyum 165 kilom 63.. bayan dağ bisikleti istiyorum.. bana ne önerirsiniz? Şimdiden teşekkür ederim.

  • Editor says:

   Merhaba, uzak mesafeler için bisiklet hafif ve akıcılığı iyi olmalı. Size Kron XC 100 veya 150 26 Lady V-Fren 17 inç kadro yüksekliğindeki bisikleti önerebilirim.

 132. Murat says:

  Merhaba benim boyum 1.83 kilo 75, eşim boy 1.70 kilosu 88, site içerisinde spor amaçlı kullanabileceğimiz, bir bisiklet önerebilir misiniz

  • Editor says:

   Merhaba, ikiniz için önereceğim bisiklet MTB olacaktır. Ölçüleri ise 27.5 jant 16 inç kadro yüksekliğin bisikleti önerebilirim.

 133. hermanueqrew says:

  Merhabalar fikir danışmak istiyorum boyum 185 cm kilom 127 sürümü rahat ve güzel ayriyetten zayıflamak amacıyla bisiklet almak istiyorum bisiklet önerirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkür ederim.

 134. merhaba says:

  merhabalar boyum 1.78 kilom 65 kaç inç, kaç jant bisiklet önerirsiniz ilgi ve alakanız için teşekkür ederim

 135. Hamza says:

  Mrb. Herkesi sabırla dinleyip cevapladiginiz için tebrik ediyorum.
  9 yaşındaki oğluma bisiklet almayı düşünüyorum.Butcem 300-400 arası hangi markaları tavsiye edersiniz.
  Teşekkürler

  • Editor says:

   Merhaba, bütçeyi çok daha yükseltip 24 jant düşük kadrolu bir bisiklet tavsiye edebilirim. Ümit bisikletin kıştan kampanyalı bisikletleri var. Miktar 500 tl civarı kalite iyi ve en az 5 sene kullanabilir.

 136. Serdar says:

  Kolay gelsin. Boyum 1.73 cm, kilom 78 kg. 45 yaşındayım. Daha önce yaklaşık olarak 30 yıl boyunca baba yadigârı Bisan marka Roadster serisi çift kadrolu bisiklet kullandım. Ancak çalındı. Ümit marka Alanya serisi 2810 ya da Bianchi marka Milano serisi 26″ bir şehir bisikleti almayı düşünüyorum. Sizce hangisini almalıyım.

  • Editor says:

   Merhaba, öncelikle şehir bisikleti düşünüyorsanız, size 28 jant bisiklet öneririm. Marka olarak diğer markalarla aynı kalitede çelik kadro fiyatına, Corelli bisiklette alüminyum gövdeli ve aksamlı bisiklet satın alabilirsin. Bu dediğim bisiklet markası sitesinden araştırıp fiyat kıyaslaması yapmanı tavsiye ederim. Kadro boyu olarak 18 inç yükseklik sizin ölçülerinize uygun.

  • Editor says:

   Merhaba, 20 jant katlanır bisiklet önersem, taşıma kapasitesi sağlıklı bir kullanım için 90 ile yüz kilo. Size 26 jant hem gövde hem direksiyondan da katlanan Kron FD-1500 26 jant bisikleti boy ve kilonuza göre daha iyi bir kullanım olacağını düşünüyorum.

 137. Aytekin says:

  Merhaba! Boy 1.78 kilo 78 dağ bisikleti olarak ne tavsiye edersiniz?
  Benim kafamda salcano mg 650 var 27,5 mu yoksa 29 inç mi karar veremedim marka ve ebatta tavsiyelerinizi bekliyorum

   • Bekir güler says:

    Mrhb..öncelikle ilginiz için teşekkürler..155 cm boyunda 35 kg olan 12 yaşında kızım için jant ve kadro boyu ne olmalı ve model olarak bir bisiklet öneriniz olur mu?Birde bu yaş grubu için soruyorum dağ bisikleti ile şehir bisikleti arasında sürüş konforu, denge ve güvenlik açısından ciddi farkliliklar varmidir Biz bu yaş gurubu için hangisini tercih etmeliyiz…

    • Editor says:

     Merhaba, 24 jant bisiklet uygun olur. Ümit bisikletten 24- LAVIDA V,24 COLORADO, 24 TREND V , Kron bisikletten ise XC-100 L 24 jant V bisikletlerinin yüksek kadrolu modellerini öneririm.

 138. İlker GÜNDÜZ says:

  Sayın Yetkili Merhaba…!!!
  Öncelikle Şu Zor Dönemde Bereketli ve Sağlıklı Günler Dilerim…!!!
  Ben Israrla Fatbike Alma Niyetindeyim..!!!
  Kullanım Zemini;Çoğunluk Asfalt Ama Belli de Olmaz…:)(:
  Boyum 180 cm.,Kilom 120 kg…!!!
  Çok Ağır,Yorar Diyenler Var Ama Niyetim Vasıta Olarak Herzaman Kullanıp Spor Yapmak Olduğu İçin Ne Kadar Efor Sarfettirse O Kadar Faydalı Olur Düşüncesindeyim…:)(:
  Bu Konuda;
  Jant-Kadro Boyu Tercihim Ne Olmalı…???
  Hidrolik ya da Disk Fren Tercihim Ne Olmalı…???
  Yardımcı Olursanız Mutlu Olurum…:)(:
  Saygılarımla…!!!

  • Editor says:

   İlker kardeşim düşüncelerin için teşekkür ederim zor zamanlardan geçiyoruz. Konumuza gelirsek bu tip bisikletler öncelikle ilgi çeker bütün gözler bisikleti görüntüsüne gider. Olabilir, Fatbike modeli %15-20 pedal gücünü lastiklerin geniş olduğunundan sürtünmeden alsa da efor için 26 jant yüksek kadrolu bisikleti yanlış bir bisiklet seçimi olmaz. Kilonuz için ise hidrolik disk modelini size öneririm.

   • İlker GÜNDÜZ says:

    ÇoooK Teşekkür Ederim Değerli Tavsiyeleriniz İçin…!!!
    Saygılarımla…!!!
    İşiniz Rast Gelsiiinnn…:)(:

 139. Ertan Kutlu says:

  İyi çalışmalar, ramazanınız hayırlı olsun. Bir konusa fikrinizi almak istiyorum. Yaşım 30, aşağı-yukarı her gün kullanacağım bir şehir bisikleti almak istiyorum. Öneriniz kaç jant ve nasıl bir model olur? Şimdiden teşekkürler.

  • Editor says:

   Teşekkür ederim size de iyi ramazanlar. Şehir bisikletleri genellikle 28 jant olur, boy kilo vermediğiniz için boy kiloyu ben vereyim. 1.60-170 arası ve 75 kilodan fazla değilse 28 jant 16 inç kadro, 1.70- 1.80 CM ve 80-85 kilo aralığında iseniz 18 inç kadro yüksekliği, boyunuz dahada yüksekse kilonuz fazlaysa yine 18 inç kadro.Boy bile kilo orantılı ise 20 inç kadro yüksekliğinde 28 jant şehir bisikletleri uygun olur.

 140. melda oran says:

  merhabalar
  kızım 152 cm ve 35 kg hızlı uzuyor. yaşı 12 doldu..site otoparkında gezecek bir şehir bisikleti düşünüyorum.
  vites kollu onun için ilginç olabilir.eski yorumlardan sanki 26 jant uygun gibi geldi ama yinede size sorayım dedim.
  amortisör,vites numarası .vites kollu model.inçleri hakkında bir bilgim yok.iyi bir ürün ne önerirsiniz birde bu önerecegınız bisikleti bu özellikleriyle kac kg ve boyu olana dek kullanabılır.çok çok tesekkurler

  • Editor says:

   Merhaba, kızınız için 26 jant düşük kadrolu alüminyum gövdeli sadece ön amortisörlü bisiklet önerebilir. Vites sistemi Shımano donanımlı vites kolları ise, değişim esnasında daha az güç kullanması için alttan üsten değiştirmeli olmalı. Marka model olarak Kron XC100 26 MTB Lady V-Fren 15 inç kadro yüksekliği. Mosso markasından ise 26 WILDFIRE V LADY 16 inç kadro yüksekliğinde bisikletleri önerebilirim. Bu bisikletler kaliteli ve hafif çok rahat 5 sene kızınız kullanabilir. Sele ve gidon (ek bir aparat ile) yükselebildiği için boyu uzadıkça bu kullanım sistemlerini yükseltebilirsiniz.

  • Editor says:

   Sizin için uygun bisiklet 29 jant 18 inç kadro yüksekliğinde bisiklet olacaktır. Kilo olarak bisikletlerin taşıma kapasitesi ortalama 90 ile 120 KG arasında, yani yani pahalı bir bisiklet almanız gerekiyor. 3000 TL ve üzerinde, burada Mosso markasının bu miktar ve üzerinde bir çok modelini önerebilirim.

 141. Yağmur says:

  Merhaba 26 jant bisiklet almayı düşünüyorum. Ancak ağırlığı 17 kg. Bu beni çok zorlar mı? Boy: 1.65 Kilo: 65
  Ankara şehir içinde kullanacağım. Yazının tamamını okuyamadım ama dağ bisiklet mi şehir bisikleti mi önerirsiniz?

  • Editor says:

   Merhaba, size önereceğim 2 model olacak ama dağ bisikleti yani MTB modelli, dağ bisikleti denilen segment aslında ismi gibi değil bisikletleri %70 bu tip bisikletlerden oluşuyor, denge sorunu en az; Sağlamlık en fazla daha uzun kullanım süresi ve taşıma kapasitesi daha yüksek ve kaliteli rahat bir sürüş. Kron XC 100 26 MTB Lady V-Fren 15 inç kadro; Corelli de ise VIA LADY V-fren 16 inç kadro yüksekliğinde bisikleti önerebilirim.

 142. Hasan says:

  1.86 boyunda oğluma bisiklet almak istiyorum. Kron tx 100 28 jant veya kron nomad 5.0 arasında kaldım siz ne önerirsiniz. Yada farklı bir alternatifini var mı bana yardımcı olursanız sevinirim ayrıca kadro boyu olarak kaç olmalı. Şimdiden teşekkürler.

 143. Safak says:

  Merhaba;

  188 boy, 95 kg’im.
  Almayi planladigim bisiklet; Umit ACCRUE 2756; 27.5 jant, sanirim kadro boyuda 20’’ uzerinde.

  Esimde 165 boy, 52 kg.
  Sizin yukaridaki tavsiyeniz uzerine almayi planladigimiz Umit Colorado 26’’ jant.

  Degerli yorumlarinizi rica ederim.

  • Editor says:

   Merhaba, sizin için 29 jant bisiklet öneririm. Kadro yükseliği 20 inç olmalı. Eşiniz için 26 jant Colorado modeli uygun bir bisiklet seçimi olur.

 144. Murat says:

  Merhaba. Boy 1,80. Kilo 88 kg. Bacak boyu 83 cm. Dağ bisikleti alacağım. Ne tavsiye edersiniz? Şimdiden teşekkürler, iyi çalışmalar.

  • Editor says:

   Merhaba, size 27.5 jant 18 inç kadro yüksekliğinde bisiklet öneririm. Kron, Mosso, Corelli markalarının onlarca modellerinde seçim yapabilirsiniz.

 145. İrem says:

  Merhaba benim boyum 177 kilom 65 kadın dağ bisikleti almak istiyorum her gün ve uzun süre kullanacağım benim için jant ölçüsü ve kadro boyu ne kadar olmalı.

 146. LİDER.OZCAN says:

  Kız çocuğum için boy 115 cm, kilo 24 kg kaç jant ve hangi özellikte bisiklet almalıyım. İlk defa alacağız. Teşekkürler

  • Editor says:

   Boy olarak baktığımızda 24 jant bisiklet olmalı; Kilo olarak baktığımızda 20 jant. Birde ilk kez bisiklet kullanacak diyorsunuz, yani bisiklet kullanmasını bilmiyor. Burada dengeyi sağlaması için yan takviye teker gerekecek, 24 jant bisiklete bu sitem pek randımanlı olamıyor. Kızınız için 24 jant düşük kadrolu, alüminyum gövdeli hafif bir bisiklet önereceğim, yalnız o bisiklete uygun yan takviye tekeri de bulmalısınız.

 147. Mustafa says:

  merhabalar boyum 1.72 kilom 57 27.5 jant ve 18 inç kadro sizce uygun mudur? cevap verirseniz sevinirim. Teşekkürler

 148. drkivanc says:

  İyi akşamlar,burdaki ilginizden dolayı öncelikle teşekkür ediyorum.Keşke ankarada olsaydınız bizzat gelmek isterdim.Boy 1.75 kilo 75 , hafif,seri ,yokuşta rahat bisiklet arıyorum.Bazen 8-10 km durmadan mesafe yapıyorum.Elimde dağ bisikleti var çok ağır lanet ettim 🙂 Şehir bisikleti arıyorum 1500 TL altı öneriniz nedir ?

  • Editor says:

   Merhaba, düşünceniz için teşekkür ederim. Dağ bisikletleri dediğiniz gibi biraz ağır oluyor. Size 28 jant 18 inç kadro yüksekliğinde Kron TX-150 V fren bisiklet öneririm. Ortalama satış fiyatı 1500 civarında.

 149. Tolga SAVAŞ says:

  Boyum 1.87 , Kilom 125 , kilo verme ve spor amaçlı bisiklet almayı düşünüyorum. Kron Tx 450 Hd (Hidrolik Disk Fren ) 28 Jant Profesyonel Şehir – Tur Bisikleti , uygun mudur ?

  • Editor says:

   Kron TX-450 modeli diğer bisikletlere göre hem üzerindeki donanımı hemde taşıma kapasitesi daha yüksek yani iyi bir bisiklet seçimi olmuş olur.

 150. Kayhan says:

  Merhabalar. Boyum 1.85 Kilom 110. Bana rahat konforlu bir şekilde evden okula okuldan eve gidip gelebileceğim bir bisiklet önerebilir misiniz. Genelde düz biraz çok yokuşlu biraz inişli yolum var. Bütçem 2500 ile 4000 arası.

  • Editor says:

   Merhaba, sizi bütçeden dolayı Şehir bisikleti öneririm. 28 jant 20 inç kadro. marka olarak Kron tx-450 veya 500 modeli; Mosso LEGARDA 2027 MSM H 51 CM kadro yüksekliği bisikletleri öneririm.

 151. Recep Başa says:

  Merhaba bisiklet almayı düşünüpte kararsız kalanlardan biriyim bnde, buradaki yorumların birçoğunu okudum, güzel bilgilendirmeleriniz için teşekkürler.Yine de kararsız kaldığım için sorup bilgi almakta fayda var diye düşündüm.Boyum 1,78
  Kilom 100-105 dağ bisikleti almayı düşünüyorum hem tercih konusunda hem de almam gereken ebatlar hakkında bilgi verirseniz çok sevinirim. Kadro 18 inç olmalı ama jant konusunda tereddüt ediyorum ?

  • Editor says:

   Merhaba, boy kiloya göre jant ölçüsü kesinlikle 27.5 jant olmalı. Marka olarak Mosso, Kron, Corelli bisikletlerin onlarca modelinden tercihi yapmanız, hem fiyat hem ürün kalitesi açısından iyi olacağını düşünüyorum.

 152. İSLAM BAKDEMİR says:

  Benim oğlum 8 yaşında ama 47 kg ve 20 jant bisikleti şuan küçük geliyor ama evimizde 26 jant bir bisikletimiz daha var. Ama ona da boyu yetmiyor ne yapmalıyım…?

  • Editor says:

   20 jant bisiklet ortalama 6 ile 9 yaş arası. Burada yapmanız gereken 24 jant düşük kadrolu bir bisiklet almanız gerekiyor.

 153. Recep Başa says:

  Merhaba güzel bilgilendirmeleriniz için öncelikle teşekkür ederim, bisiklet almayı düşünenlerden biriyim bende ama kararsız kalıyorum boy 1,78 kilo 105 yardımcı olursanız çok sevinirim.

  • Editor says:

   Merhaba, şehir bisiklet düşünüyorsanız 28 jant 18 inç kadro; MTB yani dağ bisikleti düşünüyorsanız. 27.5 jant 18 inç kadro yüksekliğindeki bisikletler uygun bir seçim olur.

 154. Özcan says:

  Merhabalar. Gerçekten çok özverili ve donanımlısınız, teşekkürler. Boyum 1.96, çok kararsızım nasıl bir bisiklet almalıyım diye. Kadro boyu 20 inç dışında 22 24 26 inç olan bisikletler de gördüm. Şehir bisikletimi almalıyım dağ bisikleti mi, 28 ve 29 jant arasında bir fark var mı hiç bilmiyorum. Ne önerirsiniz bana , sizin önerinize göre hareket edeceğim.

  • Editor says:

   Merhaba, iki bisiklette olabilir. İster şehir, ister dağ yalnız 29 jant MTB bisiklet biraz daha heybetli ve biraz daha büyük, kadro ölçüsü ise 54 CM yani 21 inç ten biraz fazla olan modelleri tercihi etmelisiniz.

 155. Volkan says:

  Boy 1.75 kilo 90 yaş 21 şehir bisikleti almam mantıklı mı sizce, bütçe 1500 bisiklet önerebilirseniz çok sevinirim. Bisiklet alemine yeni girmiş Bi kardeşiniz olarak destek bekliyorum, teşekkürler.

  • Editor says:

   Şehir bisikleti boy kilo olarak uygun bir düşünce olur. 28 jant 18 inç kadro yüksekliğindeki bisiklet. Marka olarak Kron TX-150 V fren ve Mosso LEGARDA 2021 MSM V modellerini öneririm.

 156. sevo_can says:

  Merhabalar, sitenizi geçen hafta keşfettim. Yazdığınız yorumları dikkatle takip ediyorum. Çok bilgilisiniz alanınızda. Tavsiyenize ihtiyacım var cevaplarsanız çok sevinirim, ben 165 boy 105 kiloyum maalesef. Amatör olarak bisiklet kullanıyorum. Haftasonları 30 kmlik turlara çıkıyoruz. GHOST miss 1150 vardı ve bazen mtb bazen ince teker olarak değiştirip kullanıyordum, memnundum. İş dolayısıyla başka bir şehre taşındım. Çok bir bütçe ayıramasam da(1500tl-2000 ) bana uygun 27.5 jant bir bisiklet almayı düşünüyorum.. Kaç vites, olmalı, kadro boyu kaç olmalı( iç bacak 77-78),kilo dolayısı ile MTB mi olmalı-Şehir bisikleti mi olmalı, 27,5 jant uygunmudur yardımcı olabilir misiniz? Merida vs çok pahalı ama özellikle Kron, sedona ya da Mosso önerebileceğiniz bir model var mı ?

  • Editor says:

   Merhaba, 27.5 jant bisiklet düşünüyorsanız bu 16 inç kadro yüksekliğinde olmalı. Bu kategorilerde Kron XC-150 hidrolik veya V fren yada Mosso 27.5 WILDFIRE LTD HYD veya V fren modellerini tavsiye ederim.

  • Editor says:

   Merhaba, çocuğuz için 24 jant bisiklet olmalı. dayanıklı sağlam ve uzun ömürlü olması için size bir kaç bisiklet modeli tavsiye edeyim. Kron xc-100 24 jant; Mosso 24 WILDFIRE LTD V ve Corelli SNOOP 4 24 jant bisikletlerini öneririm.

   • Şeyda says:

    Çok teşekkürler. Büyük bir sıkıntıyı aştık sayenizde.Sadece burada yeterli bilgiye ulaşabildim. Çok güzel bir iş yapıyorsunuz.

 157. ali says:

  Merhabalar bir çok yorumu okudum gerçekten çok faydalı bilgiler vermişsiniz emeğinize sağlık.
  Bende bisiklet arayışındayım yaşım 39. kilom 88. ve 1.70 boyundayım hafif bel ve diz ağrım var işim gereği cok oturuyorum o nedenle işten eve ,evden işe bisikletle gidip gelmeyi düşünüyorum. bana tavsiyeniz ne olur?
  Marka takıntım yok ama sağlam ve konforlu bir bisiklet olsun istiyorum şimdiden teşekkür ediyorum.
  Kargo imkanınız varsa sizden almayı tercih ederim.

  • Editor says:

   Merhaba, düşünceniz için teşekkür ederim. Size 28 jant hafif ve dinamik bir bisikleti önereceğim. Bisikleti kullandığınızda dizleriniz ve beliniz de bir süre sonra ağrıların azaldığını göreceksiniz. Mosso LEGARDA 2021 MSM V 46 CM kadro yüksekliğindeki bisiklet. Bu modelde gidon ayarlanabiliyor yukarı aşağıya, siz kendinize göre gidonu en yükseğe aldığınızda öne doğru fazla eğilmeden konforlu bir şekilde bisikleti kullanabilirsiniz. Kargo ile satış ise mağazanın açık olduğu günler de, aşırı yoğunluktan dolayı maalesef olmuyor.

 158. Anadolum says:

  Merhaba. 1.97 boy için uygun bisiklet nasıl olmalıdır hocam . Jant, Kadro uzunluğu vs. Teşekkürler, iyi çalışmalar

  • Editor says:

   Merhaba, boyunuz kilonuzla orantılı ise yani ortalama 95-105 KG arası düşünürsek 29 jant 20 inç kadro yüksekliğinde bisiklet almanız gerekiyor. Birde bu bisikletin gidon boğazına ek yükseltme aparatı takılırsa 8 ile 10 CM arası direksiyonda yükselir ve bisiklet boyunuza göre uyumlu hale gelir.

 159. Ahmet says:

  Merhaba, boyum 181 kilom 90 şehir-tur bisikletinde kaç inc kadro önerirsiniz? Ayrıca dağ bisikleti için de aynı ölcüler gecerli mi onun icin kac inc almam gerekli? Şimdiden teşekkürler.

 160. Kübra says:

  Ben 162 boyunda 59 kiloyum bayan olarak arkası koltuklu olsun ve şehir içinde dolaşıp aynı zamanda bisiklet koltuğu alıp taktıracağım fiyat 500_1000arası birkaç altaranatif marka uygun vites jant ve inç nasıl olmalı ve alırken nelere dikkat etmeliyim şimdiden teşekkürler

 161. Selen says:

  Merhaba. 10 yaşında çocuk için bisiklet almak istiyorum. Boy 127, kilo 24 civarı. Kaç jant almam gerek yardım edebilir misiniz?

 162. mustafa says:

  iyi günler kolay gelsin 51 cm kadro boyu şehir bisikleti almak istiyorum boyum 183 kilo 85 benim için uygun mudur

 163. Emre says:

  Merhaba bisiklet konusunda acemiyim.Dağ bisikleti alıp doğada gürültüden uzak sürmek istiyorum. Araştırıyorum.Aklima yatanlar mosso ilk olarak olmazsa sedona.Tabi bunların da hangi modeli olucak onuda bilmiyorum. Pek hakim değilim konuya tavsiyeye ihtiyacım var.Boyum 172 kilom 95

  • Editor says:

   Merhaba, bu sıralar aşırı yoğunluktan günde 18 saat çalışıyoruz. Onun için tüm yorumları kısa anlaşılır yazmaya çalışıyorum çünkü vakit yok. Sizin kullanabileceğiniz bisiklet 26 jant 18 inç MTB bisiklet veya 27.5 jant 16 inç kadro yüksekliğinde bir bisiklet olmalıdır.

  • Editor says:

   Merhaba, sizin kullanabileceğiniz bisiklet aralığı 26 ve 27.5 jant düşük kadrolu dağ bisikletleri olacaktır. En düşük kadro boyunu seçiniz.

 164. Mehmet says:

  Merhaba, 5 yaşında 110cm, 19kg oğlum şu an 14 inch Decathlon Btwin marka bisikleti yan tekerlerle birlikte kullanıyor. Küçük gelmeye başladığından yeni bir bisiklet alalım istiyoruz ancak 16 inch mi 20 inch mi almalıyız karar veremedik. Ne önerirsiniz?

 165. sevil says:

  merhaba,
  oğlum 1,50cm boyunda ve 54 kg. ağırlığında… hangi ölçülerde ve hangi özelliklerde bir bisiklet önerir siniz?

 166. Ahmet says:

  Merhaba verdiğiniz bilgiler için teşekkürler, boy 177cm, kilo 103. Şehiriçi günlük kullanım için ne tavsiye edersiniz? Şimdiden teşekkürler

  • Editor says:

   Merhaba, size şehir bisikleti için 28 jant 18 inç kadro; MTB bisikleti için 27.5 jant 18 inç kadro yüksekliğindeki bisikletler olabilir.

 167. Elif says:

  Bilgilendirme için teşekkürler, harika bir yazı olmuş.
  3 ay sonra 3 yaşını dolduracak bir kızım var. 100 cm boyunda ve 16.8 kg ağırlığında. Çocuk bisikletlerinden hangi modeli seçmem gerekir. Yaşadığım şehirde olsaydınız keşke :(. Kızım standart 3 tekerlekli plastik bisikletlerin pedallarını çeviremiyor, bacak boyundan dolayı. Şöyle kaliteli, düştüğünde çok canını yakıp onu bisikletten soğutmayacak, aktif kullanabileceği bir ürün önerebilir misiniz? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

  • Editor says:

   Düşünceniz için ben teşekkür ederim. Kızınız için 14 jant, şişme tekerli ön arka, pedal göbek haznesi bilyeli sistemli, bunun yanında V-fren mekanizması olan Ümit marka lisanslı çocuk bisikletlerini önerebilirim.

   • Elif says:

    Cevap verdiğiniz için tesekkurler. Benim için bir öneri de bulunmadiniz. Umutsuz vaka olarak mi degerlendirdiniz yoksa gözünüzden mi kaçtı 🙂

    • Editor says:

     Bu yoğun iş temposunda yüzlerce yorumun, ancak %25 ini cevap yazabiliyorum. Gözümüzden kaçmış olabiliyorum. Tekrar yazmanızı isteyeceğim. ( Ama tekrar hatırlatın).

     • Elif says:

      Çok haklısınız, hem yüzlerce yorum hem de jet hızı ile cevap. Gayretiniz takdire şayan ?? 30 yaşında daha önce hiç bisiklete binmemis birisi için bisiklet öneriniz var mı? Çocukken de bisikletim olmadı. Cevaplarsanız çok sevinirim.

     • Elif says:

      Nasıl olmuşsa iki yorumum yayınlanmış, sizin cevabınız aşağıda şimdi gördüm. Cevabımi aldım çok teşekkür ederim.

 168. Demet says:

  boyum 170 iç bacak 80 cm. corelli trivor 7.0 aldım. bagaja çocuk koltuğu da takacağım, bir bayan olarak yanlış tercih mi yaptım acaba diyorum. çocuk koltuğu takınca oturmam zor olur mu ki. sizce yüksekliği kadro boyu vs benim için doğru mu. şüphedeyim yanlış mı aldım. erkek bisikleti almamın nedeni eşimle değişerek kullanmak, ama kendimi güvende hissedememdim üstünde

  • Editor says:

   Corelli’in bu modelini bizde mağazamızda satıyoruz. Biraz yüksek kadrolu bisiklet almışınız. Ama bisiklet marka olarak tanınmasa da bir çok tanınmış markaya göre daha kaliteli.

 169. Elif says:

  Merhaba, öncelikle bu güzel bilgilendirme için teşekkürler. Özenle anlatmışsınız, emeğinize sağlık. Benim 3 yaşını doldurmak üzere olan bir kızım var. Boyu 100 cm kilosu 16.8 . Bisiklet olarak bugüne kadar minik plastik bisiklet kullandı onunda pedal kısmını kullanamadi(bacak boyu uzun geliyor) . Kızım için iyi bir bisiklet almak istiyorum. Düştüğünde yeniden kalkıp kullanmak isteyebileceği, beceri kazanabileceği bir ürün var mıdır? Ayrıca ben de 30 yaşında 1.58 boy ve 65 kg da bir bayanım. Daha önce hiç bisiklet kullanmadım, nasıl oturulur onu bile bilmiyorum. Ben de bu saatten sonra kullanabilir miyim? Bana da onerebileceginiz bir bisiklet olur mu? Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

  • Editor says:

   Merhaba, seni şimdi buldum mesajlardan. Bir çok bilgi öğrenmek için yazmışınız.Defalarca, onun için cevap yazmak gerekir. 26 jant ön ve araka amortisörü olmayan 16 inç kadro yüksekliğinde bisikletler uygun olur. Yalnız bisiklet kullanmayı bilmiyor iseniz, bu bisiklete yan teker takılması gerekir. Aparatlı 26 jant bisiklete uyumlu olan biraz zor bulunsa da bizde ve piyasada mevcut. 4 yaşında bir çocuk 2 teker bisiklet kullanırken siz,takviye yan tekerlekli bisiklet ile (kısa bir sürede olsa ) dolaşmak isterseniz, siz bilirsiniz.

  • Editor says:

   Merhaba, miktar düşük biraz daha yukarılara çıkabilirsen. Kron XC-75 27.5 jant V -fren 18 inç kadro yüksekliğindeki bisikletler olabilir.

  • Editor says:

   Boy kilo vermediniz. Burada yüzün üzerinde yorum var. Anımsayamıyorum. Daha önce yazdıysanız. Kalite olarak blackmount modeli daha kaliteli, diyebilirim.

   • eren says:

    teşekkürler daha önce yamıştım size önce 26 jan tdemiştiniz yazdıktan hemen sonra 27.5 jant yazmıştınız boy 175 kilo 55

    • Editor says:

     Şimdi buradan çok kişiye yazıyorum. Kime ne yazdığımı hatırlayamam. Bu boy kilo ile 27.5 jant bisiklet olur. Tamam.

  • Editor says:

   Merhaba, size 29 jant 20 inç kadro yüksekliğinde bir bisiklet tavsiye ederim. Bu arada gidon yükseltme aparatı da kullanarak 10 cm gibi direksiyonu yükseltirseniz boyunuza tam uyumlu bir bisiklet kullanmış olursunuz.

   • Biskletw says:

    Selamın aleyküm mesaj yazıyorum ama. siliniyor 14 yaş 165 cm 45 kilo lise başlıcam lise boyu kullanılabilecek bir bisiklet önerirmisiniz ince teker olursa güzel olu
    r

    • Editor says:

     Selam , lise boyu kullanacağın bisiklet 27.5 jant 16 inç kadro yüksekliğinde bisiklet olacaktır. Kron marka bisiklet kadro dizayn olarak boy uzadıkça rahatlıkla kullanılabiliyor.

 170. memduh k. says:

  mrb
  boyum 2 metre 78 kiloyum. şehir içinde kullanacağım bir bisiklet arıyorum. limitim 3000 tl max. ne önerirsiniz acaba?

  • Editor says:

   Merhaba, boyunuza göre ve 2500 lira bir miktarda tek bir bisiklet önereceğim. MOSSO LEGARDA 2027 MSM H 56 CM kadro yükseliğinde bisiklet olacaktır. Bu bisiklet gidon ayarlanabilir olduğundan en üst seviyede ve seleyi de kendinize göre yükselttiğinizde çok rahat bir şekilde bu bisikleti kullanabilirsiniz.

   • Selçuk says:

    Merhaba, hem benim (boy 1 .77 kilo 73) hem de eşimin (boy 1.67 kilo 66) kullanabileceği şehir bisikleti almayı düşünüyoruz. Ölçüleri nasıl olmalı? İyi çalışmalar..

    • Editor says:

     Merhaba, sizin için 28 jant 18 inç kadro; Eşiniz içinde yine 28 jant 15 inç kadro yüksekliğinde bisikletler uygun bir seçim olur.

 171. Srp says:

  Merhaba yegenıme Hediye bisiklet alıcam, 47 kilo 1,36 boy 8 yaşında nasıl bir bisiklet almalıyım , bilgi için şimdiden teşekkürler