Çocuk bisikleti alırken nelere dikkat edilir

Çocuk bisikleti alırken nelere dikkat edilmelidir

Çocuk bisikleti alırken nelere dikkat edilmelidir; Öncelikle 25 yıldır bu sektörün içindeyim;bakım,onarım,satış ve imalatta bizzat bulunmamın tecrübesi olarak,şöyle başlamak isterim. Birinci kural.  Çocuğun yaşına göre doğru bisikleti seçebilmek. ( 12 jant bisiklet 3-4 yaş arası.14 jant bisiklet 4-5 yaş arası. 16 jant bisiklet 5-7 yaş arası. 20 jant bisiklet 6-9 yaş arası. 24 jant bisiklet ise 9-13 yaş aralığındadır.) Bisikletin selesi ve direksiyonu en alt ayarına getirilir. Çocuk bisiklette sürüş şeklindeyken pedalları geriye doru tam tur çevirebiliyorsa. (Yan tekerli bisiklet için geçerli.  Yoksa bisikletin direksiyon veya selesinden tutmanız gerekiyor.  Bisiklet dengede dursun. )  Direksiyonu da 70 derece sağa sola rahat hareket ettirebiliyorsa, çocuk o bisikleti kullanır.  İkinci kural. Bisikletin kalitesi ve donanımı. Bisiklet  gösterişli süslü göz alıcı olabilir.

Biz buna aldanmayacağız. Hele plastik jantlı.  Ön arka,orta ve direksiyon göbeklerin bilyesiz olması.  Bisikletin ömrünün çok kısa en fazla üç ay olmasına. Bilyesiz sistemin sürtünme nedeniyle bisikletin.  Rahat akmasına mani olacağından rahat bir sürüş sağlamaz.fren sistemi ise eski BMX bisikletler deki gibi olmamalıdır.  Bu tip frende çocuğun gücü fren kolunu tam sıksa da, bisikletin frenleri yinede tutmaz. V brake fren sistemi ise çok az bir güçle bisikleti rahatlıkla durdurabilmektedir.

Çocuk bisikletinde performans

bisikletin jantları demir (yani teneke jant diyorum.Ben bisiklet firmaları ise çelik jant diyor aynı jant’a) değil alüminyum olmalı. Bu sayede jant daha düz bir şekilde dönmekte ve fren pabuçlarına temas etmeden daha rahat bir sürüş olur.( Çocuk bisikleti alırken nelere dikkat edilmelidir.) Bisikletin lastikleri çok kalın olmamalı ne kadar ince olursa bisikletin akışını hızlandırır. Kalitesiz dış lastikler ise jant’a tam yanakları oturmadığından jant düz dönse bile tekerin yamuk dönmesine neden olmaktadır.  Buda bisikletin akışını bozmakta ve sarsıntılı bir sürüş olmasına neden olmaktadır. Birde çocuk bisikleti seçerken hafif olmasına dikkat edilmelidir. Buda bisikletin akışını etkileyen en önemli faktörlerden biridir. Üçüncü dikkat edilmesi gereken. Satın aldığınız bisikletin ederinin gerçekten ne olduğu.

Bir çok firma var piyasada isimlerini vermeyeceğim.  Ama kaliteli marka olarak piyasadalar ama diğer orta halli bisikletlerle aynı kalitedeler.  Sadece isim markasını satıyorlar. %30 ile %50 daha pahalılar. Aynı kalitedeki bisikletlerle tüketici ”Bu pahalıdır vardır bir şey daha kalitelidir”diyor. Ama aslında başka bir marka diğer bir bisiklet ile kalite aynı.  Cepten çıkan para daha fazla. Benim size tavsiyem hem uygun,hem kaliteli bir çocuk bisikleti alacaksanız. Yüz çeşit ‘in üzerinde her bütçeye uygun bisikletleriyle ÜMİT BİSİKLET tir. (Ümit Taşpınar)

by Editor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code