Bisikletin daha rahat gitmesi için yapılması gerekenler

Bisikletin daha rahat gitmesi için yapılması gerekenler

Bisikletin daha rahat gitmesi için yapılması gerekenler; Bisiklet daha rahat nasıl sürülür ;öncelikle bu yazının resmindeki gibi bir bisikletiniz varsa vay halinize. Lastikler kalın. Bisiklet ağır,mekanik disk fren (sürekli balataya temas ettiğinden hızı keser.)bir bisikletiniz var ama istediniz gibi performans yok. Bisikletiniz sanki sizi tutuyor. İstediğiniz gibi hızlanmıyor sizi yoruyor,ne yapmalısınız. İlk önce hafif bir bisikletiniz olmalı. Gereksiz ağırlıklar olmamalı eski teknoloji ağır demirden kadrolu. Eski tip frenli ve demir jantlı bir bisiklete ne yapsanız fayda etmez. Normal bir alüminyum bisikletiniz var diyelim. Daha fazla performans istiyorsunuz. Bisikletin ön arka jantları kesinlikle düz dönmeli,en ufak bir yamukluk hem sürüş kalitenizi düşürür hemde fren pabuçlarına sürterek hızını keser. Lastik havaları her zaman maksimum seviyede veya biraz daha üstünde olmalıdır. .Devamı bir alt başlık ta

Bisikletin daha rahat gitmesi için dış lastiğin önemi 

Bisikletin daha rahat gitmesi için yapılması gerekenler; Lastiğe ne kadar havayı artırırsanız bisiklet o kadar rahat akar (lastiklerin yanak kısmında hava basıncı değerleri verilmiştir .) V fren veya disk fren hiç bir şekilde jant veya balataya temas etmemelidir. Lastik seçiminde bisikletin daha iyi akmasını istiyorsanız.  İnce ve dişsiz lastik terci etmelisiniz.(bazıları çok ince lastik terci etmesi yol tutuş,bisikletin denge problemleri ve sarsıntılı aynı türbülans ‘a girmiş gibi sorunlarla karşılaşabilir. Böyle bir seçimde lastiğiniz bir çukurda veya darbede patlama ihtimaliniz yükselir.Küçük bir darbede bile jantın akort ayarı bozulabilir. Bisikletiniz göbek kısımları ön,arka orta ve direksiyon boşluk olmamalı sıkıda dönmemeli; Bisikletiniz ters çevirdiniz.Devamı bir alt başlık ta.

Bisikletin daha rahat gitmesi için jantların önemi

Bisikletin daha rahat gitmesi için yapılması gerekenler; Ön ve arka tekeri elinizle çevirebildiğiniz.Lastik seçiminde bisikletin daha iyi akmasını istiyorsanız.  İnce ve dişsiz lastik terci etmelisiniz.(bazıları çok ince lastik terci etmesi yol tutuş,bisikletin denge problemleri ve sarsıntılı aynı türbülans ‘a girmiş gibi sorunlarla karşılaşabilir. Böyle bir seçimde lastiğiniz bir çukurda veya darbede patlama ihtimaliniz yükselir.Küçük bir darbede bile jantın akort ayarı bozulabilir. Bisikletiniz göbek kısımları ön,arka orta ve direksiyon boşluk olmamalı sıkıda dönmemeli; Bisikletiniz ters çevirdiniz. Ön ve arka tekeri elinizle çevirebildiğiniz.Lastik seçiminde bisikletin daha iyi akmasını istiyorsanız.  İnce ve dişsiz lastik terci etmelisiniz.(bazıları çok ince lastik terci etmesi yol tutuş,bisikletin denge problemleri ve sarsıntılı aynı türbülans ‘a girmiş gibi sorunlarla karşılaşabilir. Böyle bir seçimde lastiğiniz bir çukurda veya darbede patlama ihtimaliniz yükselir.Küçük bir darbede bile jantın akort ayarı bozulabilir. Bisikletiniz göbek kısımları ön,arka orta ve direksiyon boşluk olmamalı sıkıda dönmemeli; Bisikletiniz ters çevirdiniz. Devamı bir alt başlık ta.

Bisikletin daha rahat gitmesi için yapılması gerekenler

Ön ve arka tekeri elinizle çevirebildiğiniz. Böyle bir seçimde lastiğiniz bir çukurda veya darbede patlama ihtimaliniz yükselir. Küçük bir darbede bile jantın akort ayarı bozulabilir. Bisikletiniz göbek kısımları ön,arka orta ve direksiyon boşluk olmamalı sıkıda dönmemeli; Bisikletiniz ters çevirdiniz. Ön ve arka tekeri elinizle çevirebildiğiniz. Böyle bir seçimde lastiğiniz bir çukurda veya darbede patlama ihtimaliniz yükselir. Küçük bir darbede bile jantın akort ayarı bozulabilir. Bisikletiniz göbek kısımları ön,arka orta ve direksiyon boşluk olmamalı sıkıda dönmemeli; Bisikletiniz ters çevirdiniz. Ön ve arka tekeri elinizle çevirebildiğiniz.

Bisikletin daha rahat gitmesi için yapılması göbek haznelerini önemi

Kadar hızlı çevirin gücünüz ne kadar hızlı çevirmeye yetiyorsa ve çevirmeyi bıraktınız. Ön ve arka teker,ikisinde de deneyin, 2 dakika kadar hızını azalta azalta dönmeli dönmüyorsa-ya göbekte boşluk vardır. Ya-göbeğin yatakları sıkıdır. (sürtünmeyi arttırır hızı keser) Veyahut bilyeler yağsız olduğundan yine sürtünme fazladır. (Bisikletin performans yok. Diye,hiç bir şekilde ön,arka,orta ve direksiyon göbeklerine kesinlikle ince yağ dökmeyiniz. Bu işlem göbek bilyeler  gres yağın akmasına ve çalışan mekanizmalarının tümün ömrünü %80 azaltmaktadır.)Bir hassas nokta daha,bisikletinizi ters (tekerlekler havada) çevirdiniz;

Bisiklette amortisörün faktörü 

Bisikletin daha rahat gitmesi için yapılması gerekenler; Direksiyonu tam düz yere oturtup ön teker ile arka teker arasında göz ucuyla bakın. Ön teker ile arka teker deki 1 cm kayıklık %10, 3 cm kayıklık %30 hızını keser. Ön maşa yamuksa hızınızı keser. Arka teker tam ortada değilse hem kadronun altından hem kadronun üstünde hızınızı keser. Sele bel hizasında değilse dizlerinizin kırık kaldığından tam güç pedala uygulayamadığınız dan hızınızı keser. Bisiklet amortisörlü ise hızınızı keser. Konunun özeti -hafif bir bisiklet,gereksiz ağırlıklar olmamalı. Yüksek lastik havaları. İp gibi dönen jantlar. (fren pabuçlarına temas edip hızı kesmemeli) Balataya sürmeyen disk fren. Tam ortalamış ön arka teker,ön maşa veya kadro simetrik olmalı her hangi 2 milimetrelik bir yamukluk hızı keser. Doğru sele ve gidon yüksekliği,tamamen gres yağ ile yağlanmış bilye sistemleri,anlatacakların şimdilik bu kadar; Devamı bir alt başlık ta.

Bisiklette rahat sürüş

Bisikletin daha rahat gitmesi için yapılması gerekenler; Bu anlattıklarımdan daha önemlisi var,onuda bir hafta sonra yazarım sanırım bazen İnternet bazı yazıları okuyorum zamanım olduğumda,bisikletle ilgili anlatılanların %50 gerçek değil; Çok daha akıcı hızlı ve efor sarf etmeden hangi yolda hangi vites ile gidilir. Bundan sonraki yazımız bu,uzun yazdım anlaşılır olsun diye,zaman harcadığınız için teşekkürler…(ÜMİT TAŞPINAR)

by Editor

2 thoughts on “Bisikletin daha rahat gitmesi için yapılması gerekenler

  1. emre says:

    arkadaşım çok güzel anlattın bir çok sorum vardı sayende cevaplarını buldum .diğer yazılarınıda okuyorum çok faydalı teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code